Pınar bebek, İngiltere'de Barbie'ye rakip oldu

 

Kastamonu'nun Pınarbaşı ilçesinde kadınlar tarafından üretilen yöresel kıyafetli ''Pınar'' bebeğe, İngiltere'deki oyuncak mağazalarından talep geldi

08.12.2007
Yazı Boyutu:  
Pınarbaşı Belediye Başkanı Halil Sarımeşe, yaptığı açıklamada, İngiltere'de oyuncak ticareti ile uğraşan Türk iş adamı Mustafa Öztan aracılığıyla gönderdikleri numunelerin, Londra'daki birçok oyuncak mağazasında satışa çıkarıldığı ve kısa sürede tükendiğini söyledi. Öztan'ın kendisini arayarak, Pınar bebeğin İngiltere'deki tüm oyuncak mağazalarında satılmasını teklif ettiğini, bunun üzerine, seri üretime geçmek için çalışma başlattıklarını anlatan Sarımeşe, hedeflerinin tüm Avrupa Birliği ülkeleri olduğunu kaydetti.
Sarımeşe, ilçede kurulan atölyelerde ev hanımları tarafından üretilen Pınar bebeğin özellikle Barbie bebeğe rakip olduğunu ifade etti.
AB ülkelerinde satılan yüzbinlerce Çin malı oyuncağın kurşun boya içerdiği ve insan sağlığını tehdit ettiği için toplatıldığını belirten Sarımeşe, Pınar bebeğin dünya oyuncak pazarında önemli bir yer edineceğini de sözlerine ekledi.
Üye OlÜye Girişi