'Özgecan Yasası'nı çıkart, kadını yaşat'

 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun bugün Tünel'de düzenlediği yürüyüşte "Kadın cinayetlerinde indirimler son bulsun" talebi dile getirildi

22.11.2015
Yazı Boyutu:  
 Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü adına farklı tarihler ve illerde eyleme çıkıyor. Bugün İstanbul Tünel Meydanı'nda da eylem yaptı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak bugün saat: 15.00'de Taksim Tünel'de buluşarak Galatasaray'a yürüdü. Ellerinde öldürülen kadınların gözlerinin bulunduğu dövizlerle hep bir ağızdan "Kadın Cinayetlerinde İndirimler Uygulanmasın" talebini dile getirdiler.

Kadın cinayetlerinde indirimler uygulanmasın diyen kadınlar son dönemde mahkemelerden çıkan indirim gerekçelerinin kabul edilemez olduğunu belirtti. Öldürülen kadınların ailelerinin de katıldığı eyleme CHP Kadın Kolları,EHP'li kadınlar, Erktolia, Kadına Şiddete Karşı Müslümanlar İnsiyatifi'nden Kadınlar ve  KADER de destek verdi. 

İNDİRİMLERİ UYGULAYANLARKADINLARIN GÖZLERİNE BAKSIN

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav, Galatasaray Meydanı’nda toplanan yüzlerce kadına şu sözlerle seslendi: “Bu indirimleri uygulayanlar hayata bir kere bu kadın kardeşlerimizin gözlerinden baksınlar. İşte bu elimde gördüğünüz Aynur kardeşimiz, bir kadının hayatını kurtaracaktı, kendisi bir fotoğraf oldu” 

Gülsüm Kav “Şu ara sıkça rastladığımız, kadın cinayetlerinde indirimlere karşı mücadele ediyoruz.” Diyerek neden indirimlerin kaldırılması gerektiğini anlattı. Tüm kadınları birlikte mücadele yürütmeye çağıran Kav, Platform olarak talepleri hayata geçene kadar, kadın cinayetleri durana kadar mücadele edeceklerini anlattı. HÜKÜMET BİZİ DUYMUYOR MU?

Koruma altındayken kızkardeşi Muhterem Göçmen öldürülen ve katiline yine indirim uygulan Çiğdem Evcil ise yıllardır mücadele yürütüp gerçekleri anlattıklarını hatırlatarak : “Biz aileler yıllardır bağırıyoruz. Bu hakimler, savcılar, bu hükümet duymuyor mu?” dedi. 
“Efendim” demek katil olduğunu değiştirmezEmekçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sibel Uzun, Platformu yine yalnız bırakmayarak şöyle konuştu: ” Bir kadın katilinin hakime "efendim" demesi katil olduğunu değiştirmez. Kadın cinayetleri davalarında indirimler uygulanmayana kadar mücadelemiz sürecek.” 
Milattan sonra 300 kadın öldürüldü

Melda Onur ise hükümetin yapmadıklarını ve verdiği sözleri sıralayarak “Özgecan'dan sonra milat olacak demişlerdi. Milattan sonra 300'den fazla kadın öldü.” Diyerek gerçekleri bir kez daha ifşa etti. KADINLAR AŞIRI SEVGİ DEĞİL, YAŞAM HAKKI  İSTİYOR

KADER Genel Sekreteri Pelin Taşkıran kadınlar için Meclise sundukları talepleri sıraladı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu İstanbul Temsilcisi Fidan Ataselim tüm kadınları mücadeleye çağırdı. 

Kaynak: kadincinayetlerinidurduracagiz.net
 

Üye OlÜye Girişi