Perinçek'in Partisi HDP'nin kapatılması için Yargıtay'a gitti

 

HDP'nin yerel seçimlere katılmasını engellemeye yönelik yeni bir girişim, yüzde 1 gibi seçmen oyuna sahip Vatan Partisi'nden geldi.

25.12.2018
Yazı Boyutu:  
Önce Aydınlık, ardından İşçi partisi olan adını Vatan Parti olarak değiştiren eski Maoist çizgideki şimdi ise ulusalcı politikaları benimseyen  Doğu Perinçek'in partisi,  HDP'nin kapatılması için tekrar hareket geçti. 

VP Genel Başkan Yardımcısı Nusret Senem tarafından Yargıtay’a  yapılan başvuruda,  HDP’nin “devletin bağımsızlığına, ülkenin ve milletin bölünmez bütünlüğüne aykırı faaliyetlerin odağı haline gelmesi” gerekçe olarak gösterildi.

Her seçim dönemi öncesinde de iki kere aynı başvuruyu yapan Vatan Partisi'nin başvurusunda HDP’nin “Kürdistanı kuracaklarını iddia eden sloganlar” ve “Abdullah Öcalan’ı öven konuşmalar HDP'nin Kürt partisi olduğunu kanıtlayan iddialar olarak yer aldı. 

68. MADDE!

Senem, HDP'nin kasımda Diyarbakır'daki gençlik kongresinde de benzer ifadelerin kullanıldığını vurgulayarak, "HDP, anayasamızın 68'inci maddesine göre yasal olarak faaliyet yapacak bir parti durumunda değil. Benzer faaliyetlerin 10'da birini yapan partiler geçmişte Anayasa Mahkemesi tarafından kapatıldı." diye konuştu.

'BU PARTİNİN ÖNÜ KESİLMELİDİR'

31 Mart yerel seçimlerine yönelik olarak kamuoyuna da çağrı yapan Senem, şunları kaydetti:

"Geçtiğimiz yıllarda onların yerel yönetimlerince hendekler açtılar, şehirlerimizin caddelerine bombalar döşendi. Yüzlerce insanımız öldü, askerimiz ve polislerimiz şehit oldu. 'Böyle bir partiye mart ayında yetki vererek aynı manzaraya yol açmayalım' diye milletimize çağrı yapıyorum. Yerel seçimlerde bu millet, bu partinin önünü kesmelidir."

İTTİFAK İDDİALARI!

Senem, bir gazetecinin, bazı partilerin HDP ile ittifak yapacağı iddialarını hatırlatması üzerine, "(Gönül işbirliği) filan diyorlar ama açık açık Güneydoğu'da HDP'ye oy verecekleri Batı'da ise HDP'nin o partilere oy vereceği konuşuluyor. Bu vahim bir manzaradır." değerlendirmesinde bulundu.  (KAZETE HABER MERKEZİ)

Üye OlÜye Girişi