Pınar Gültekin'in katlini protesto eden kadınlara polis şiddeti

 

Pekçok kentte kadın cinayetlerine karşı mücadele çağrıları yapılırken İzmir'de yürümek isteyen kadınlara polis zor kullandı, yerlerde sürüdü, 15 kadını gözaltına aldı.

21.07.2020
Yazı Boyutu:  
Türkiye'nin dört bir yanında kadınlar bugün bar işletmecisi  Cemal Metin Avcı tarafından Muğla'nın Ula ilçesinde boğularak öldürülen ve cansız bedeni ağzı betonla kapatılmış bidona konularak ormana bırakılan üniversite öğrencisi Pınar Gültekin'in katlini  alanlarda protesto etti. Kadınlar Hükümeti kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin önüne geçilmesi için İstanbul Sözleşmesi'ni harfiyen uygulamaya çağırdılar.

 Muğla'nın Ula ilçesinde 5 gündür kayıp olan üniversite öğrencisi 27 yaşındaki Pınar Gültekin’in, Cemal Metin Avcı isimli erkek tarafından öldürüldüğü ortaya çıktı. Pek çok kentte kadın cinayetlerine karşı mücadele çağrılarının yapıldığı eylemlerde kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri son bulana kadar "susmuyoruz" denildi.

İSTANBUL KADIKÖY'DE 

Kadınlar Birlikte Güçlü Platformunun çağrısıyla çok sayıda kadın Kadıköy rıhtımda bir araya geldi. Kadınlar, "Bugun Pınar Gültekin için buradayız. Pınar kendi hayatını yaşamak istediği için öldürüldü.  Bu herhangi birimiz olabilir. Buradayız bizi koruyan kanunları kaldırmaya çalışanlara buradan hep beraber "bizim" diyoruz" açıklamasında bulundu.

Eylemde sıklıkla öldürülen kadınların isimleri okundu

Kadınlar "tek bir kadının daha katledilmesine sessiz kalmaya niyetimiz yok" mesajı verdi.BEŞİKTAŞ'TA YAĞINSAL TEPKİ

İstanbul Beşiktaş’ta bir araya gelen kadınlar, “Kadın yaşam özgürlük”, “Asla yalnız yürümeyeceksin” sloganlarıyla erkek şiddetini protesto etti. 

İstanbul Sözleşmesi’nin bir an önce uygulamaya konulması çağrısında bulunan kadınlar, meydanlardan kazanarak gitmek istediklerini belirterek “Milyonlarca kadının öfkesiyle bu meydanlardayız. Her kadına diyoruz ki ‘asla yalnız yürümeyeceksin.’ İstanbul Sözleşmesi kadınlar için yaşamdır. Bunlar ne diyorlar? ‘Gelenek’ diyorlar. Geleneğe bakar mısınız!” açıklamasını yaptı.

‘ERKEK VE KADIN ARASINDA SAVAŞ VAR’

Kadın Meclisleri Genel Sekreteri Fidan Ataselim protestoda bir konuşma yaptı. “Kadın ve erkek arasında savaş var” diyen Ataselim şunları söyledi: “Her gün bir başka yerde bir başka eylemdeyiz. Bize neler reva görüyorlar. Bizler İstanbul Sözleşmesi’ne asla dokundurtmayız. O kadar öfkeliyiz ki bir adım geri gitmeyeceğiz. Kadınları çok hafife alıyorlar. Hiç tanımadığımız bir kadının dövizini taşıyoruz. Artık yeter. Yaşamak istiyoruz. Sadece yaşamak değil, kadınlar eşit yaşayacak. Biz niye bu kadar kararlıyız? Bir kere daha söyleyelim: Ölümüne kadar kararlıyız. Önce ‘Yasalar var’ dediler. Sonra ‘6284 etkin uygulanmıyor’ dediler. Emine Bulut çocuğu gözü önünde öldürüldükten son itiraf ettiler. 81 ile genelde gönderdiler. Adalet Bakanı, İçişleri Bakanı, Aile Bakanı neredesiniz? Savaş var savaş! Erkek ve kadın arasında savaş var. Çözüm bellidir. İstanbul Sözleşmesi’nin açıp okuyacaksınız. Gelenekmiş. ‘Güç veriyorsunuz erkeklere’ dedik ama dinletemedik. Erkek bir hükümet istemiyoruz. Erkekler, ellerinizi kadınların hayatlarından çekin!”İZMİR'DE POLİS ŞİDDETİ VE GÖZALTI

Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde yürüyüş yapmak isteyen kadınların önü polislerce kesildi. Yürümekte ısrar eden kadınlara polis müdahale etti. Müdahale esnasında kadınlar polisler tarafından yerlerde sürüklendi ve darp edildi. Darp edilen yaklaşık 15 kadın gözaltına alındı. Kadınlar gözaltı sırasında sık sık, “Katledilen kadınlar isyanımızdır” sloganları attı.

NE OLMUŞTU?

Muğla Akyaka Mahallesi’nde yaşayan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İktisat Bölümü öğrencisi Pınar Gültekin, 16 Temmuz’da Menteşe ilçesindeki alışveriş merkezine gitmek için evden ayrılmış, aynı gün ablası Sibel Gültekin ile telefonla görüştükten sonra bir daha kendisinden haber alınamamıştı.

5 gündür kendisinden haber alınamayan 27 yaşındaki Gültekin'in cansız bedeni, bugün ormanlık alanda bulundu. Gültekin’i öldürdüğünü itiraf eden katil Cemal Metin Avcı gözaltına alındı. (Kazete)
 
 
 


Üye OlÜye Girişi