Panama belgelerinde 101 Türk şirketi

 

Dünyayı sarsacak belgeler, Türkiye'ye de uzanan liderlerin ve zenginlerin gizli hesaplarını ortaya saçıyor. Rusya asıl hedef "Putin" diyor

4.04.2016
Yazı Boyutu:  
Dünyayı sarsan Panama Belgeleri (Panama Papers) arasında çok belge, Hong Kong'a ait. Sayıları 11 milyon 500 bini bulan belgeler arasında, Türkiye'den de 101 şirketin geçtiği iddia ediliyor.

Panama Merkezli hukuk firması Mossack Fonseca'dan sızdırılan belgeler dünyanın gündemine oturdu. Liderlerin ve zengin isimlerin, gizli hesapları ile kaçırdıkları vergileri ortaya döken belgelerin sayısı tam 11 milyon 500 bin adet. Dünyayı sarsacak belgelerin boyutunun ise 2,6 terabayt olduğu ifade ediliyor.


"TÜRKİYE'DEN 101 ŞİRKET" İDDİASI

Türkiye'den de 101 şirketin bulunduğu öne sürülen belgeler arasında en çok belge, Çin Halk Cumhuriyeti'nin özerk bir bölgesi olan Hong Kong'a ait. Panama Belgeleri arasında Hong Kong'a ait 2 binden fazla belge olduğu ifade edilirken, ikinci sırada Birleşik Krallık var. Birleşik Krallık'a ait belgelerin sayısı ise 2 binden az. Sıralamada daha sonra sırasıyla, İsviçre, Amerika Birleşik Devletleri, Panama, Guatemala, Lüksemburg, Brezilya, Ekvador ve Uruguay bulunuyor.

İŞTE PANAMA BELGELERİ (PANAMA PAPERS) ARASINDA EN ÇOK HANGİ ÜLKENİN BELGELERİ VAR


Panama merkezli Mossack Fonseca isimli hukuk şirketinin kayıtları içerisinde Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, Irak'ta eski Başbakan İyad Allavi, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Mısır'ın devrik cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in oğlu Alaa Mübarek ve İzlanda Başbakanı Sigmundur David Gunnlaugsson gibi isimlerin adı geçiyor.

BELGELERİN BÜYÜK BÖLÜMÜ E-POSTALARDAN OLUŞUYOR

Sayısı 11 milyonu bulan belgelerin büyük bölümü ise e-posta yazışmalarından oluşuyor. Belgelerin arasında 4,8 milyondan fazla e-posta bulunuyor. E-postaların yanı sıra belgelerin içinde PDF dosyaları, fotoğraflar, metin belgeleri gibi çok sayıda 'delil' yer alıyor.

İşte 11 milyon 500 bin belgenin dağılımı

Panama merkezli hukuk firması Mossack Fonseca’ya ait 11.5 milyon belge “Panama kağıtları” adıyla altında Alman "Süddeutsche Zeitung" gazetesine servis edildi. 

PANAMA PAPERS NEDİR ?

Panama merkezli Mossack Fonseca’ya ait 40 yıllık özel belge ve dokümanların internete sızmasıyla birlikte, offshore hesaplarda paralarını saklayan siyasi liderler, sanatçılar ve birçok ünlü isim deşifre oldu. Ortaya çıkan ve ünlü liderlerin hesaplarını deşifre eden bu belgelere Panama Papers (Panama belgeleri) adı verildi.

MOSSACK FONSECA NEDİR?

Mossack Fonseca bir hukuk firması. Şirketin verdiği hizmetler arasında offshore şirketlere (vergi muafiyetinin olduğu ülkelerde kurulan şirketler) hukuki danışmanlık vermek bulunuyor. Mosscak Fonseca, offshore şirketlere verdiği hizmeti yıllık olarak faturalandırıyor. Şirket aynı zamanda varlık yönetimi de yapıyor.İLK AÇIKLAMA RUSYA'DAN

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, 'Panama belgeleri'nin asıl hedefinin Putin olduğunu söyledi
Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Panama merkezli ve denizaşırı firmalarla iş yapan hukuk firması Mossack Fonseca'nın yasadışı mali faaliyetlerde bulunduğunu gösterdiği söylenen sızdırılan belgelerin ana hedefinin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin olduğunu söyledi.
"Bu belgelerde başka liderlerin isimleri geçse de bu saldırının ana hedefi ülkemiz ve kişisel olarak Putin" diyen Peskov, belgelerin amacının iki yıl sonra devlet başkanları seçimlerinin gerçekleşeceği Rusya'daki durumu istikrarsızlaştırmak olduğunu belirtti. 

(Cumhuriyet)

Üye OlÜye Girişi