Polen alerjinizi günü gününe öğrenmek artık mümkün

 

Türkiye'de ilk kez İzmir'de Ege Üniversitesi ve Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün ortak çalışması ile başlatılan Polen Alerji Bülteni İzmir Pilot Çalışması 10 Nisan'da faaliyete geçti.

15.04.2019
Yazı Boyutu:  
İzmir'de Ege Üniversitesi Bornova Kampüsü ve Güzelyalı'daki  Tarım ve Orman Bakanlığı Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğü'ne kurulan "polen yakalama cihazları" vasıtasıyla doğadaki polen hareketliliği ölçülüp kamuoyuyla paylaşılıyor. 

YÜKSEK POLEN BULUNAN AĞAÇLAR VE OTLAR

1 Nisan- 7 Nisan tarihleri arasında yapılan ölçümlere göre, Polen Konsantrasyonu'nun yüksek olduğu ağaç ve çalılar Dut, Çam, Meşe ve Çınar olarak sıralanırken yabanı ot cinslerinde ençok polen duvar Fesleğine ve Isırgan'da rastlandı.Buğdaygillerde ise orta derecede polen tespit edildi. Haftalık polen örnekleri ve Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden gün içerisinde periyodik olarak alınan hava durumu tahminleri,  Ege Üniversitesi'nce geliştirilen karar destek sistemi yardımıyla değerlendiriliyor, astım ve alerji hastaları için tahmini "günlük polen maruziyet riski" hesaplanıyor.

Egeli bilim insanları öncülüğünde hazırlanan Türkiye’nin ilk Polen Alerji Bülteni Ege Üniversitesi'nin  resmi internet sitesi  <https://polenalerji.ege.edu.tr/> adresinde haftalılk olarak yayımlanıyor. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ege Üniversitesi ile yapılmaya başlanan  çalışmanın önemine değinerek  "özellikle bahar dönemlerinde ve alerjik bünyeli olanlarda çok daha fazla olmak üzere insanlarımızda Haziran ayı sonuna kadar alerji görülüyor. İşte ne gün neyle karşılaşacağınızı, havayı bildiğiniz gibi alerji durumunu da bilmeniz söz konusu olacak. Son derece değerli bir çalışma" dedi.

TÜRKİYE'DE BİR İLK

Ege Üniversitesi Tıp ve Fen Fakültelerinin disiplinler arası çalışarak gerçekleştirdiği projenin meyvelerini vermeye başladığına değinen EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak da "Vatandaşlarımızın sağlığını etkileyen polen alerjisine yönelik bilim insanlarımızın geliştirdiği yöntemlerle ölçülecek değerler, Meteoroloji Genel Müdürlüğümüzle paylaşılıyor. Bilindiği üzere İzmir pilot bölge olarak seçildi. Alerji reaksiyonu olabilecek polen başta olmak üzere birçok etkene yönelik vatandaşlarımız önceden bilgilendirilecek. Bu bilgiye göre vatandaşlarımız sokağa çıkabilecek. Bu uygulama gelişmiş ülkelerde uygulanan bir model ancak Türkiye’de bir ilk" diye konuştu.


Üye OlÜye Girişi