Oscar ödüllü oyuncudan kadın yönetmenlerin aday gösterilmemesini protesto

 

92. Oscar ödül töreninde, ünlü oyuncu Natalie Portman, bu yıl Akademi'nin tek bir kadın yönetmeni bile aday göstermemesini, kadın yönetmenlerin isimlerini kıyafetine işleyerek protesto etti.

11.02.2020
Yazı Boyutu:  
Oscar ödüllü oyuncu Natalie Portman, dün geceki Oscar Ödül Töreni’ne bu yıl Akademi'nin gözardı ettiği kadın yönetmenlerin ismini taşıyan kıyafetiyle katıldı.

Natalie Portman'ın adaylık alamayan kadın yönetmenlere atıfta bulunduğu kıyafeti ödül törenine damga vurdu. Portman'ın giysisi kırmızı halının en çok konuşulan olaylarından biri oldu

Portman'ın kıyafetinde Lorene Scafaria, Marielle Heller, Lulu Wang, Alma Har’el, Greta Gerwig, Mati Diop, Melina Matsoukas, Céline Sciamma gibi bu sene adaylık alamamış kadın yönetmenlerin isimleri yer aldı.
 
Ünlü oyuncu konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Bu yıl harika çalışmaları tanınmamış kadınları ince bir şekilde tanımak istedim" ifadelerini kullandı.

2018 ALTINKÜRE ÖDÜL TÖRENİNDE DE TÜM ADAYLARIN ERKEK OLMASINI PROTESTO ETMİŞTİ

2018'deki Altın Küre Ödülleri'ndeki en iyi yönetmen kategorisini duyurmak için sahneye çıkan Natalie Portman, o dönemde tüm adayların erkek olduğunu vurgulayıp durumu eleştirmişti.

Ödül sezonunun öne çıkan filmlerinden The Farewell ile Lulu Wang, Tom Hanks’li Beautiful Day in the Neighborhood’la Marielle Heller, Booksmart’la ilk uzun metrajına imza atan Olivia Wilde, Shia LaBeouf’ün çocukluk yıllarında yaşadıklarından yola çıkarak senaryosunu yazdığı Honey Boy‘u yöneten Alma Har’el gibi adlarından övgüyle söz ettiren, ödül sezonunda da iddialı olacaklarını gösteren isimler bu yıl oscar ödüllerinde akademinin görmezden geldiği isimler oldu.

Kadın yönetmenlerinin aday gösterilmeyişi ayrımcılık ve eşitsizlik yorumlarına yol açtı. (Reuters/AP)

 


Üye OlÜye Girişi