Panama Belgeleri İzlanda Başbakanı'nı istifa ettirdi

 

İzlanda Başbakanı Sigmundur Gunnlaugsson, kamuoyundaki tepkiler nedeniyle istifasını verdi

05.04.2016
Yazı Boyutu:  
Panama belgelerinin yayımlanmasıyla bir offshore şirketinde milyonlarca dolar yatırımı olduğu suçlamasıyla karşı karşıya kalan İzlanda Başbakanı kamuoyundaki tepkiler nedeniyle istifa etti.Sigmundur Gunnlaugsson, Devlet Başkanı'ndan parlamentoyu feshetmesi ve erken seçim kararı almasını istedi.
İzlanda Devlet Başkanı Olafur Ragnar Grimsson ise talebi kabul etmedi.

Panama belgeleri Sigmundur Gunnlaugsson ve eşinin 2007 yılında bir offshore şirketi satın aldığını ortaya koyuyor.

Birçok farklı ülkeden gazetecinin bir yılı aşkın süredir üzerinde çalışarak topladığı ve sayıları 11 milyonu aşan gizli belgelerde aralarında bazı ülke liderlerinin yakın çevresiyle de ilişkili hesapların detayları ortaya çıkarıldı.

Panama'da faaliyet gösteren Mossack Fonseca hukuk şirketine ait dokümanlar, şirketin müşterilerinin vergi kaçırmasına, yaptırımları bertaraf etmesine ve kara para aklamasına yardımcı olduğunu gösteriyor.

BELGELERDE 12 ÜLKE LİDERİNİN ADI GEÇİYOR

Belgelerde hem emekli olmuş, hem de hala görevde olan toplam 12 ülke liderinin adı geçiyor.

Mossack Fonseca belgelerinde Başbakan Gunnlaugsson'un, ülkesi finansal krizdeyken, kamu fonlarıyla kurtarılan bankalara özel bir alaka gösterdiği görülüyor.

Belgelerde, Gunnlaugsson'un bir offshore şirket aracılığıyla sorunlu İzlanda bankalarına yüz milyonlarca dolarlık yatırım yaptığı ve bu yatırımları kamuoyuyla paylaşmadığı anlaşılıyor.

2009'da Başbakanlık görevini devralan Gunnlaugsson'un, bankalara yatırım yapan Wintris şirketindeki paylarını beyan etmediği, şirketteki yüzde 50 hissesini, Başbakan olduktan 8 ay sonra eşine devrettiği görülüyor.

Hisselerin devri ise, hisse başı 1 dolar bedel üzerinden gerçekleşmiş.

Başbakan yasa dışı bir iş yapmadığını ve eşinin de hisse devrinden herhangi bir finansal çıkar sağlamadığını ifade ediyor.

Belgelerden ortaya çıkmasından bu yanda İzlanda'da başbakanı protesto gösterileri düzenleniyor. 
(BBC Türkçe)

Üye OlÜye Girişi