Patronlar en büyük balık için yarışacak

 

"Kaçan balık Büyük olur" yarışması için 9 Ekim'de rastgele diyecekler

03.10.2014
Yazı Boyutu:  
 
Bu yıl sekizincisi gerçekleştirilecek ve dört gün sürecek 20 bin dolar ödüllü ‘Alaçatı Uluslararası Balık Avı Turnuvası’ 9 Ekim’de ‘Kaçan Balık Büyük Olur’ sloganıyla Alaçatı’da start alacak.
 
 
Alaçatı Belediyesi’nin katkılarıyla, Vodafone Red ana sponsorluğunda, Port Alaçatı Marina'nın ev sahipliğinde gerçekleşecek turnuvada Cem Boyner, Mahmut Özgener, Mustafa Taviloğlu, İskender Atakan, Gökhan Çarmıklı, Berent Akdemir, Can Ekşioğlu, Turgut Konukoğlu, İstemi Gürel ve Rıza Işık gibi iş insanları en çok ve en büyük balığı yakalamak için yarışacak..
 
Yedi yıl önce küçük bir organizasyon olarak başlayan ve iki yıl önce Avrupa’nın en büyük açık deniz balıkçılık turnuvası olmayı başaran turnuvanın organizasyonu bu yıl da Uluslararası Spor Balıkçılık Federasyonu (IGFA - International Game Fish Association) Türkiye Temsilcisi Elvio Pennetti, amatör balıkçılık etkinlikleri konusunda uzman, dünyanın birçok yerinde uluslararası turnuvalara katılmış Murat İyriboz ve turizmci İlknur İçingir tarafından yapıldı. IGFA tarafından belirlenen sportif balıkçılık anlayışı ve turnuvaya özel kurallar çerçevesinde gerçekleştirilen yarışma 12 Ekim Pazar günü yapılacak ödül töreni ve Vodafone Red Party’nin ardından sona erecek.
 
TOPLAM ÖDÜL TUTARI 20 BİN DOLAR
 
Turnuvanın organizasyon sorumlusu turizmci ve aynı zamanda eski milli sörfçülerimizden İlknur İçingir bu yıl Yunanistan'dan 5, İtalya'dan da 2 tekne olmak üzere toplam 82 teknenin bu işe gönül vermiş yaklaşık 300 yarışmacıyla en büyük ve en fazla balığı yakalamak için yarışacaklarını söyledi. Turnuvada ilk üçe giren yarışmacılar ile en büyük balığı tutan ve turnuva özel ödülünü almaya hak kazanan yarışmacılara 8 bin 500 Dolar’ı para ödülü olmak üzere toplam 20 bin dolar ödül verileceğini belirten İçingir, “Bu yıl da geçen yıllarda olduğu gibi ‘En Fazla Balık, ‘En Büyük Balık’, ‘Yakala Bırak Ödülü’, ‘Özel Kategori’, "Jüri" Özel Ödülü, ‘Bayan Ödülü’ ve ‘Çocuk Ödülü’ kategorileri olmak üzere toplam yedi dalda ödül vereceğiz. Geçtiğimiz yıl Özel Kategori’de 2 kişiye hediye edilen Senegal’de ‘Afrika Strike Lodge’ gezisi ödülünü ise bu yıl dört kişiye vereceğiz. Ödülü kazanan yarışmacılarımız Senagal’de 7 gün boyunca konaklayacaklar ve balık avına çıkacaklar. Ayrıca turnuvamızı düzenlediğimiz 2006 yılından itibaren yarışlarımıza düzenli katılan Yunanlı dostumuz Patmos adalı Chirstos Kamitsis’in Patmos Traditional Houses İrini Otel’de 2 kişiye 4 gece konaklama, 3 Lenovo Think Pad, Oakley gözlük ve Vodafone tarafından da LG telefon hediyelerimiz var” diye konuştu.
 
BAŞKAN DALGIÇ DA YARIŞACAK
 
Turnuva zamanında havanın nasıl olacağını tam olarak bilemediklerini ancak güzel bir hava beklediklerini vurgulayan organizasyon sorumlusu İlknur İçingir sözlerine şöyle devam etti:
 
“Yunanistan ve İtalya’dan haberler geliyor ‘Bol orkinos var’ diye. Bizim sularda da Bodrum’da gözüktü. Dolayısıyla bu yıl balıkların bol olacağını düşünüyoruz. Tahminimiz yarışmacılarımızın oltalarının bu yıl sudan çıkarken daha dolu olacağı ve çok daha fazla keyif alacakları yönünde. Kim bilir belki de bu yıl turnuvamız yeni rekorlara imza atar. Yarışmacılarımız yine Yunanistan ve Türkiye karasularının altışar mil açığında, uluslararası sularda 400 milkarelik alanda avlanacaklar. Her yıl olduğu gibi bu yıl da yarışmacılar arasında turnuvamızın müdavimlerinden aynı zamanda iş dünyasından da yakından tanıdığımız Mahmut Özgener, Mustafa Taviloğlu, Cem Boyner, İskender Atakan, Gökhan Çarmıklı, Berent Akdemir ve Can Ekşioğlu gibi tecrübeli isimler bulunuyor. Bu isimlere Turgut Konukoğlu, İstemi Gürel ve Rıza Işık gibi yine iş dünyasından tanıdığımız isimler eklendi. Hatta belediye başkanımız Muhittin Dalgıç da son anda programında bir değişiklik olmazsa yarışmacılarımız arasında olacak. Turnuvanın son günü Kaybolan Lezzetler’in şefleriyle sürpriz lezzetler planlıyoruz. Gerçekleştiği takdirde şeflerimiz tutulan balıklarla birbirinden farklı lezzetler hazırlayacaklar. Bu da turnuvaya ayrı bir renk katacak.”
 
ALAÇATI FİSHİNG TURNUVA PROGRAMI
 
Aşağıdaki program muhtemel hava şartlarına göre değişkenlik gösterebilecek şekilde hazırlanmıştır. Toplam turnuva günü 4 gün olup 2 gün doğru hava koşullarında balık avlanabilmesi esası öngörülmüştür. Organizasyon komitesi aşağıda detayları görülen programda esnek davranma hakkına sahiptir.
9.Ekim Perşembe
9.00–17.00 Teknelerin varışı ve Marina’ya yerleşmesi
 
10.Ekim Cuma
09.00–15.00 Teknelerin varışı ve Marina’ya yerleşmesi
15.00–17.00 Yarışma kayıtları
17.00 Skipper’s meeting, yarışma kurallarının açıklanması ve yarışma alanının tanıtımı
 
11 Ekim Cumartesi
07.00: Offshore balıkçılarının denize açılışı
15.00*: Oltaların sudan çıkarılması
17.00**: Balıkların tartıya son teslim saati
18.00: Hakem kararlarının açıklanması
 
12 Ekim Pazar
07.00: Offshore balıkçılarının denize açılışı
15.30*: Oltaların sudan çıkarılması
17.00**: Balıkların tartıya son teslim saati
19.00: Hakem kararlarının açıklanması
19.30: Ödül töreni ve Vodafone Red Party
 
 
 
HER ŞEY BELEDİYE BAŞKANI DALGIÇ’IN DESTEĞİYLE START ALDI
 
Bu turnuvanın ana fikri 2006 yılında, eşi Milli Takım ve tek Türk Olimpiyat sörfçüsü Ertuğrul İçingir ile kendisi de Milli Takım eski sörfçülerinden olan İlknur İçingir’den çıktı.
 
Çift antrenman için Yeni Zelanda’dadır ve o tarihlerde uluslararası bir turnuva vardır. Ertuğrul’un aynı zamanda balık avına olan ilgisini bilen Yeni Zelandalı yerel dostları, çiftimize bir sürpriz yapmak isterler. Onları 120.000 $ ödüllü bu uluslararası balık avı yarışmasına davet ederler. Ertuğrul ve İlknur gördüklerine inanmakta zorlanırlar..
 
Çok yoğun bir katılım, dünya medyasının olağandışı ilgisi.. Ertuğrul eşi İlknur’a, ‘Dünyada benzer birçok organizasyonlar varken, Türkiye olarak bizim neyimizin eksik?’ diye sorar.
 
İlknur gördükleri karşısında zaten şaşkındır. Alaçatı bu organizasyonlar için biçilmiş kaftandır. Eşi Ertuğrul’un desteğiyle kafasında oluşan fikri bin defa sorgular.. Türkiye’ye döndükten sonra, yerleştikleri Alaçatı’da yaptıkları ilk iş, Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç’ı ziyaret edip, gördüğü ve yaşadığı güzellikleri anlatmak olur. Bu sunumdan oldukça etkilenen ve bu konuda Alaçatı’da bir etkinlik yapılmasını rica etmeye gelen İlknur’a Belediye Başkanı Dalgıç’ın, ‘Ne duruyorsunuz? Hemen ne yapılması gerekiyorsa yapın. Alaçatı Belediyesi sonuna kadar destekçiniz’ demesi üzerine bu konuda çalışmalara başlar. İlk soruşturmaları sonucunda Türkiye’de henüz bir açıkdeniz balık avı yarışması yapılmadığı bilgisine ulaşırlar, ama Türkiye’den yurt dışına giden balık avı tutkunu biri vardır.. Kıyı balıkçılığı haricinde ‘Off Shore Fishing’ diye tabir edilen ‘Açıkdeniz Balık Avı’ tutkunu bu insan Murat İyriboz’dur. İlknur fikrinden ve Alaçatı Belediye Başkanı Dalgıç’ın desteğinden söz eder. Murat İyriboz yerinde duramaz olur, öncelikle bu girişiminden dolayı İlknur’u tebrik eder ve hemen Uluslararası Sportif Balıkçılık Derneği Türkiye Temsilcisi Elvio Pennetti ile irtibata geçer. Bu defa heyecanlanma sırası, o zamanlar ağır bir ameliyat geçirmiş olan Pennetti’ye gelir. Ama doktorlar sıkı sıkı tembih eder: Ağır hareket edeceksin, çok heyecanlanmayacaksın vs.. Tavsiyelere harfiyen uyacağı sözünü verir Elvio ve Türkiye’de bir ‘İlk’e imza atacak bu proje içinde yerini alır. Sonuçta bugünlerin temeli atılmış olur. Daha nice sekiz yıllara.. (Fulya OMAÇ/ ÇEŞME AKTÜAL)
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi