Oyuncak bebeklerden tahrik olan Cübbeli'ye göre İstanbul Sözleşmesi eşcinselliği teşvik ediyor

 

İsmailağa Cemaatinin bir numaralı ismi Cübbeli Ahmet olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, eşcinselliği teşvik ettiği gerekçesiyle İstanbul Sözleşmesi’ne tepki verilmesi çağrısını yaptı.

03.08.2020
Yazı Boyutu:  
Kamuoyunda Cübbeli Ahmet olarak bilinen Nakşibendi tarikatının İsmailağa Cemaatinin önemli isimlerinden Ahmet Mahmut Ünlü, takipçilerine İstanbul Sözleşmesi’ne tepki göstermeleri çağrısında bulundu.

“ÇOCUKLARIMIZI EŞCİNSELLİKTEN KURTARAMAYIZ”

Hükümetin İstanbul Sözleşmesi üzerinden başlattığı tartışmanın yansımaları devam ediyor. AKP kitlesinden farklı seslerin de çıkmaya başladığı günlerde bir açıklama da Cübbeli Ahmet’ten geldi. 

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA)  tarafından yapılan açıklamayı alıntılayarak çağrı yapan Cübbeli, “Ey Müslümanlar! Bayramdır, yazdır, tâtildir demeyelim. Bugün bu “İstanbul Sözleşmesi”ne gereken tepkiyi vermezsek yarın çoluk çocuğumuzu eşcinsellikten kurtaramayız ve bunun vebâlinin altından kalkamayız. Bu hususta TÜGVA’nın şu açıklamasını da çok önemli buluyorum” paylaşımını yaptı.

CÜBBELİ AHMET HOCA KİMDİR?

Küçük yaşlarında Cübbe giydiği için Cübbeli Ahmed lakabını aldı. Nakşibendi Tarikatının İsmailağa Kolu olarak bilinen dergahında halen liderlik konumunda olan Mahmud Ustaosmanoğlu tarafından özel olarak eğitilen Ünlü, 11 yaşına kadar Fatih Çarşamba İsmailağa camiinde medrese eğitimine devam etti.


İsmailağa Cematinin lideri Mahmud Ustaosmanoğlu'nun gözü kulağı olmuştu.

1965 İstanbul doğumlu. Giresun Göreleli olup 3-4 yaşlarında iken ilim tahsiline başladı. Küçük yaşlarında Cübbe giydiği için Cübbeli Ahmed lakabını aldı. Nakşibendi Tarikatının İsmailağa Kolu olarak bilinen dergahında halen liderlik konumunda olan Mahmud Ustaosmanoğlu tarafından özel olarak eğitilen Ünlü, 11 yaşına kadar Fatih Çarşamba İsmailağa camiinde medrese eğitimine devam etti. O yaşta Yavuz Selim ve Kasımpaşa Camii gibi büyük camilerde verdiği vaazlar büyük kalabalıklar tarafından izlenmeye başlandı.

Cübbeli Ahmet'in tarikat içinde isminin öne çıkmasında keskin zekası ve kıvrak, espritüel üslubunun payı büyük.

Cübbeli Ahmet, İstanbul'a dönüşünden sonra Kefevî Camii İmamı Mustafa Kılıç Hoca Efendiden 6 ayda hafızlığını tamamladı. İsmailağa Camisinde kurduğu ders halkalarında 10 sene içerisinde birçok isim yetiştirerek hizmetlerine devam eden Hoca, Türkiye'nin ve Dünyanın muhtelif bölgelerinde düzenlediği sohbetlerinde, vaazlarını yüzbinlere ulaştırdı

Bu sırada göz rahatsızlığı artan Şeyhi Mahmud Efendi'nin bütün sohbetlerinde Arapça eserleri okuyarak "mürşidinin Benim gören gözüm oldu" iltifatıyla cemaat içindeki mertebesini yükseltti.

TÜRKİYE GÜNDEMİNE 1999'DA DEPREM YORUMUYLA OTURMUŞTU

Kendi çevresinde, genellikle verdiği vaazlardan ve çıkardığı dini sohbet kasetleri ile tanınırken kamuoyunca tanınması 1999 yılında yaptığı deprem konuşması sonrası gerçekleşti.

"Mevlam zina yuvalarını vurdu" dediği bu konuşmasından ötürü İstanbul 2 No'lu Devlet Güvenlik Mahkemesi tarafından 312. maddeden yargılandı.

Cübbeli, olay vaazında "Deprem öncesi Meleklerle pazarlık yaptıklarını İstanbul'u Avcılar bölgesi dışında kurtarabildikleri ilerisürmüş, Depremin Zina yapanlar sebebiyle olduğunu iddia etmişti.

Halkı din, mezhep ve inanç farklılığı gözeterek, birbirine karşı kamu düzeni için tehlikeli olabilecek şekilde düşmanlığa alenen tahrik etmek' suçundan 2 yıl 7 ay 3 gün hapis cezasına çarptırıldı. 13 ay hapis yattı.JET SKİ" SKANDALI

2006 yılında Hürriyet Gazetesi’nde “Jet Ski” li fotoğrafları ile sürmanşetten haber edilerek tekrar kamuoyunun gündemine girdi.

Cübbeli Hoca'nın verdiği vaazlardaki bazı ifadeler internetteki komik videolar arasında yer aldı, tıklanma rekorları kırdı.

İsmailağa cemaatinin önde gelen isimlerinden Bayram Ali Öztürk'ün şaibeli bir cinayette öldürülmesinin ardından Ahmet Mahmut Ünlü'nün ismi Mahmud Efendi'den sonra veliaht olarak anılmasına yol açtı.

KORUMALARI VE ŞÖFÖRÜ İLE TEHDİT ETMİŞTİ

Cübbeli'nin medyatik açıklamaları tarikatın içindeki kimi Grupların da tepkisine yol açtı.

Taraf muhabiri Fırat Alkaç’ı röportaja çağırdıktan sonra tehdit eden Cübbeli ve adamları hakkında Taraf avukatı Ergin Cinmen suç duyurusunda bulunmuştu. Cemaatin lideri Mahmut Ustaosmanoğlu’nun yeğeni Saadettin Ustaosmanoğlu ile röportaj yapan Alkaç, haberin yayımlanmasının ardından Cübbeli Ahmet Hoca’ya röportaj teklifinde bulunmuş, önce röportajı kabul eden Cübbeli, misafir olarak davet ettiği Fırat Alkaç'ı korumaları ve şöförü ile birlikte tehdit etmişti.

Sadeddin Ustaosmanoğlu grubu, Cübbeli'nin tarikatı Ergenekon'un istediği yöne yönlendirdiğini iddia ediyor. 

Cemaat içinde Furkan Grubu olarak bilinen grup, Cübbeli'nin şahsi çıkarları uğruna cemaati istismar ettiği ve Resmi ideoloji ile cemaati barıştırdığı gibi eleştirilere sahip.

TEPKİ TOPLAYAN VAAZLAR

Cübbeli'nin Hz. Muhammed'in yüzünün Mahmud Efendi'ye benzediğini, Cebrail'in Vahyi Allah yerine Hz. Muhammed'den aldığını, Allah'ın ete kemiğe bürünüp Mahmud Efendi diye göründüğünü, Kabir'de kendisine bağlananların azap görmeyeceğini, Mahmud Efendi'nin canını almaya gelen Melek Azrail'i makamından kovduğunu ileri sürmesi İslami çevrelerde tepkiyle karşılandı. Cübbeli Ahmed'in Seyyid Kutub, Ali Şeriati, Muhammed Hamidullah, Mevdudi gibi bir çok İslam alimi ve düşünürünü sapık ya da kafir ilan etmesi de kendisine duyulan antipatinin artmasına yol açtı. Ahmet Mahmut Ünlü'nün AK Parti'ye karşı muhalif bir tutum takındığı da biliniyor.

Ünlü'nün Mustafa İslamoğlu Hoca hakkında başlattığı aleyhte kampanyanın ardından Adnan Oktar'la başladığı karşılıklı atışmaları gündeme taşındı.OYUNCAK BEBEKLERDEN TAHRİK OLMUŞ

Cübbeli'nin oyuncak bebeklerden tahrik olduğunu açıklamasından sonra yeniden medyanın ilgi odağı oldu.

Ahmet Hoca'nın olumlu anlamda merkez medyaya ilk açılımı Fatih Altaylı'nın Habertürk ekranlarını Hocaya açması oldu. Altaylı 24.07.2009 tarihli Teke Tek programının ilerleyen saatlerinde "Bu bebek falan değil, karının minyatür hali. İnsanları tahrik edecek oyuncak bebekler yapılıyor" diyen hocaya Barbie bebek gösterdi.

Fatih Altaylı'nın gösterdiği Barbie Bebek'le ilgili olarak, "Biz bundan tahrik oluyoruz demedik. Bu bebek değil, büyük kadının sembolü. Bu 2 sene önceki açıklama. Bu bebekte tahrik edicilik yok. Bikinilisinden bahsediyoruz. Bu kadar uzun saç bebek saçı değil. Benim demek istediğim çocuklara rol model oması yanlıştır. Bu büyük kadının figürüdür bu bebek değildir, bebek ise caizdir." diye konuştu. Cübbeli Hoca bu bebeklerin çocuklar tarafından örnek alınmasına karşı olduğunu söyledi.

SİZ EN KAPALISINI GETİRMİŞSİNİZ

Altaylı'nın "Bunun neresi tahrik edici hocam?" sorusuna ise "Şimdi biz bunu bir soranın sorusuna karşılık olarak söyledik. Siz bi kere en örtülüsünü getirmişsiniz. Bunun daha kapalıları da var. İran yaptı ben isterseniz size çarşaflısını getiririm. Ben bir marka vermedim. Şu saç zararlı, kültür emparyalizmine maruz bırakıyor. O yaşta bebeğin saçı o kadar uzun olur mu bacağı öyle olur mu? Biz bunu tahrik edici unsurlar içinde, biz bundan tahrik oluyoruz diye bir şey demedik ki. Biz büyük kadının figürü sembolüdür. Bebek değildir diyoruz. Bu iki sene evvelki bir konu bu. Bir soru sorulmuş, cevap vermişiz." dedi.

Flash TV'de yaptığı programlarda Abdülaziz Bayındır, Emine Şenlikoğlu, Hayreddin Karaman, Fethullah Gülen vb. bir çok tanınmış sim'aya yönelik polemiklerle gündemde hep olmayı başaran Cübbeli'nin bir başka hedefi de Kurban açıklamaları sebebiyle gündeme gelen Hülya Avşar oldu.

 MEDYADA GÖZDE OLAN CÜBBELİ'YE KASET DARBESİ

Cübbeli'nin renkli imajının internete düşen cinsel içerikli gizli kamera görüntüleriyle kirlenmesinin ardında, polemikçi kişliliği olduğu düşünülüyor. Muhtemelen bir kişi ya da grup, Cübbeli'yle girdiği rekabetin sonucu olarak Cübbeli'nin görüntülerini servis etti. İstanbul Emniyetinin yaptığı son operasyon'da Cübbeli'nin ve adamlarının gözlatına alınma sebebinin Karagümrük Nurişler grubuyla olan bağlantıları sebebiyle olduğu ifade ediliyor.
(Kazete/ SputnikTR/ HaksözHaber)

Üye OlÜye Girişi