Oto lastiklerine buzdolabı standardı

 

Ot lastiklerine Buzdolapalrında olduğu gibi 2012 yılından itibaren derecelendirme slstemi gelecek

23.01.2010
Yazı Boyutu:  

 Otomobil lastiklerinin enerji verimliliği, güvenliği ve gürültü seviyesi hakkında ayrıntılı bilgi veren bilgi etiketlerinin lastiklere yapıştırılmasını öngören teklif, gectiğimiz günlerde Avrupa Parlamentosu nda  büyük çoğunluğun desteğiyle kabul edildi. Yeni uygulamanın 2012 yılında yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Lastiklere yapıştırılacak bilgi etiketlerinde üç kategori bulunacak. Kategorilerden ilkinde lastiğin enerji verimliliği, “A” ile “G” arasında derecelendirilecek.

 Tüketicilerin özellikle buzdolaplarından yakından tanıdığı derecelendirme sisteminde, yeşil renkteki “A” enerji bakımından en verimli lastiğe, kırmızı renkteki “G” ise enerji sarfiyatı en yüksek lastiğe işaret edecek.

Etikette yer alacak bir diğer kategori ise lastiğin gürültü seviyesi olacak. Bu kategoride, lastiğin çevreye yaydığı ses düzeyi gürültü ölçü birimi desibel ile belirtilecek.

Bilgi etiketinin üçüncü kategorisinin ise lastiğin güvenliğine ayrılması öngörülüyor. Bu bölümde, lastiğin yağışlı havalarda ne derece güvenli olduğuna ilişkin bilgiler yer alacak.


Üye OlÜye Girişi