Osman Kavala tekrar gözaltına alındı

 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, İş insanı Osman Kavala hakkında, 15 Temmuz darbe girişimi soruşturması kapsamında gözaltı kararı verildi.

18.02.2020
Yazı Boyutu:  
İstanbul Başsavcılığı, bugün beraatına ve tahliyesine karar verilen Osman Kavala hakkında başka bir soruşturma kapsamında gözaltı kararı verildiğini açıkladı. Kavala'nın Silivri Cezaevi'nden tahliye edilmesi bekleniyordu. Kavala'nın tahliyesini bekleyen ailesi, yeniden gözaltı kararı sonrası alandan ayrıldı.

Başsavcılığın yaptığı açıklamada, Osman Kavala hakkında "Anayasal Düzeni Bozmaya Teşebbüs" suçundan yürütülen başka bir soruşturma kapsamında gözaltı kararı alındığını ifade edildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada, kamuoyunda "Gezi Olayları" olarak bilinen ve Türkiye Cumhuriyeti hükümetini hedef alan kalkışma girişiminin soruşturulması kapsamında, eylemleri planlayan, yöneten ve yönlendiren bir kısım şüpheliler hakkında Başsavcılıkça 19 Şubat 2019 tarihinde iddianameyle kamu davası açıldığı hatırlatıldı.

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesinin 18 Şubat tarihli kararıyla, hakkında kamu davası açılan sanıkların beraatine ve tutuklu sanık Osman Kavala'nın tahliyesine karar verildiği anımsatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Anılan kararın bozulması talebiyle ilgili mahkemeye süre tutum dilekçesi verilmiş olup, kararın gerekçesinin yazılmasını müteakip, Cumhuriyet Başsavcılığımızca istinaf kanun yoluna başvurulacaktır. Yargılama sonucunda tahliyesine karar verilen sanık Kavala hakkında, 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin Başsavcılığımızca yürütülen bir başka soruşturma kapsamında, TCK'nın 309. maddesi uyarınca Anayasal Düzeni Bozmaya Teşebbüs suçundan ayrıca gözaltı kararı verilmiştir."

Osman Kavala savcılığın talebi üzerine tekrar gözaltına alındı. Geceyi polis merkezinde geçiren Kavala, bugün İstanbul  Cumhuriyet Başsavcılığı'nda ifade verecek..

İLK İDDİA

Atatürk Havalimanı’nda 18 Ekim.2017'de gözaltına alınan iş adamı Osman Kavala tutuklanmıştı.

Gaziantep dönüşü Atatürk Havalimanı’nda 18 Ekim’de gözaltına alınan İş adamı Osman Kavala, sabaha karşı sevk edildiği İstanbul nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğince “Anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüs” ve “Hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlarından tutuklanmıştı. 

Sevk yazısında Mehmet Osman Kavala’nın, hükümeti ortadan kaldırmaya ve görevini yapmasını engellemeye yönelik bir ayaklanma olan ve tüm terör örgütlerinin (FETÖ/PDY, PKK/KCK, DHKP/C, MLKP) aktif olarak katıldığı ve destek verdikleri kamuoyunda “Gezi olayları” olarak bilinen eylemlerin yöneticisi ve organizatörü olduğu iddia edildi.

15 Temmuz 2016’da gerçekleştirilmeye çalışılan darbe girişimi ile ilgili 15-16 Temmuz 2016’da Büyükada Splendid Otel’de yapılan darbe teşebbüsü sürecinde darbenin organizatörlerinden olan Hanry Jak Barkey ile yabancı uyruklu kişi ve kişilerle olağanın ötesinde yoğun irtibat kurarak darbe teşebbüsüne katılmak suretiyle Anayasal düzeni cebir ve şiddet yöntemleri ile değiştirmek suçunu işlediğine dair bulgu ve delillere ulaşıldığı öne sürüldü.

Osman Kavala’nın “Hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs”, ve “Anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüs” suçlarını işlediğine dair kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren olgular bulunduğu ifade edildi. Atılı suçun niteliği, mevcut delil durumu, delillere etki etme ihtimali ve kaçma şüphesi bulunması gerekçesi ile tutuklanması talep edildi. (KAZETE HABER MERKEZİ)Üye OlÜye Girişi