Polisin üniversite öğrencisine elle tacizi Meclis'e taşındı

 

Ankara’da Üniversite öğrencisi Merve Demirel’i gözaltına alırken elle cinsel tacizde bulunan polisle ilgili CHP'li milletvekili Meclis'e soru önergesi verdi.

19.02.2019
Yazı Boyutu:  
CHP, Ankara’da Üniversite öğrencisi Merve Demirel’in polis tacizine maruz bırakılmasını Meclis gündemine taşıdı.

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, Merve Demirel’in de dahil olduğu toplam üç kişiye daha açıklama yapmaya başlar başlamaz polis müdahalesi olduğunu belirtti. 

Antmen, 21 yaşındaki Merve Demirel’in, polis aracına bindirilirken bir erkek polisin elle cinsel saldırısına maruz kaldığının açık şekilde görüntülerde yer aldığını belirterek “Herhangi bir ispat, belge, görüntü ve delil bulunmamasına rağmen gezi eylemleri sırasında İstanbul Kabataş’ta gezicilerin bir kadını taciz ettiği iftirası üzerine ‘Benim başörtülü bacımı taciz ettiler’ diyenler; görüntüsü ve belgesi olan bu tacize karşı başörtülü Merve Demirel için de ‘Benim başörtülü bacımı taciz ettiler’ diyecek midir?” diye sordu.

Antmen’in önergesinde yer alan sorular şu şekilde;

Görüntülere yansıdığı şekilde Merve Demirel’i açık biçimde taciz eden polis memuru kimdir? Hangi birimde görev yapmaktadır? Bu polis halen görevine devam etmekte midir?

Yaşanan taciz olayıyla ilgili herhangi bir hukuki ve idari soruşturma açılmış mıdır? Varsa ne aşamadadır?

Olay ve gözaltı esnasında Merve Demirel’e neden bir kadın polis müdahale etmemiştir?

Bahsi geçen polis memuruyla ilgili daha önce bu ve benzeri nedenlerle ilgili şikayet bulunulmuş mudur? Varsa bunlar nelerdir?
Herhangi bir ispat, belge, görüntü ve delil bulunmamasına rağmen gezi eylemleri sırasında İstanbul Kabataş’ta gezicilerin bir kadını taciz ettiği iftirası üzerine “Benim başörtülü bacımı taciz ettiler” diyenler; görüntüsü ve belgesi olan bu tacize karşı başörtülü Merve Demirel için de “Benim başörtülü bacımı taciz ettiler” diyecek midir?

ANKARA BAROSU: TACİZCİ POLİS'İN 12 YIL HAPİS CEZASIYLA YARGILANMASI GEREKTİĞİNİ AÇIKLADI

Ankara Barnosu Yönetim Kurulu, yazılı bir açıklama yaparak  üniversite öğrencisine gözaltı sırasında elle bariz şekilde cinsel tacizde bulunan  polis memuru hakkında en az 12 yıl hapis cezası istemiyle yargılanması gerektiğini bildirmişti. (Birgün)Üye OlÜye Girişi