Polis otosunda polislerin cinsel saldırısına iyi hal indirimi!

 

Özbekistan göçmeni kadına polis otosunda "cinsel saldırıdan" yargılanan beş polisten birine, duruşmadaki "tutum" ve "davranışları" dikkate alınarak indirim uygulandı. Sanık polisin cezası 18 yıldan 15 yıla düşürüldü.

26.04.2019
Yazı Boyutu:  
İstanbul Fatih’te Ekim 2018'de, denetim yaptıkları taksideki Özbekistan göçmeni I.K. adlı kadını yanında kimliği olmadığı gerekçesiyle ekip aracına aldıktan sonra cinsel saldırıda bulunan ve parasını alan biri tutuklu beş polisin yargılandığı davada karar açıklandı.

İstanbul Cumnuriyet Savcılığı'nın iddianamesine göre, sanık polislerden Ş.Ş. hakkında 46 yıla kadar, İ.K. hakkında suça yardımdan 10.5 yıla kadar, diğer üç polis hakkında ise suçluyu kayırma ve suçu bildirmemekten 15.5 yıla kadar hapis talebiyle dava açılmıştı.

Davanın karar duruşması, dün (25 Nisan 2019) İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmaya, tutuklu sanık Ş.Ş. ile tutuksuz sanıklar İ.K., E.S., Y.S., A.B. ve avukatları katıldı. Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın avukatı da I.K.’yı temsilen duruşmada hazır bulundu.

Sanıklar suçlamayı reddetti

Duruşmada konuşan, sanık polisler, suçsuz olduklarını iddia ederek, beraatlerini istedi. Mahkeme heyeti, sanık İ.K. hakkında “Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçuna yardım etme” suçundan beraat kararı verdi.

Üç sanık hakkında hükmün açıklanması geri bırakıldı

Sanıklar A.B, E.S., Y.S., hakkında “Kamu görevlisinin suçu bildirmemesi” suçundan 7 ay 15 gün hapis cezası verildi. Sanıkların sabıka durumu, duruşmadaki tutum ve davranışları, bir daha suç işlemeyecekleri yönünde kanaat oluştuğundan bu hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verildi. Bu sanıklar hakkındaki adli kontrol kararlarının kaldırılmasına da hükmedildi.

Sanıklar A.B., E.S., Y.S. haklarında “Suçluyu kayırma” suçlarından ise beraat kararı verildi.

Sanık Ş.Ş., “İrtikap” suçundan 4 yıl 2 ay hapis, “Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçundan da 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, sanık polis Ş. Ş hakkında “Cinsel saldırı” suçundan ise önce 12 yıl hapis, ancak suçun silahla ve kamu görevinin kötüye kullanılması suretiyle işlendiği gerekçesiyle artırarak 18 yıl hapis cezasına çarptırdı. Sanığın duruşmadaki tutum ve davranışları dikkate alınarak indirim uygulanmasıyla netice olarak 15 yıl hapis cezasına çarptırdı. Sanığın tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Ne olmuştu?

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın iddianamesine göre, 15 Ekim 2018 akşamı Özbekistanlı 27 yaşındaki I.K. adlı kadının yolcu olarak bulunduğu taksi Yedikule'den geçerken, polisler Ş.Ş. ve İ.K. tarafından kontrol amacıyla durduruldu.

İki polis, genç kadını taksiden indirip ekip aracına bindirdi. 3-4 saat ekip aracında alıkonulan I.K. sonra Silivrikapı'da surların bulunduğu bölgeye götürüldü. Polis Ş.Ş. araçta I.K.'ya tecavüz edip 1400 lirasını aldı. Diğer polis İ.K. bu sırada dışarıda bekledi. Polisler sonra genç kadını Yedikule'de araçtan indirip gitti.

Şikayet için Aksaray Şehit Vedat Ulusoy Polis Merkezi Amirliği'ne giden genç kadın, polis Y.S.'ye olayı anlattı. Ancak Y.S. "O zaten it gibi pişman şu an, ben onun cezasını vereceğim. Sen şimdi git duşunu al, güzelce dinlen, bu olayları unut takma" diyerek kadının müracaatını almadı.

Kadın ardından komiser E.S.'ye derdini anlatmaya çalıştı. Ancak E.S. de "Ben olayı gerçekleştiren polisin komiseriyim. Ceza olarak onu süreceğim" diyerek müracaatı kaydetmedi.

Olay günü nöbetçi amir olan A.B. de müştekiyi dinlemesine rağmen işlem yapılması için emir vermedi. I.K.'nın gasp edilen 1400 lirası, burada polisler tarafından kendisine iade edildi.

Bir gün sonra merkeze gelen I.K.'nın arkadaşı G.K., kimsenin konudan haberdar olmadığını öğrendi. Bunun üzerine durumu öğrenen diğer polisler, amirlerine haber verdi. Polis merkezi amiri, olayı savcılığa intikal ettirdi. I.K., polis Ş.Ş.'den şikâyetçi oldu.

17 Ekim 2018'de polislerden Ş.Ş. ve İ.K. tutuklanırken, işlem yapmayan diğer 3 polis bırakıldı. Ş.Ş. hakkında 46 yıla kadar, İ.K. hakkında suça yardımdan 10.5 yıla kadar, tutuksuz üç polis hakkında ise suçluyu kayırma ve suçu bildirmemekten 15.5 yıla kadar hapis talebiyle dava açıldı.

Üye OlÜye Girişi