Paris'te kadınlara tacize karşı geceleri özel otobüs

 

Parisli kadınların güvenliği için gece otobüslerine özel uygulama geliyor.

24.03.2017
Yazı Boyutu:  

Paris Toplu Taşıma Sendikası (STIF) konsey toplantısında aldığı bir kararla kadınlara yönelik tacizi engellemek adına gece otobüslerine “talep üzerine durak” uygulamasını getireceğini duyurdu. Bu uygulama ile yolculara, iki durak arası, evlerine en yakın yerde inme imkanı sunulacak.

Ile-de-France Bölge Başkanı Valerie Pecresse’in, daha önce de toplu taşıtlarda güvenlik görevlisi sayısının artırılacağını açıklamıştı. Uygulama, başarılı sonuç verdiği takdirde, bölgedeki tüm gece otobüslerini kapsayacak.

Öte yandan 2015’te Kadınlar ve Erkekler Arası Eşitlik Yüksek Konseyi’nin (HCEfh) Fransa’da yaptığı bir araştırmada katılımcı kadınların yüzde 100'ünün toplu taşıtlarda en az bir kere tacize uğradığı ortaya çıkmıştı.

Fransa'da toplu taşıma araçlarında cinsel taciz bir süredir kamuoyunun gündemindeydi. Bu yıl içinde Fransa Kadın-Erkek Eşitliği Yüksek Komisyonu'nun Sosyal İşler Bakanlığı'na sunduğu raporda, Paris çevresindeki banliyö trenlerini kullanan kadınların yüzde yüzünün cinsel tacize uğradığı duyurulmuş ve hükümetten bu konuda önlem alması istenmişti.

"Feminizme Cesaret Edin" örgütü tarafından geçen yıl yayımlanan araştırmaya göre ise toplu taşıma araçları kullanan kadınların yüzde 94'ü kendilerini güvende hissetmediklerini belirtmiş, yarısından fazlası ise metroyu kullanacağı günler kıyafetlerini daha dikkatle seçtiğini söylemişti.

Geçen yıl  şubat ayında Paris'e giden banliyö trenlerinden birinde genç bir kadın yolcuların gözü önünde cinsel saldırıya uğramış, kimse müdahale etmemişti.


Üye OlÜye Girişi