Parçalanan mezarı yeniden yaptı

 

Şair Can Yücel'in parçalanmış mezar taşları Mehmet Aksoy tarafından yeniden yapıldı

27.08.2014
Yazı Boyutu:  
Kimliği meçhul kişi ya da kişilerce "Mezar başında içki içiliyor ve mezarda bulunan su oluğundan aşağıya içki dökülüyor" gerekçesiyle 2011 yılında parçalanan şair Can Yücel'in mezarı, heykeltıraş Mehmet Aksoy tarafından aslına uygun olarak yeniden yapıldı.
 
Eylül ayı başında yeniden aynı yerine yerleştirilecek olan kaide iki bölümden oluşuyor. Birinci bölümde güneş içinden doğarak gelen bir ceninin canlandırıldığı ilk kaide ikinci kaidede ise yine oluktan aşağıya akan sıvının bir küçük havuzda toplanması olarak tasarlanan kaide Eylül ayı başında Can Yücel'in mezarı başında düzenlenecek bir törenle yerine yerleştirilecek.
Kaidenin son rötuşlarını yapan heykeltıraş Mehmet Aksoy, mezara yapılan saldırıyı kınayarak; "Bizim geleneklerimizde mezara saldırmak, tahrip etmek yoktur. Aksine mezarları korurlar onlara çiçek bırakırlar, bez bağlarlar ve ölenler için dua ederler. Ancak son yıllarda bu tür olaylar çok yaşanır oldu. Kırılan kaidenin yerine yenisini yaptım. Tekrar bir zarar gelirse tekrar yapma taraftarıyım. Bu mezarı parçalayanlar yakalanıp delil yetersizliğinden salıveriliyorlar. Hatta bu mezarı parçalayanları evlerinde ziyaret eden bazı kişiler tebrik ederek 'İyi ki yaptınız' gibisinden kutlandıklarını duyduk. Bunlar çok üzücü şeyler" dedi.

Üye OlÜye Girişi