Öz Savunma hakkını kullanan Nevin Yıldırım için 23 Mayıs, karar günü

 

Isparta'da 7 yıl önce kendisine tecavüz eden adamı öldürmekten müeebet hapis cezası verin Nevin Yıldırım'la ilgili Yargıtay kararını 23 Mayıs'ta açıklayacak

16.05.2019
Yazı Boyutu:  
Isparta’da Ağustos 2012’de kendisine tecavüz eden Nurettin Gider’i av tüfeğiyle öldürüp başını keserek köy meydanına atan Nevin Yıldırım hakkındaki Yargıtay Başsavcısı'nın müebbet hapis istemine ilişkin duruşma Yargıtay 1. Ceza Dairesi’nde görüldü. Yargıtay kararını 23 Mayıs 2019'da açıklayacağını kaydetti.

Kadın Savunması Ağı: “Nevin için özgürlük istiyoruz”

Duruşma öncesinde Kadın Savunma Ağı, Olgunlar Caddesi’nde basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklamada “Erkek yargı, erkeklere haksız tahrik indirimleri uygularken Nevin Yıldırım müebbet hapis cezası istemiyle yargılanıyor. Nevin’e hiçbir şekilde bir indirim, bir tahrik indirimi, hiçbir şey uygulanmıyor. Biz biliyoruz ki özsavunma haktır. Nevin Yıldırım’ın içeride yıllardır tutuklu kalması, yıllardır bitmeyen bu dava özsavunma hakkımıza bir saldırıdır. Biz kadınlar bunu kabul etmiyoruz. Nevin için özgürlük istiyoruz” denildi.

 

“Sistem kadınları koruyamıyorsa kadınlar kendi hayatlarını korumak için mücadele edecektir”

Ankara Kadın Platformu da Yargıtay önünde kısa bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada Nevin Yıldırım’ın beyanlarının yargılama sürecinde dikkate alınmadığı belirtilerek “Erkek yargı, erkeklerden yana, erkek egemenliğinden yana tavır almaya devam ettikçe biz kadınlar da kendi yaşamlarımızı savunmaya devam edeceğiz. Özsavunma haktır. Nevin Yıldırım kendi yaşamını savunmuştur. Bu devlet, bu sokaklar, bu sistem kadınları koruyamıyorsa kadınlar kendi hayatlarını korumak için, savunmak için mücadele edecektir” denildi.

“Köyün değil Nevin’in rızası sorgulanmalıdır”

Duruşmada, avukatlar tecavüz faili Nurettin Gider’in, Yıldırım’ı sürekli taciz ve tehdit ettiğini belirtti. Avukatlar “‘Tecavüz sonucu olan çocuk niye ölsün kadın ölsün’ diye devlet nedeniyle Nevin çocuğu doğurmak zorunda bırakılmıştır. Dosyada Nevin’in lehine olan maddi deliller toplanmamıştır. Nurettin Gider’in telefonunda Nevin’in bilinci yerinde olmayan haldeki çıplak fotoğrafları vardır. Bu tehdidin bir göstergesidir. Köy halkı tecavüz inanmıyoruz demektedir. Nevin kendisine inanmayacakları gerekçesiyle kimseye anlatmamıştır. Ancak köyün değil Nevin’in rızası sorgulanmalıdır” dedi.

“Cinayet yargılanırken cinsel saldırı suçu yargılanmamaktadır”

Avukatlar, Yıldırım’ın tecavüz sonrası yaşadığı depresyonun doktorlar tarafından raporlandığını kaydederek “Nevin Yıldırım’a haksız tahrik ve iyi hal indirimi uygulanmamıştır. Pek çok kadın cinayetinde erkeklere uygulanan bu indirimler neden bir kadın uygulanmıyor? Yargının cinsiyetçi olduğu şüphesi uyanmaktadır. Yargı kararının bozulması gerekmektedir. Cinayet yargılanırken cinsel saldırı suçu yargılanmamaktadır” dedi ve Yıldırım’ın tahliyesini talep etti.

Avukat beyanlarının ardından Yargıtay 1. Cezası Dairesi, davaya ilişkin kararını 23 Mayıs’ta açıklayacağını belirterek duruşmayı sonlandırdı.

(Sendika.Org)
 


Üye OlÜye Girişi