Polisin darp ederek gözaltına aldığı Boğaziçi öğrencisi iç kanama geçirdi

 

1 Nisan'da Boğaziçi tutuklularına destek eyleminde polis tarafından darp edilen Öyküm Bozbay'ın kaburgalarında ezilme ve iç kanaması olduğu öğrenildi.

7.04.2021
Yazı Boyutu:  
Boğaziçi Üniversitesi eylemlerinde tutuklanan arkadaşları için 1 Nisan günü Kadıköy’de düzenlenen eylemde darp edilerek gözaltına alınan Devrimci Gençlik Dernekleri (DGD) üyesi Öyküm Bozbay, ağrıları nedeniyle gittiği doktor kontrolünde darp nedeniyle kaburgalarında ezilme ve iç kanaması olduğunu öğrendi.

DGD'den yapılan paylaşımda 5 Nisan pazartesi gecesi hastaneye kaldırılan Bozbay’ın sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.

NE OLMUŞTU?

Tutuklu Boğaziçi direnişçileri Anıl Akyüz ve Şilan Delipalta’nın 2 Nisan’daki duruşmasından bir gün önce “özgürlük” talebini dile getirmek için Kadıköy’de eylem yapan üniversiteliler polis saldırısına uğramış, Öyküm Bozay’ın da aralarında bulunduğu 35 kişi gözaltına alınmıştı.

1 Nisan’da Kadıköy’de yaşanan şiddetin boyutu fotoğraf ve videolara yansımış, polisler üniversitelilerin boğazlarını sıkarak, tekmeleyerek ya da yere yatırıp dizleriyle üstlerine basarken görüntülenmişti. Üniversiteliler, gözaltı araçlarından hastaneye kadar işkencenin sürdüğünü belirtmişti.

(İleri Haber/ Fotoğraf: Fatoş Erdoğan)

Üye OlÜye Girişi