Orhan Pamuk : Feminist olmaya çalışıyorum

 

Orhan Pamuk dün İzmir'de kitaplarını imzaladı

15.03.2015
Yazı Boyutu:  
 
Türkiye’nin ilk Nobel Edebiyat Ödüllü Yazarı Orhan Pamuk, "“Türkiye gibi erkek egemen bir toplumda bir erkek ne kadar feminist olabiliyorsa ben de o kadar feminist olmaya çalışıyorum." dedi.
 
Ünlü yazar Konak Belediyesi’nin düzenlediği ‘Edebiyat, Roman, Tuhaflık ve Hayat’ başlıklı söyleşiye katılmak üzere geldiği İzmir’de son kitabı ve yazarlık serüveniyle ilgili keyifli bir sohbete imza attı.
 
 
Konak Belediyesi Selahattin Akçiçek Eşrefpaşa Kültür Merkezi’nde gerçekleşen etkinliğe İzmirli edebiyatseverler yoğun ilgi gösterdi. Söyleşinin yapıldığı salondaki tüm koltuklar dolarken, Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş da izleyenler arasında yer aldı.
 
“İlk cümleye takılmayın”
 
Moderatörlüğünü akademisyen Erkan Irmak’ın yaptığı söyleşide Yazar Orhan Pamuk, üzerinde 6 yıl çalıştığı son romanı ‘Kafamda Bir Tuhaflık’ hakkındaki düşüncülerini okuyucuyla paylaştı. Romanları kadar söyleşisiyle de dinleyenleri kendisine hayran bırakan Pamuk, 40 yılı bulan yazarlık serüveni içinde yazma sürecinde yaşadıklarını ve nasıl araştırma yaptığını anlattı. Genç yazarlara ders niteliğinde tavsiyelerde bulunmayı da ihmal etmeyen Pamuk, romana başlarken ilk cümleyi düşünürken ikinci cümleye bir türlü geçemeyenlere atıfta bulunarak, “Ben kendime, birinci cümleyi yazamazsan takma kafana Orhan, ikinci cümleden başla diyorum” dedi.
 
“Feminist olmaya çalışıyorum”
 
Çok fazla araştırma yapmasına rağmen araştırmacı değil romancı kimliğiyle anılmak istediğini belirten Pamuk, romanlarındaki kadın karakterlerin daha geri planda tutulmasıyla ilgili soru üzerine, “Türkiye gibi erkek egemen bir toplumda bir erkek ne kadar feminist olabiliyorsa ben de o kadar feminist olmaya çalışıyorum. Ben romanlarımda hep bir kadının bakış açısını ortaya çıkarırım. Ama kendime de ‘Orhan dikkat et sen erkek egemen bir toplumda yaşıyorsun’ diyorum. Aslında romanlarımda kadın erkek konusunda toplumsal bir eksikliği de dile getiriyorum” yanıtını verdi.
 
“Yaşar Kemal’i kıskanırdım”
 
Beğendiği yazarların başında geçtiğimiz ay yaşama veda eden Usta Yazar Yaşar Kemal’in geldiğini dile getiren Pamuk, usta yazarla fırsat buldukça görüştüğünü ve ondan çok şey öğrendiğini söyledi. Yaşar Kemal ile hem siyasi hem edebi arkadaş olduğunu anlatan Pamuk, “Birlikte çıktığımız uzun yürüyüşler olurdu. Bu yürüyüşlerde o anlatırdı, ben dinlerdim. O kadar çok şey biliyordu ki onun bilgisini kıskanırdım. Onun bana anlattıkları resmi değil kişisel bilgiydi, kitaplarda yoktu. Eve gidince hatırladıklarımı yazardım” dedi. Söyleşinin sonunda ‘Neden yazıyorsunuz’ sorusuna Nobel Edebiyat Ödülü aldığı törende yaptığı konuşmadan alıntılarla yanıt veren Pamuk, cümlesini ‘Mutlu olmak için yazıyorum” diyerek bitirdi. Etkinliğe katılanlar Nobel Ödüllü Yazar Pamuk’un ayakta alkışlayarak uğurladı.
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi