Oxford'a ilk kadın rektör yardımcısı

 

Oxford Üniversitesine ilk kadın rektör yardımcısı Prof.Dr.Louise Richardson olacak

29.05.2015
Yazı Boyutu:  
 
Oxford Üniversitesi’nin tarihinde ilk defa bir kadın, rektör yardımcısı olmaya hazırlanıyor. Prof. Dr. Louise Richardson, Ocak 2016’da bir önceki rektör yardımcısı Andrew Hamilton’ın yerini alacak. Siyasal bilimler profesörü Richardson, “Oxford dünyanın en iyi üniversitelerinden biri. Bana böyle bir okulda önde gelen bir pozisyonda görev imkanı verildiği için kendimi ayrıcalıklı hissediyorum” diyor.
 
 
Bu bir kadının şu ana kadar Oxford Üniversitesi’nde gelebildiği en yüksek mevki. 1230’dan beri üniversitede rektör ve rektör yardımcısı gibi önde gelen pozisyonlara erkekler seçiliyor. Richardson gerekli yasal prosedürlerin tamamlanmasının ardından görevine Ocak 2016’da başlayacak.
 
BBC’nin haberine göre üniversitenin rektörü Chris Patten aday belirleme komitesinin Prof. Richardson’ın akademik yeterliliği ve liderlik özelliklerinden çok etkilendiğini dile getiriyor.
 
Prof. Dr. Louise Richardson kimdir?
Prof. Dr. Louise Richardson İrlanda Dublin’de doğdu. Lisans eğitimini Trinity College Dublin’de tamamladı. California Üniversitesi (UCLA) ve Harvard Üniversitesi’nde siyasal bilimler üzerine lisans ve doktora çalışmalarını sürdürdü. St. Andrews Üniversitesi’nde 2009’da rektör yardımcılığına seçilen Richardson özellikle güvenlik, çatışma ve terör konularında yaptığı çalışmalarla dünya çapında tanınıyor.
 
 

Üye OlÜye Girişi