Pedofil milyarder Epstein'i cezaevinde Clinton mı öldürttü?

 

ABD Başkanı Donald Trump'la da geçmişte yakın arkadaş olan ve kısa bir süre seks amaçlı insan kaçakçılığı yaptığı ve çocuklara cinsel istismarda bulunduğu ortaya çıkan milyarder iş insanı Jeffrey Epstein dün hücresinde ölü bulundu. Trump ise arkadaşı Epstein'in hücresinde ölü bulunmasında eski ABD Başkanı Bill Clinton'ı sorumlu tutuyor.

11.08.2019
Yazı Boyutu:  
ABD'de kız çocuklarına cinsel istismarda bulunduğu ve fuhuş ağı oluşturduğu suçlamasıyla tutuklanan yatırım fonu yöneticisi Jeffrey Epstein'ın New York'ta cezaevindeki hücresinde ölü bulunması, tartışma ve komplo teorilerini de beraberinde getirdi.
ABD basını sıkı gözetim altında olan Epstein'ın nasıl intihar ettiğini sorgularken, sosyal medyada birçok kullanıcı, "Kilit suç ortaklarının adını vereceğini söyledikten sonra öldürülmesi şüpheli" yorumunu yaptı. Olayla ilgili FBI soruşturma başlattı.

ABD’de gündem ne Trump’ın açıklamaları ne de ABD-Rusya gerilimi… Bütün ülkede gündem konusu kız çocuklarına yönelik cinsel istismar ve fuhuş ağı oluşturmakla suçlanan milyarder Jeffrey Epstein’ın hapishanedeki hücresinde ölü bulunması.

Manhattan Metropolitan Merkez Hapishane’sinde tutuklu olan Epstein, sabah erken saatlerde kontrole gelen muhafız tarafından hücresinde ölü bulunurken pedofil iş insanının ölümü yeni bir tartışmayı da beraberinde getirdi.

66 yaşındaki Epstein’ın asılı şekilde bulunduğu belirtilirken New York Post gazetesi, hapishaneden hastaneye götürülen mahkumun fotoğrafını yayınladı. Fotoğraflarda üzerinde turuncu hapishane kıyafeti olan Epstein, sedye ile taşınırken bir görevli oksijen tüpü ile mahkumu hayata döndürmeye çalışırken görünüyor.

İki hafta önce de intihar girişiminde bulunan Epstein’ın hastanede yaşamını yitirdiği açıklandı. Multimilyoner iş insanının gözetimli bir hastanede olmasına rağmen yaşamını yitirmesi de komplo teorilerini artırdı. Sosyal medyada bazı kullanıcılar, “Bildiklerinin hepsini söyleseydi, bütün suçluların adını verseydi ortalık kaos yerine dönerdi” ve “O intihar etmedi, öldürüldü. Birçok suçlunun adını verebilirdi” yorumlarını yaptı.

Öte yandan Amerikan basını, Epstein’ın gardiyanlarının prosedürü uygulamadığını yazdı. İddiaya göre gardiyanlar her 30 dakikada bir Epstein’ı kontrol etmekle yükümlüydü fakat bu görevi yerine getirmedi. Olayla ilgili FBI bir soruşturma başlatırken, Epstein’ın, cinsel istismar ve insan kaçakçılığı ile ilgili bazı isimler verdikten sonra ölmesi tartışmaları alevledi.

TRUMP BİLL CLİNTON'I İŞARET ETTİ

İntihar gözetiminden çıkarıldıktan sonra “yaşamına son verdiği” söylenen Jeffrey Epstein karanlık sırlarıyla gitti. Davayı inceleyen mahkemenin yeni belgeleri paylaşmasının üzerinden 24 saat geçmeden ölüm haberi geldi


Jeffrey Epstein'ın yakın çevresinde eski başkanlardan Bill Clinton'ın yanı sıra şu an ABD Başkanı Trump da bulunuyordu (Reuters/NBC)

ABD’de onlarca kız çocuğuna yönelik cinsel amaçlı insan kaçakçılığı ve fuhuş ağı kurma suçlamalarından bir süredir tutuklu bulunan milyarder pedofil Jeffrey Epstein’ın “hücresinde intihar ettiği” haberi ülke gündemine oturdu.

Bir zamanlar yakın arkadaş çevresinde Bill Clinton, Donald Trump ve Prens Andrew gibi isimlerin bulunduğu Epstein’ın en erken 8 Haziran 2020’de hakim karşısına çıkarılması bekleniyordu.

Epstein’ı savunan avukatlar, fuhuş ağıyla ilgili suçlamalardan hakim karşısına çıkarılması öncesi müvekkillerinin hapse girmesini engellemek için geçen ay Epstein’ın 77 milyon dolarlık malikanesini ve özel jetini içeren bir kefalet paketi bile sunmuştu.

Ancak yargı sürecinin beklendiği sırada Epstein’ın tutulduğu hücreden ölüm haberi geldi.

New York’taki yetkililer, Manhattan Islah Merkezi’nde tutulan Epstein’ın cumartesi sabahı saat 07.30’da ölü bulunduğunda hücresinde tek başına olduğunu doğruladı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Adalet Bakanı William Bar, FBI’ın yanı sıra bakanlıklarına bağlı cezaevi müfettişinin, New York’ta yargılanmayı beklerken “Epstein’ın kendi hayatına nasıl son verebildiğini” soruşturduğunu belirtti.

İnternette Epstein’ın beklenmedik ölümü nedeniyle komplo teorileri gündeme gelirken Bakan Bar, “Epstein’ın ölümü cevap bekleyen önemli sorularla dolu” dedi.

Kafaları karıştıran “intihar” haberi sonrası Epstein’ın eski arkadaşlarından Başkan Donald Trump’ın Twitter hareketliliği de yeni bir tartışma başlattı.

Died of SUICIDE on 24/7 SUICIDE WATCH ? Yeah right! How does that happen had information on Bill Clinton & now he’s dead

I see trending but we know who did this!

RT if you’re not Surprised

Yerleştirilmiş video
78 B kişi bunun hakkında konuşuyor
Trump, muhafazakar görüşleriyle tanınan komedyen ve oyuncu Terrence K. Williams’ın şu tweet’ini retweet etti:

7/24 İNTİHAR GÖZETİMİ’ndeyken İNTİHAR’dan ölmek mi? Ah tabi ya! Bu nasıl olabiliyor? Jeffrey Epstein, Bill Clinton hakkında bilgi sahibiydi ve şimdi o bir ölü. #TrumpBodyCount paylaşımlarını görüyorum ancak bunu kimin yaptığını biliyoruz. Şaşırmadıysanız bu tweet’i RT edin.

New Jersey’de kendisine ait bir golf kulübündeyken Twitter’dan mesaj vermeye devam Başkan Trump ayrıca, bu hafta kamuoyuna açılan mahkeme belgelerinde Bill Clinton’ın Epstein’ın “pedofili adasına” özel ziyaretlerde bulunduğu iddiasının yer aldığına dair bir tweet’i de reweet etti.

"Epstein ne biliyordu?"

Demokrat Partili New York Belediye Başkanı Bill de Blasio ise gazetecilere yaptığı açıklamada, "Birçoğumuzun bilmek istediği şu: Epstein ne biliyordu?" ifadesini kullandı. De Blasio, "Kaç milyoner ve milyarder daha bu yasa dışı eylemlerin bir parçasıydı?" diye ekledi. New York Belediye Başkanı daha önce attığı bir tweet'te, "Dünyanın en zengin bazı insanları korkunç bir suç işledi. Jeffrey Epstein öldüğü için bu işten sıyrıldıklarını düşünüyorlarsa, tamamen yanılıyorlar" demişti.

ABD Temsilciler Meclisi'nin Demokrat üyesi Alexandria Ocasio-Cortez de Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, "Cevaplara ihtiyacımız var. Hem de çok fazla cevaba" ifadesini kullandı.


Clinton'ın sözcüsü Angel Urena, eski Başkan'ın, Epstein'a yöneltilen suçlamalar konusunda hiçbir bilgisi olmadığını belirtti. ABD Başkanı Trump ise Epstein'ı tanıdığını kabul etmiş ancak "uzun zaman önce aralarının açıldığını" söylemişti.
29 TEMMUZ'DA İNTİHAR NÖBETİ'NDEN ÇIKARILMIŞTI

ABD yönetimi Epstein’ın ölümünün araştırılması için soruşturma açılması talimatı verirken, çok değil daha birkaç hafta önce hücresinde yararı halde bulunan zanlının bu olaydan sonra neden “intihar gözetiminden” çıkarıldığı merak konusu.

New York Times gazetesi Epstein’ın 23 Temmuz’da yaşanan o olaydan sonra özel gözetime tabi tutulduğunu ve günlük psikiyatrik denetimden geçirildiğini ancak 29 Temmuz'da intihar gözetiminden çıkarıldığını yazdı.

İngiliz haber ajansı Reuters da Epstein’ın tutulduğu New York şehrindeki tesiste iki gardiyanın tüm mahkumları her 30 dakikada bir kontrol ettiğini fakat içerisiyle ilgili bilgi veren bir kaynağa göre bu sürecin nasıl olduysa bir geceliğine işlemediğini aktardı.Avukatları Epstein'ın tutuksuz yargılanması için kısa süre önce kefalet paketi sunmuştu (AP)
 

“KARANLIK SIRLARIYLA ÖLMESİNE İZİN VERİLMEMELİYDİ"

Bu arada ABD Senatosu Yargı Komitesi’nin Cumhuriyetçi üyesi Ben Sasse olay sonrası Adalet Bakanı Bar’a yazdığı sert mektupta “sorumluların ciddi derecede cezalandırılması gerektiğini” belirtti.

Sasse, “Adalet Bakanlığı’ndaki herkes bu adamın intihar etme riskinin olduğunu biliyordu ve karanlık sırlarıyla birlikte ölmesine izin verilmemeliydi” dedi.

Epstein’ın kendisini öldürebilmesinin şaşkınlığını yaşayanlardan biri de New York’tan Demokrat Kongre üyesi Alexandria Ocasio-Cortez oldu. ABD Temsilciler Meclisi Gözetim ve Hükümet Reformu Komitesi üyesi Ocasio-Cortez, paylaştığı tweet’te “Cevaplara ihtiyacımız var. Pek çoğuna” ifadesini kullandı.

Olayla ilgili titiz bir inceleme yapılması çağrısında bulunan Cumhuriyetçi Parti’den Florida Senatörü Marco Rubio ise “Epstein’ın öldürüldüğüne dair komplo teorilerinin hızla yayılması toplumumuzun dışarıdan gelen yanlış bilgilendirmeler karşısında neden savunmasız olduğunu açıklıyor” dedi.

Epstein’ın ölüm haberinin, şüphelinin onlarca yıldır suistimal ettiği öne sürülen sayısız genç kızla ilgili daha ayrıntılı bilgiler içeren yeni belgelerin mahkeme tarafından ortaya konmasından neredeyse bir gün sonra gelmesi dikkatlerden kaçmadı.

Belgelerden birinde Virginia Giuffre isimli bir kadın, Epstein ve çevresindeki kişilerin yıllarca cinsel tacizine maruz kaldığını ileri sürdü. Giuffre’nin birlikte olduğunu savunduğu kişiler arasında eski New Mexico Valisi Bill Richardson, finansçı Glenn Dubin, eski Senatör Geroge Mitchell ve moda dünyasından Jean-Luc Brunel gibi isimlerin adı geçti. Ancak taraflardan hiçbiri bu iddiaları kabul etmedi.

Giuffre’nin avukatı Sigrid McCawley, Epstein’ın belgelerin mührünün kaldırılmasının üzerinden 24 saat geçmeden intihar etmesinin “tesadüf olamayacağını” söyledi.

İNGİLTERE PRENSİ ANDREW'İN DE ADI GEÇİYOR

Mağdur olduğunu iddia edenler arasında bulunan Johanna Sjoberg isimli başka bir kadınsa 2001’de Epstein’ın Manhattan’daki evinde oturdukları sırada İngiltere Prensi Andrew’un kendisini taciz ettiğini savundu. Buckingham Sarayı’ysa söz konusu ithamların “kati surette asılsız” olduğunu ileri sürdü.

Zamanında adı Trump ve Clinton gibi isimlerle anılan Epstein dosyasında başka tartışmalı noktalar da vardı. Trump yönetiminde Çalışma Bakanı olarak görev alan Alexander Acosta, cinsel amaçlı çocuk ticareti zincirindeki rolü nedeniyle hakkında soruşturma açılan Epstein’ı 2008’de federal kovuşturmadan muaf tuttuğu ortaya çıkınca tepki çekmiş ve gelen eleştiriler sonrası istifa etmek zorunda kalmıştı.

2002-2005 yıllarında işlendiği belirtilen suçlara dair hakkında yeni bir soruşturma açılmasının ardından temmuz başında gözaltına alınan Epstein’ın hem Florida’da hem de New York'ta 14 yaşındaki genç kızları fuhşa zorladığı iddia edilmiş ancak milyarder iş adamı bu suçlamaları reddetmişti. (BBCTürkçe/ IndependentTürkçe)


Üye OlÜye Girişi