Ovacık'ın ilk kadın muhtarı: Kadınlar ileri gitmeye korkmasın

 

Zorunlu göçten dolayı boşaltılan Buzlutepe Köyü'ne muhtar seçilen 22 yaşındaki Şilan Arslan, ailesinin zoırunlu gö nedeniyle terketmek durumunda kaldığı köyü sıfırdan yaratacağını söyledi.

6.04.2019
Yazı Boyutu:  
Tunceli (Dersim) Ovacık ilçesinin ilk kadın muhtarı seçilen, Buzlutepe Köyü muhtarı 22 yaşındaki Şilan Arslan, “Kadınlar ileri gitmekten korkmasınlar” dedi

Zorunlu göçten dolayı boşaltılan, Ovacık’ın Buzlutepe Köyü’ne muhtar seçilen Şilan Arslan, “Biz yetiştirilme tarzımızdan dolayı birçok şeye cesaret edemiyoruz ama biz bağımlılık için yetiştiriliyoruz. Ben burada hiçbir şeyden korkmadım ve çekinmedim. Hiç oyum olmasa da o sandığa gideceğim, dedim” şeklinde konuştu.

Bir köyü canlandırma fikrinin kendisini çok heyecanlandırdığını vurgulayan Arslan, “Ailemiz bize köyde eskiden yaşadıklarını anlatırdı. Ailem bana çok destek verdi ama dışarıdan ‘kadınsın’ gibi tepkiler de aldım. Ovacık’ta daha önce kadın bir muhtar olmamış. Ben adaylığımı açıkladıktan sonra birkaç kadın daha adaylığını açıkladı yani onlara cesaret de verdim” açıklamasını yaptı.

İLK HEDEF KÖYE YERLEŞİM

Köyün boşaltılmış bir köy olduğunu söyleyen Arslan, “Önceliğimiz köyümüze yol, elektrik ve suyu getirip tamamen buraya yerleşmek. Köye yerleşimi sağlamak istiyorum. Burada insanları üretime teşvik etmek istiyorum aynı zamanda bu sadece bahçe tarım değil, her alanda üretimden bahsediyorum. Köyde her ay ağaç ekimi yapmak istemiyorum çevre bilincini geliştirmek için insanlarla birlikte bu tür faaliyetlerin olmasını sağlamak istiyorum” ifadelerini kullandı. (Dilan Esen/ Birgün)


Üye OlÜye Girişi