PM seçimlerinde Kılıçdaroğlu'nun listesi delindi

 

Kılıçdaroğlu'nun PM aday listesinde olupta seçilemeyenler arasında Sezgin Tanrıkulu, Fatma Güner, Mehmet Bekaroğlu gibi isimler yer alırken, Gaye Usluer, Erdal Aksünger, Tuncay Özkan ve İlhan Cihaner listeyi delip parti meclisine seçildi.

5.02.2018
Yazı Boyutu:  
CHP'nin 36. Olağan Kurultayı'nda, dün yapılan Parti Meclisi seçimlerinde  Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun Anahtar listesi 9 fire verdi. Gece yarısına kadar süren oy verme işleminin tamamlanmasının ardından oylar sayıldı ve ilk olarak BYKP üyeleri belli oldu.

Ankara Spor Salonu'nda düzenlenen kurultayda Kemal Kılıçdaroğlu, Parti Meclisi ve Yüksek Disiplin Kurulu üyeleri için oyunu kullandı.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun listesinden en az 9 isim PM'de kendine yer bulamazken, en yüksek oy daha önceki parti sözcüleri Haluk Koç'a ve Selin Sayek Böke'ye çıktı.

İki gün olarak planlanan kurultay, Parti Meclisi'nin belirlendiği 3. günün sabahında sonuçlandı. PM seçimleri sonucunda, Kemal Kılıçdaroğlu'nun anahtar listesi delindi. Parti içi muhalefet en az 9 ismi meclise soktu.

En yüksek oyu Haluk Koç aldı

 PM seçiminde en fazla oyu 692 oy ile Haluk Koç aldı. Koç'u Selin Sayek Böke (682), Yıldırım Kaya (625) takip eti. Bu 3 isim de Kılıçdaroğlu'nun anahtar listesindeydi.

 Kılıçdaroğlu'nun listesinde olup da delegeden yeterli oyu alamayan isimler ise Ekrem Kerem Oktay, Sezgin Tanrıkulu, Umut tekin, Ali Rıza Yılmaz , Ali Hikmet Akıllı, Erbil Aydınlık, Mehmet Bekaroğlu, Celal Çelik ve Fatma Güner oldu.

İşte listeyi delen isimler;

 Kemal Kılıçdaroğlu'nun anahtar listesini delerek PM'ye giren isimler şöyle:

 Haluk Pekşen (390), Müslüm Sarı (350), Ali Şeker (375), Gaye Uslu (371), Erdal Aksünger (373), Tuncay Özkan (413), Necati Yılmaz (428), Gökhan Günaydın (422) ve İlhan Cihaner (344)

Güven tazelediler 

Ayrıca Genel Başkan Yardımcıları da seçimden güven taleleyerek çıktılar. Bülent Tezcan 439, Seyit Torun 593, Öztürk Yılmaz 478, Veli Ağbaba 541, Aykut Erdoğdu 526, Akif Hamza Çebi 485 oy aldı.

 İlk isimler önceki saatlerde belli olmuştu

CHP'de Parti Meclisi'ne giren ilk isimler önceki saatlerde belli olmuştu. Kemal Kılıçdaroğlu tarafından 12 adayın gösterildiği Bilim Yönetim ve Kültür Platformu'nun (BYKP) seçim sonuçlarına göre PM'ye giren isimler şöyle:

 Prof. Dr. Lale Karabıyık (931), Prof. Dr. Zeki Kılıçaslan (724), CHP İstanbul Milletvekili Doç. Dr. Sibel Özdemir (880), Prof. Dr. Yüksel Taşkın (743), Prof. Dr. Burhan Şenatalar (897), Prof. Dr. Fethi Açıkel (733), sanatçı Onur Akın (682), eski milletvekili Prof. Dr. Ayşe Eser Danışoğlu (831), CHP Ankara Milletvekili Murat Emir (705), Doç. Dr. Yunus Emre (881), Prof. Dr. Ali Rıza Erbay (635) ve CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer (558).

Çankaya İlçe Seçim Kurulu tarafından parti tüzüğündeki "cinsiyet ve gençlik kotası" uygulanarak, kesin sonuçlar daha sonra duyurulacak.


Üye OlÜye Girişi