Polisin yaraladığı genci kız ardaşları taşıdı

 

ODTÜ ve Ankara Üniversitesi Reyhanlı olaylarını protesto etti

15.05.2013
Yazı Boyutu:  

 

Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki bombalı saldırıları protesto için ODTÜ ve Ankara Üniversitesi'nden Dışişleri  Bakanlığına yürümek isteyen gruplara polis müdahale etti. Polisin müdahalesi sırasında bir kız öğrencinin gözünden yaralandığı iddia edildi. Bu arada kız öğrencilerin yaralanan bir erkek arkadaşlarını taşıması  dikkat çekerken, polislerin ise kaçıp kovalamaca sırasında kız öğrencileri çelmeledikleri görüldü.
 
ODTÜ yerleşkesinde toplanan bir grup, sloganlar eşliğinde Dışişleri Bakanlığına doğru yürüyüşe geçti.
 
 
Yerleşke çıkışında barikat oluşturan güvenlik güçleri, yürüyüşün izinsiz olduğu uyarısında bulunarak, gruptan dağılmasını istedi. İkazlara rağmen dağılmayan grup, yerleşke çıkışında bir süre oturma eylemi yaptı.
 
Bu sırada gruptan bazı kişiler, polis barikatını aşarak Eskişehir yoluna doğru koşmaya başladı. Bunun üzerine güvenlik güçleri, gruba tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti. Polisin attığı gaz bombası bir kız öğrencinin gözüne isabet ederek  öğrencinin yaralanmasına yol açtı.
 
Müdahalenin ardından protestocuların bazıları yerleşkeye bazıları ise Eskişehir yoluna doğru kaçtı.
 
 
Eylemciler daha sonra Ankara-Eskişehir karayolunda oturma eylemi yaptı. Polisin dağılın uyarasına uymayan eylemciler, gözaltına alındı. Gözaltı sırasında bazı polislerin kız öğrencileri çelmeyelerek yere düşürüp tekmeledikleri görüldü.
 
Bu arada polis, Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü'nden de Dışişleri Bakanlığı'na yürümek isteyen gruba da müdahale etti. Kurtuluş Metrosu önünde gerçekleşen müdahalede yaralananlar oldu.  (Ajanslar)
 
 
 

Üye OlÜye Girişi