'Özgürlük ve barış için mücadeleyi Behice Boran'dan öğrendim'

 

Yüksel Direnişçileri'ne destek eylemine katıldığı için polisten şiddet gören 75 yaşındaki Perihan Pulat, Türkiye'nin faşizmin azgın halini yaşadığını iddia etti.

09.05.2018
Yazı Boyutu:  
Kanun Hükmünde Kararname ile işten atılan kamu emekçilerinin görevlerine iade talebiyle 550 gündür tek başına direnen öğretmen Acun Karadağ, Nazan Bozkurt ile HDP'den milletvekili aday adayı olan öğretmen Veli Saçılık'a destek için 1 Mayıs'ta Yüksel Caddesi'nde eyleme katılan 75 yaşındaki Perihan Pulat, polisin tazyikli su ve şiddet kullanarak müdahalede bulunmasıyla feci şekilde yaralanmıştı. 


Gördüğü darbelerden kafasında ve alnında şişlikler oluşan ve gözleri moraran direnişçi kamu emekçilerinin "anne" dediği Perihan Pulat, yaşadıkları Halk TV'de Enver Aysever'e anlattı. "Yüksel Direnişçileri"nden öğretmen Acun Karadağ ile Enver Aysever'in programına konuk olan Perihan Pulat, olay günü tazyikli suyun şiddetin ve polisin sert müdahalesiyle düştükten sonra bayıldığını ve hiçbirşey hatırlamadığını belirtti.  Perihan Pulat, "Beni hastaneye kaldırdıklarında gözlerimi açtım. Aynaya baktığımda kendimi tanıyamadım. Faşizmin azgın hali olduğunu, sokakta infazı yaşadığımı o zaman anladım"dedi. 100 yaşına kadar yaşasa da son nefesini verinceye kadar, "özgürlük, barış, kardeşlik ve emek mücadelesinden vazgeçmeyeceğini savunan  75 yaşındaki direnişçilerin annesi Pulat, "Ben bir kadın olarak, özgürlük, barış ve emek mücadelesini, direnmeyi, Türkiye İşçi Partisi'nin Genel Başkanı, bilim kadını Behice Boran'dan öğrendim. 100 yaşına kadar yaşasam da , asla mücadelemden vaezgeçmem" diye konuştu.KHK'LER KANUN HÜKMÜNDE ZULME DÖNÜŞTÜ

550 gündür iş iade talebiyle Yüksel Caddesi'nde  hergün özalitini açıp tek başına direnişini sürdüre, çeşitli defalar gözaltanı alınıp salıverilen öğretmen Acun Karadağ 'da,  programda, " Tek talebilimiz, OHAL, ve Kanun Hükmünde Kararnamelerin iptal edilerek işimize geri dönmek" dedi. Kimseye hiçbir zararı olmadıkları halde, sadece işimize dönmeki çin direnmeleri nedeniyle, polisin kendilerine  vatan haini olarak gördüğünü, zaman zaman hiçbirşey yapmasalar bile kendilerini aşağılayıcı sözler söylediklerini, küfürler savurduklarını öne süren Acun Karadağ, "Güvenlik güçlerinin bize davranışları Kanun Hükmünde Zulme dönüştü. Belki sakatlarsak bir daha  buraya gelmezler diye düşünüyorlardır. Şiddet uyguladıkları zaman sinyal sesini yükseltip, çığlıklarımızı önlemeye çalışıyorlar. Maalesef kadın polislerin bize karşı davranışlarında bir farklılık olmuyor. Erkek meslekdaşları gibi gibi davranıyorlar. 1 Mayıs'da polis aracına alınan Hazan Bozkurt arkadaşımızın başından iki tutam saç koparılmış.Yapanlarda kadın polisler. Nazan Bozkurt'un ablası olayın bizzat tanığı" diye konuştu. (KAZETE-ÖZEL)

Üye OlÜye Girişi