PKKlı kadınların cenazeleri geldi

 

Fransada öldürülen 3 PKKlı kadının cenazeleri Türkiyeye getirildi.

16.01.2013
Yazı Boyutu:  

 

Fransa'nın başkenti Paris'te öldürülen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez'in cenazeleri İstanbul'a getirildi. Cenazeler, Türk Hava Yolları'nın (THY) Paris-İstanbul seferini yapan tarifeli seferiyle saat 16.30'da İstanbul Atatürk Havalimanı'na getirildi.
 
CENAZELER DİYARBAKIR UÇAĞINA NAKLEDİLDİ
 
Paris'ten İstanbul'a getirilen PKK'lı Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez'in cenazesi, Diyarbakır uçağına nakledildi. Cenazelerin konteyner içerisinde yer alması dikkat çekti.
 
Türk Hava Yolları'nın (THY) tarifeli uçağı ile Atatürk Havalimanı'na getirilen cenazeler, yolcular indikten sonra kargo bölümünden alındı. Konteyner içerisindeki cenazeler Diyarbakır uçağına konulmak üzere iç hatlar apron bölümüne götürüldü.
 
Paris'te öldürülen PKK kurucularından Sakine Cansız, Kürdistan Ulusal Kongresi Paris temsilcisi Fidan Doğan ve Kürt aktivist Leyla Söylemez'in cenazeleri Diyarbakır'a gönderildi. Cenazelerin, programda bir değişiklik olmaması halinde saat 21.00 sıralarında Diyarbakır'da olması öngörülüyor.
 
DİYARBAKIR'DA TÖREN HAZIRLIĞI
 
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, BDP Diyarbakır İl Başkanı Zübeyde Zümrüt ile yarın 3 PKK'lı kadının cenaze törenlerinin yapılacağı Batıkent Meydanı'ndaki çalışmaları denetledi.
 
Baydemir Paris'te düzenlenen suikastın her şeyden önce barışa iklimine yönelik yapıldığını belirterek, şunları söyledi:
 
"Karanlıkta kalan, aydınlatılmayan her suikast, her yaşam hakkı ihlali, yeni yaşam hakkı ihlalinin zemin hazırlayıcısıdır. Bu itibarla Diyarbakır halkı 7'den 70'e misafirlerini ağırlayacak, karşılayacak ve uğurlayacaktır. Bu sahip çıkış, her açıdan barışa, nihai barışa, adalete, özgürlüğe sahip çıkmadır aynı zamanda. Çok açık bir ifadeyle 100 binlerin sahip çıkması suikastın ve cinayetin aydınlatılması talebine aynı zamanda sahip çıkılacaktır. Diyarbakır halkı 3 cana, 3 fidana sahip çıkarak özgürlüğe, barışa, birlikte yaşama sahip çıkacaktır. Şu saat itibariyle Diyarbakır 3 canı karşılamaya, ağırlamaya ve uğurlamaya hazırdır."
 
"PROVOKASYON KAYGIMIZ YOK"
 
Bir gazetecinin provokasyon uyarıları olduğu yönündeki sorusu üzerine Baydemir, "Çok açık ve net eğer bir provokasyon var Bu 3 cana, 3 fidana yöneltilen suikast bir provokasyondur. Yarın Diyarbakır halkı bu provokasyonu boşa çıkarma çabasını ortaya koyacaktır. Bizim Diyarbakır'da bulunan bütün sivil toplum örgütlerleriyle birlikte yarına dair miskali zerre kadar kaygımız yoktur. Diyarbakır halkı yasını nasıl tutacağını, cenazesine nasıl saygı duyacağını iyi bilen bir halktır. Acısını yüreğine defnedebilen bir halktır" dedi.
 
ATEŞKES ÇAĞRISI
 
Baydemir provokasyonlara karşı da, "Belki benim haddim değil, belki benim işim de görevimde değil, ama hükümete, devlete, Türk ve Kürt halkına son bir kez çağrıda bulunmam gerekirse bu tür provokasyonları boşa çıkarmanın, önlemenin en etkin yolunun olabilecek en kısa zamanda Kürt muhalefetiyle hükümetin ya da devlet yetkiliklerinin aynı anda, aynı zamanda, aynı dakikada ateşkes ilan etmesidir" önerisinde bulundu.
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi