Oyuncu Deniz Çakır'ın 1 yıla kadar hapsi isteniyor

 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı oyuncu Deniz Çakır hakkında "halkın bir kesimini, sosyal, sınıf, din, mezhep, cinsiyet, bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama" suçundan 6 yıl ile 1 yıl arasında hapis cezası talep etti.

24.04.2019
Yazı Boyutu:  
30 Aralık 2018’de oyuncu Deniz Çakır, Beşiktaş’taki Zorlu Center alışveriş merkezinde bir kafede arkadaşlarıyla otururken yan taraftaki masada bulunan 3 kadın arasında, Çakır’ın kadınların fotoğrafı çektiğini düşünmesi nedeniyle tartışma yaşanmıştı. Söz konusu kadınlar Çakır’ın kendilerine “Atatürk var bu ülkede, Arabistan değil burası, sizin yeriniz burası değil, Arabistan’a gidin, İran’a gidin” dediğini ileri sürmüştü.

Bu olayın ardından Tayyip Erdoğan, yaptığı bir konuşmada “En son 2-3 gün önce bir konserden çıkan başı açık başörtülü kızlarımıza bu şekilde sataşıp, ‘Suudi Arabistan’a gidin, burada ne işiniz var’ diyenleri düşünün. Adı da sanatçıymış. Dert başka” diyerek hedef alış ve “faşizmin dik alası” olarak nitelemişti.

FAŞİSTLİĞİN DİK ALASI: ERDOĞAN KENDİNİ MOZART DİNLEMEYE DAVET EDEN RUTKAY AZİZ’İ HEDEF ALDI

Çakır’la ilgili “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik” ve “özel hayatın ihlali”nden soruşturma açılmış fakat savcılık takipsizlik kararı vermişti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Çakır hakkında “halkın bir kesimini, sosyal, sınıf, din, mezhep, cinsiyet, bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama” suçundan 6 yıl ile 1 yıl arasında hapis cezası talep etti.

İddianamede Çakır’ın ifadelerine de yer verildi. Çakır “görüntü çekilip çekilmemesiyle ilgili tartışma yaşandıktan sonra konunun kapandığı, kafeden ayrılırken herhangi bir tartışma ve olay çıkmadığı, kafeye girerken kadınlara alay eder tarzda mimik yapmadığı, tüm hayatı boyunca ayrımcılık yapılmasına karşı durduğu, müştekilerin iyi niyetli olmadığını düşündüğü, ‘Arabistan’ kelimesinin geçtiği tek cümlenin, kendi masasındaki arkadaşlarının duyacağı şekilde bir ses tonuyla, ‘İçkili bir mekanda içtiğim içkiye, çektiğim fotoğrafa karışılıyor, yargılanarak bakılıyor. Burası Arabistan mı, burası Atatürk Türkiye’si.’ şeklinde konuştuğu, bunu karşı tarafın duyacağı şekilde söylemediği ve atılı suçlamaları kabul etmediğine” yönelik beyanda bulundu.

İddianamade Çakır’ın cep telefonu üzerinde fotoğraf ve video görüntülerine ilişkin bilirkişi incelemesi yaptırıldığı belirtilerek 16 Ocak 2019 tarihli bilirkişi raporuna göre Zorlu Center’da 6 adet fotoğraf çekildiği, fotoğrafların Çakır’ın iki kadınla çektiği selfie fotoğraflar olduğu, fotoğraflarda başkaca şahıs bulunmadığı, soruşturmaya konu tarih ve saatlerde silinmiş herhangi bir video ve fotoğraf dosyasına rastlanmadığının tespit edildiği aktarıldı.

(Sendika.Org)Üye OlÜye Girişi