Papatyalar  yürüdü!

 

Brezilya son zamanların en büyük protestosuna ev sahipliği yapıyor. Geçen Çarşamba çoğu kadın olan 70 bin kişi "Papatyalar Yürüyüşü" nü gerçekleştirdi

12.09.2011
Yazı Boyutu:  

marchofdaisies.jpg

Özellikle kırsal kesimlerde ve ormanlarda çalışan kadınların hakları için yürüyen papatyalar Brezilya Parlamento sunun önünde eylemlerini sürdürüyor.

Tarım işçisi kadınlar, mor gömlekleri veBrazil_March_of_Daisies_BSB104_large.jpg hasır şapkalarıyla hükümetten kadın hakları, maaş eşitliği, aile tarımı için arazi dağıtımı taleplerinin karşılanmasını istiyorlar.

Brezilya Federal bölüm Kadın Temsilciler Meclisi üyesi Rejane Pitanga, eylemin tüm kadınlar için yararlı olduğunu söyledi. İşçi Partisi üyesi olan Pitanga, yürüyüşün kırsal kesimde çalışan kadınlar için yapılmasına rağmen taleplerinin bütün kadınlarla ilgili olduğunu, cinsiyet eşitliğinin yoksulluğun önlenmesinde en önemli rol olduğunu vurguladı.

Pitanga, Kadınları görünebilir kıldıkları  için yürüyüşün çok başarılı geçtiğini ve sonuçtan memnun olduklarını belirterek "Brezilya da yoksulluk, ırk ve cinsiyet ayrımcılığından kaynaklanıyor. Başkanımız Dilma Rousseff in ana hedefi yoksullukla savaşmak yani cinsiyet ayrımcılığıyla savaşmak" diye konuştu.

"Adalet,eşitlik,otonomi ve özgürlük" sloganlarıyla dördüncü ve en kalabalık yürüyüşlerini gerçekleştiren kadınlardan Kelly Cristina Gonçalves  bu yürüyüşe aslında 100 bin  kişi beklediklerini ama resmi rakamların daha düşük olduğunu ve gerçeği tam yansıtmadığını belirterek ülkenin her yerinden liderlerin geldiğini ve bu liderlerin de Brezilya daki bir çok kişiyi temsil ettiğini söyledi.

Aynı gün yürüyüşten sonra konuşma yapan Başkan Rousseff, kadınların taleplerini belirli süreç içersinde karşılamaya çalışacaklarına söz vererek " Tarım emekçisi kadınların çalışma koşulların iyileştirilmesi ile işe başlayacağız" dedi. (Derleyen Türe ŞAHİN- Kazete)


Üye OlÜye Girişi