PKKlı kadınların infazı aydınlanıyor!

 

Polisin belirlemiesine göre 3 kadın dışarı çıkmaya hazırlanırken öldürülmüş

11.01.2013
Yazı Boyutu:  

 

 
 
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, detaylar için birkaç gün süre isterken, BDP Eş Başkanı Tuğluk, cinaylerin PKK tarafından işlendiğini sanmadığını söyledi
 
 
Fransa'nın başkenti Paris'te meydana gelen saldırının ardından olaya ilişkin ilk detaylar açıklanmaya başladı. Polis tarafındna yapılan belirlemeye göre kadınlara toplam 10 kez ateş edilmiş.
Polis tarafından 11 saat süren incelemenin ardından güvenlik bariyerleri altındaki binaya sadece binada oturanların girişine izin verildi. 
Fransız haber ajansının haberine göre, kadınlardan birinin kafasına 4 kurşun isabet ederken diğer iki kadın kafalarından 3 kurşunla öldürüldü. Olay yeri inceleme raporuna göre ise, üzerinde manto olan Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez dışarı çıkmaya hazırlanıyordu. 
 
Le Parisien gazetesi olaya ilişkin haberinde kadınlardan ikisinin bir sehpanın ayaklarının arasında, üçüncüsünün ise bir kanepenin yanında uzanmış halde bulunduğu bilgisine yer verildi. Haberde soruşturmaya yakın kaynakların ifadelerine dayanılarak kullanılan silah ya da silahların 7.65 mm kalibrede olduğu belirtildi. Haberde bu kalibredeki silahların boyutları nedeniyle yaygın bir silah olduğuna vurgu yapıldı. Odada, içindeki kıyafetler özenle katlanarak dizilmiş kıyafetler bulunan bir valiz olduğuna dikkat çekildi. Maktullerin içlerinde para ve cep telefonları bulunan el çantalarının alınmamış olması ise hırsızlık ihtimali olmadığının kanıtı olarak değerlendirildi.
Polis de, dış kapıda şifreli bir sistem bulunmasına karşın, binaya giriş-çıkış yapan bir başka kişi ile birlikte postacı, sipariş getiren bir görevli, hatta başka bir bina sakini ile birlikte saldırgan ya da saldırganlar da binaya girmiş olma ihtimali üzerinde duruyor
 
CENAZELERİ TÜRKİYE'YE GETİRİLECEK
 
Fransız polisinin, otopsinin 10 gün sürebileceğini, kurbanların ailelerine ilettiği de iddia edildi. PKK’ya yakın kaynaklar, ailelerin cenazelerin Türkiye’ye gönderilmesini istediği ifade edildi.
 
AYSEL TUĞLUK'UN  İNFAZLA İLGİLİ İDDİASI
 
Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk, Paris'teki infazla ilgili iddiaları değerlendirdi. ''Bunun PKK içi infaz olabileceğine dair şeyler kesinlikle doğru değil" diyen Tuğluk, PKK'nın böyle bir cinayeti işleyebilecek bir örgüt olmadığını söyledi.
 
Tuğluk, ''3 Kürt  kadın siyasetçinin Paris'in ortasında, çok işlek bir yerde suikasta kurban gitmesinin gerçekten son derece üzüntü verici ve manidar bir olay'' olduğunu ifade ederek, ''Bunun, Kürt meselesiyle ilgili olduğu kesin, her 3'ü de Kürt siyasetinde önemli konumda olan insanlar'' ifadesini kullandı.
 
Olayın açığa çıkartılmasında Fransa hükümetine çok büyük görev düştüğünü, soruşturma sonunda sadece katillerin değil, Kürt meselesinin çözümsüzlüğünden yana olanların da açığa çıkacağını dile getiren Tuğluk, aksi takdirde Fransa hükümetinin Kürtler nezdinde zan altında kalacağını kaydetti.
 
Türkiye'nin de olayla ilgili soruşturma başlatması gerektiğini ifade eden Tuğluk, şöyle konuştu:
''Bu provokasyonu Türkiye'deki derin güçler mi yaptı, uluslararası boyutları var mı Çünkü Kürt meselesi çok bölgesel bir mesele, çok dengenin, çok gücün işin içinde olduğu bir mesele. Bazı güç odakları Türkiye'nin, hani Kürt meselesini çözmüş güçlü bir Türkiye'nin olmasını istemiyor da olabilirler. Bunlarla da bağlantılı bir cinayet olabilir. Dolayısıyla bu cinayetin açıklanması, katillerinin arkasındaki güçlerin kim olduğunun açığa çıkması Kürt sorununda çözüme katkı sunacaktır.
 
Her zaman Türkler ve Kürtler konuşmaya başladığımızda bu tür provokasyonlar devreye giriyor ve sürecin ilerlemesini engellemeye çalışıyor. Barışı konuşmaya başladığımız, çözüm umutlarının biraz arttığı böyle bir süreçte bu cinayetlerin işlenmesi ilginç. Bütün bunlara rağmen barış ve çözüm arayışımızı daha güçlü yürütmeliyiz, bu provokasyonlara gelinmemeli. Bu tür süreçlerde her zaman bu tür olaylar yaşanabilir. Daha kararlı, iradeli, çözüm endeksli bir süreci ilerletmek gerekiyor. Bu sorunu çözmedikçe, inanın pek çok güç bu işin içerisine girecek. Biz çözmek istesek bile Türkler ve Kürtler barışmak isteseler bile bazı güçler bunu engelleme çalışacaklar, bunu her zaman ifade ediyorlar.''
 
Bir gazetecinin ''Kapının zorlanmadığı, katilin tanıdık olabileceği yönünde açıklamalar var. Bu konuda ne düşünüyorsunuz '' sorusuna, ''Bu iddialar gerçekten çok yanlış, şimdi bunun PKK içi infaz olabileceğine dair şeyler kesinlikle doğru değil. PKK, böyle bir cinayeti işleyebilecek bir örgüt de değil, zaten bunu reddettiler. Bütün bunları ortadan kaldırmanın yolu, bu cinayetin açığa çıkartılmasıdır. Cinayet aydınlatıldığında her şey açığa çıkacak. Bunu PKK'nın yapmadığına kesin inanıyoruz. Kendileri de bunun bu süreçte işlenmesinin manidar olduğunu ifade etti. Kişisel görüşlerim, Türkiye'deki derin güçlerin hala var olduğunu düşünüyorum. Barış sürecini sabote etmek üzere yapılmış bir eylem gibi gözüküyor'' diye konuştu.
 
Milletvekili Aysel Tuğluk, cenaze törenlerine ilişkin soru üzerine, ''Yarın Paris'te kitlesel bir anma yapılacak, daha sonra karar verilecek, Türkiye'ye mi gelecek, orada mı defnedileceği konusu henüz net değil'' dedi.
 
GÜL: BİRKAÇ GÜNE İHTİYAÇ VAR
 
Cumhurbaşkanı Gül, Fransa'da 3 kadının öldürülmesine ilişkin, ''İşin aslının, perde arkasında ne var öğrenilmesi için birkaç güne ihtiyaç var'' dedi
 
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Uşak Valiliğini ziyareti sırasında basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.
 
Bir basın mensubunun Fransa'da 3 kadının öldürülmesi ile ilgili olarak çeşitli yorumlar yapıldığını hatırlatması ve yeni başlayan sürece etkisi olup olmayacağını sorması üzerine Gül, şu anda yapılan değerlendirmelerin tahminlere dayandığını ifade etti. Gül, ''İşin aslının, perde arkasında ne var öğrenilmesi için bir kaç güne ihtiyaç vardır. Ama şu anda ne söylenirse çeşitli tahminlerden öteye geçmez'' diye konuştu.
 
Gül, olayın süreci etkileyip etkilemeyeceğinin yeniden sorulması üzerine de şunları kaydetti:
 
''Bizim terörü Türkiye'nin gündeminden çıkarmak için kararlığımız ortadadır, ama bu işler zor işlerdir biliyorsunuz. Terörü Türkiye'nin gündeminden çıkarmak için bütün yöntemlerin, metotların kullanılması da şüphesizdir ki kaçınılmazdır. O bakımdan bakalım nereye gidecek? İşin aslı nedir? Bunları bir kaç gün geçtikten sonra en doğru şekilde bileceğiz.''
 

 


Üye OlÜye Girişi