Papatyalar dönemine son

 

AKP li Cemil Şeboy döneminde hizmete açılan oyun salonundan kuaförüne, yüzme havuzundan saunasına kadar tam donanımlı Merkez, bir grup seçkin kadının eğlence ve dinlence yeri olarak kullanılmış

2.10.2009
Yazı Boyutu:  

İzmir in en büyük ilçelerinden Buca da otuzaltı yıl sonra yerel seçimleri kazanan 33D_erzakhaber1.jpgCHP’de, sular bir türlü durulmuyor. DSP kökenli ,eski İl Genel meclisi üyesi CHP li Ercan Tatı, daha düne kadar seçim meydanlarında kendisiyle kol kola, omuz omuza yürüyen bazı partidaşlarının sert muhalefetini göğüslemeye çalışarak "halkçı politikalarla" ilçenin çehresini değiştirmek için didinip duruyor...

Krizinde etkisiyle her geçen gün daha çok başkanlık kapısına yığılan işsizlere umut dağıtmaktan, kentine yeni bir vizyon kazandırmaya dönük 2010-2014 yıllarını kapsayan stratejik planı nasıl hayata geçireceğini düşünmekten, Kurtuluş savaşı öncesi Rumlara uzun yıllar ev sahipliği yapan kentin tarihi dokusunu koruyarak turizme kazandırma gayretlerinden öte Tatı ya kadınlar için neler yapıldığını ya da neler yapmak istediğini soruyoruz.

Başkan Tatı, bir saate yakın süren söyleşimizde sözü Şeboy döneminde "kadınlara hizmet vermek" amacıyla büyük paralar harcanarak yaptırılan Kadın Aktivite Merkezi ne getiriyor.

Sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerin yanı sıra ; Aerobik-Jimnastik
Salonu - Fitness Center, Sergi - Seminer Salonu, Çocuk Oyun Bölümü, buca_kadin_aktivite_merkezi_fitnes_merkezi.jpgOkuma Salonu - İnternet Bölümü, Oyun Salonu - Lokal, Yüzme Havuzu, Sauna, Kafeterya, Kuaför Güzellik Salonu bulunan, kadınların yıllık 35 lira üyelik aidatı ödeyerek girebildikleri Aktivite Merkezi nin rahmetli Turgut Özal döneminin "papatyaları"nı akla getiren etkinliklere ev sahipliği yapmasından yakınıyor..

KADIN AKTİVİTE MERKEZİ SİL BAŞTAN
"Merkezi bir inceledim ki, Sadberk Hanımın (Cemil Şeboy un eşi) kurduğu Vakfı n üyesi seçkin hanımlar, burada günlerini gün ediyorlar. Merkezin 670 üyesi var deniyor ama hergün Merkez de 30-35 kadın günlerini oyun oynayarak, havuzda yüzerek veya saunada geçiriyor.. Merkez halka kapatılmış, bir avuç seçkin bayana hizmet veriyordu. Belediye merkeze her ay milyonlarca para akıtmış, üç beş kadın gününü gün etsin diye.."

Başkan Ercan Tatı, 34 personeli bulunan Aktivite Merkezi ni tüm kadınlara hizmet verebilecek hale getirmek için sil baştan yeni bir düzenlemebuca_kadin_aktivite_merkezi_OYUN_SALONU.jpg içine girmiş...

Tatı nın anlattığına göre Merkez bundan böyle kadınlara meslek edindirme amaçlı olarak kullanılacak...Gereksiz istihdam da önlenecek..Başkan, eşitlik politikalarının hayata geçirilebilmesi için kadınların eğitimi kadar ekonomik olarak ayakları üzerinde durabilecek, kendi ekmeğini gerekirse taştan çıkarabilecek duruma gelmeleri gerektiği görüşünü savunuyor.. Eğitimsizliğin,yoksulluğun şiddeti beslediğini kaydeden Ercan Tatı, ilçelerinde aile içi şiddetin yaygın olarak yaşandığını söylüyor.

Buca Belediye Başkanı, yeni dönemde sosyal politikaları öne çıkaracağını kendisinin de özellikle bu konularda başarılı olduğunu vurgulayarak "Bu nedenle yoksulluk ve şiddet nedeniyle kapımızı çalan herkese kucak açıyoruz. Onları Kuruçeşme deki barınma merkezimizde geçici olarak buca_kadin_aktivite_merkezi_KUAFOR.jpgkonuk ediyoruz. İhtiyaçlarını karşılıyoruz. Eğer gerçekten, çok zor durumda kalıpta evinden  barkından olmuşlara, daire kiralayıp, tefriş edip yerleşimlerini sağlıyoruz" diyor.

Aile içi şiddet gören kadınları da bir süre çocukları ile birlikte bu Merkezde barınma olanağı sağladıklarını anlatan Başkan Tatı, bu kadınları durumlarına göre  Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü nün adresi gizli olan kadın sığınmaevine veya başka kentlere yönlendirdiklerini belirtiyor.


Üye OlÜye Girişi