Piyanist Dengin Ceyhan tahliye edildi

 

Sosyal medya paylaşımları nedeniyle "Cumhurbaşkanına hakaretten" bir süre önce tutuklanan Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı akademisyenlerinden Piyanist Dengin Ceyhan tahliye edildi.

24.02.2017
Yazı Boyutu:  
Sosyal medya paylaşımları nedeniyle "Cumhurbaşkanına hakaretten" bir süre önce tutuklanan Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı akademisyenlerinden Piyanist Dengin Ceyhan tahliye edildi.Tahliye kararını DW Türkçe’ye değerlendiren Dengin Ceyhan’ın avukatı Sertaç Ekinci, "Hem kamuoyu desteği hem de zaten suçlu olmadığı ve hukuk da bunu gerektirdiği için çıktı. Ama şu anda cezaevinde haksız tutuklama ile karşı karşı olan yüzlerce Dengin var. Önemli olan oların da sesinin duyulması, onların da tahliye edilmesi" diye konuştu.

Soruşturmanın devam edeceğini kaydeden Ekinci iddianamenin tanzim edilip edilmeyeceğinin ise henüz belirsiz olduğunu söyledi. Avukat Ekinci, Cumhurbaşkanı’nın 2016 yılının Temmuz ayından önce kendisine yapılan hakaretlere ilişkin suçları bir kereye mahsus affettiğini beyan etmesinin ardından Adalet Bakanlığı’nın savcıların bu suçla ilgili kovuşturma iznini sürekli olarak reddettiğine atıfta bulunarak "Aslında Dengin Ceyhan’ın hiç gözaltına alınmamış olması gerektiğini" söyledi.

"Tweetler siyasal eleştiri sınırları içerisinde"

Dengin Ceyhan’a yöneltilen suçlamalarda bahsi geçen Tweetlerin  2015 yılına ait olduğunu vurgulayan Ekinci, ayrıca Tweetler için "zaten siyasal eleştiri sınırları içerisinde, katiyen Cumhurbaşkanı’nı direkt hedef alan bir hakaret, bir olgu, fiil istinadı yok" diye konuştu.  Avukat Ekinci, Türkiye’deki 2016 Temmuz’u öncesinde verilen hükümlere yönelik ceza infaz düzenlemelerinin son OHAL döneminde çıkarılan KHK ile değiştirildiğine atıfta bulunarak "Son OHAL döneminde çıkarılan KHK ile terör dışındaki suçlarla ilgili olarak hapis cezalarının infazı yarıya indirildi, denetimli serbestlikte 2 yıla çıkarıldı. Yani Dengin’in işlediği iddia edilen suç ceza kanunda 299’uncu maddedir. En yüksek haddinden bile verilse ceza 4 yıldır. 4 yılın yarısı zaten 2 yıl ediyor, o da denetimli serbestlikle geçecek. Bunun Türkçesi şu: Dengin bu suçtan yargılansa hüküm giyse bile tutuklanamayacaktı" diye konuştu.

14 Şubat’ta sabah saatlerinde evine düzenlenen bir baskınla gözaltına alınan Piyanist Dengin Ceyhan, 21 Şubat’ta da "Cumhurbaşkanına hakaret" suçlaması ile savcılık tarafından tutuklanması istemi ile mahkemeye sevk edilmişti. Mahkemenin tutuklanma talebini kabul etmesi üzerine genç piyanist Sincan F tipi cezaevinde götürülmüştü.

Kamuoyunda tepkiler

Piyanist Dengin Ceyhan’ın tutuklanması kamuoyunda da büyük tepki çekmişti. CHP Milletvekili Mustafa Balbay, konuyu Meclis kürsüsüne taşırken CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Ceyhan’ın tutuklanmasını "utanç verici" olarak nitelemişti. Kılıçdaroğlu Perşembe günü Twitter hesabından yaptığı açıklamada "Piyano çalan parmaklardan, kalem tutan ellerden, okurdan, yazardan, çizerden korkuyorsunuz. Dengin Ceyhan'ın tutuklanması utanç vericidir" ifadelerine yer vermişti.


Dünyaca ünlü Türk piyanist Fazıl Say da Ceyhan’ın tutuklanmasına tepki göstermişti. Say, Instagram hesabından yaptığı açıklamada 1930-1940 yılları arasında bir piyano dahisi olarak kabul edilen Macar piyanist György Zciffra’nın hikayesini hatırlatarak "Bir piyanist; 1 gün çalışmazsa kendi anlar. 1 hafta çalışmazsa, meslektaşları anlar... 1 ay çalışmazsa bütün dünya anlar .... Saat işliyor beyler...yürek sizin" paylaşımında bulunmuştu.

Dengin Ceyhan’ın avukatı Ekinci, Ceyhan’ın kaç gündür piyano çalamadığına dair ise "14 Şubat’tan beri, 10 gündür. Yani Fazıl Say’ın açıklamasına göre tüm meslektaşları onun bir süredir çalışamadığını anlar" diye konuştu.

Dengin Ceyhan, Gezi eylemlerinde İtalyan asıllı Alman piyanist ve barış aktivisti Davide Martello ile birlikte konser vermişti. Ceyhan, ayrıca Soma'da hayatını kaybeden madencilerin üniversiteye başlayacak çocuklarına burs vermeyi hedefleyen Piano for Soma etkinliklerinde de piyanosuyla yer almıştı. Genç piyanist kanun hükmünde kararnamelerle (KHK) ihraç edilen akademisyenlere de destek vermişti.
© Deutsche Welle Türkçe /Başak DemirÜye OlÜye Girişi