Özgür Gündem'de 25 kişiye gözaltı

 

'terör örgütünün propagandasını yapmak" suçlamasıyla geçici olarak kapatılan Özgür Gündem'in Genel Yayın Yönetmeli Zana Kaya, Yazıişleri müdürü Kızılkaya ve edebiyatçı yazar Aslı Erdoğan'da gözaltına alınanlar arasında bulunuyor

18.08.2016
Yazı Boyutu:  
Özgür Gündem gazetesinin "terör örgütü propagandası" yapma suçlamasıyla geçici olarak kapatılmasının ardından yapılan polis baskınlarında aralarında gazeteci, yazar ve karikatüristlerin olduğu 25 kişi gözaltına alındı.
 
Özgür Gündem gazetesinin kapatılma kararının ardından çeşitli gazeteci ve yazarların evlerine ve gazeteye polis tarafından baskın düzenlendi.

Gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Zana Kaya ile Yazıişleri Müdürü İnan Kızılkaya'nın da aralarında bulunduğu toplam 25 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.
Gazetenin Yayın Danışma Kurulu üyesi ve yazarlarından Aslı Erdoğan ile Ragıp Zarakolu, Eren Keskin ve Filiz Koçali'nin de evlerine baskın düzenlendiği belirtildi. Ünlü edebiyatçı Erdoğan'ın da evinde yapılan aramanın ardından gözaltına alındığı kaydedildi.

Özgür Gündem gazetesinden yapılan açıklamada, baskın sonrası gözaltına alınanlarla görüşmek isteyen ve Çağlayan Adliyesi'ne giden avukatların, muhatap bulamadıkları ve gözaltına alınanların dört farklı karakolda tutuldukları bildirildi.

Gazete adına açılan yeni Twitter hesabı üzerinden gözaltına alınan gazetecilerin, sağlık sorunları yaşadıkları aktarıldı.

Özgür Gündem gazetesi, savcılığın 'örgüt propagandası' yapıldığı iddiasıyla yaptığı başvuru üzerine salı günü İstanbul 8'inci Sulh Ceza Hâkimliği’nin kararıyla geçici olarak kapatılmıştı. Kapatma kararının ardından gazetenin İstanbul Beyoğlu'ndaki merkezine polis baskını düzenlenmiş ve gazete gece saatlerde mühürlenmişti. Gazateye polis baskını düzenlenmesinin ardından bina önünde protesto gösterisi düzenlenmiş, sosyal medyada gazeteye destek hashtagleri açılmıştı.
© Deutsche Welle Türkçe

Üye OlÜye Girişi