Polis 'müftü nikahı'na karşı çıkmayı kabahat saydı

 

Müftülere nikah yetkisi veren tasarıyı protesto için basın açıklaması yapmak isteyen kadınlar karşılarında polisi buldu.

05.10.2017
Yazı Boyutu:  
Samsun'da geçtiğimiz günlerde protesto eylemi yapan kadınların aynı yerde bu kez basın açıklaması yapmak istemelerine polis engel dldu. Polis, kadınların birkaç gün önce serbestçe açıklama yaptıkları yerde bu kez bu konuda açıklama yapmalarına izin vermeyerek haklarında “Kabahatler Kanunu”ndan işlem yapılacağını söyledi

Samsun Kadın Dayanışması’ndan kadınlar müftülere nikah yetkisi veren yasa tasarısının yeniden TBMM İçişleri Komisyonu’nda gündeme alınması üzerine bir basın açıklaması yapmak istedi.

Sendika.org'un haberine göre, Kadınlar kent merkezinde 1 Ekim’de basın açıklaması yaptıkları Merkez Çarşısı önünde buluştu. Bunun üzerine kadınların yanına gelen polis “Burada kesinlikle açıklama yapamazsınız” dedi.

Polis: Yaptığınız Kabahatler Kanunu’na aykırı

Kadınlar bu engeli protesto ederek bir süre yol kenarında oturdu. Polis bu kez de “Yaptığınız Kabahatler Kanunu’na aykırı” diye kadınların uzaklaşmasını istedi.

Kadınlar bunun üzerine çevredekilere seslenerek TBMM’de görüşülen yasanın kadınların kazanılmış haklarını tehdit ettiğinden söz eden ve polisin tutumunu kınayan bir konuşma yaparak eylemlerini sonlandırdı.

Üye OlÜye Girişi