Polisten 09.05'te otoyolda 'eylemvar' anonsu

 

Atatürk’ün 76. ölüm yıldönümü etkinlikleri sırasında polisin eylem var anonsu şaşırttı

10.11.2014
Yazı Boyutu:  
 
Atatürk’ün 76. ölüm yıldönümü etkinlikleri sırasında İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde şaşırtıcı bir telsiz konuşması yaşandı.
 
Esenyurt  bölgesinde görev yapan bir polis, saat 09.05’i gösterdiğinde merkeze "otoyolda eylem" bildiriminde bulundu. Merkeze hitaben yaptığı konuşmada polis " Yolun ortasında aracını durduran bir kişi eylem yapıyor" dedi. Sürücüyü "eylemci", otomobilinden inip saygı duruşunda bulunmasını da "eylem" zanneden polisi merkez düzeltti. Polis merkezi,  bu kişinin yaptığının "günün anlamına uygun bir hareket" olduğunu belirtti.
 
 
ARTVİN'DE BALTALI SAYGI DURUŞU
 
 ARTVİN’in Hopa İlçesi’nde, evinin önünde soba için yakacak  hazırlayan 54 yaşındaki Ahmet Sönmez, ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 76’ncı yıldönümü nedeniyle saat 09.05’de sirenler çalmaya başlayınca, odun yarmayı durdurdu.
 
Ahmet Sönmez, saat 09.05’te elindeki baltasıyla saygı duruşunda bulundu. 2 dakikalık saygı duruşunun ardından yine odun yarmaya devam eden Sönmez, "Biz Cumhuriyet çocuğuyuz. Atatürk’e elbette saygımızı gösteririz" dedi.
 
 
İSTANBUL'DA DA 09.05'TE HAYAT DURDU
 
Mustafa Kemal Atatürk’ün hayata veda ettiği 10 Kasım’da saatler 09.05’i gösterdiği anlarda Türkiye’nin hemen her yerinde olduğu gibi Vatan Caddesi’nde de hayat durdu.
 
Vatan Caddesi’nde araçlarıyla seyir halinde olan sürücüler Ata’ya saygı için araçlarını durdurarak saygı duruşunda bulundu. Bazı sürücüler de klaksonlarına basarak saygı duruşuna eşlik etti. Vatan Caddesi’nde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ndeki dev Türk bayrağı da yarıya indirildi.
 
 
İZMİR'DE HAYAT DURDU
 
Kentte saatler 09.05’i gösterdiğinde kelimenin tam anlamıyla hayat durdu. Sirenler çaldı, tüm İzmir Ata’yı anmak için saygı duruşunda bulundu.
Resmi töreninin adresi ise Cumhuriyet Meydanı’ydı… İzmir Valisi Mustafa Toprak, Ege Ordu ve Garnizon Komutanı Galip Mendi, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun yanı sıra İzmir siyasetinin önemli isimlerinin de tam kadro katıldığı törende Cumhuriyet Anıtına çelenk bırakıldı.
Ardından İzmir Valisi Mustafa Toprak Anıt Şeref Defterini imzaladı ve anma mesajını okudu:
 
Kurtuluş Savaşımızın önderi ve Cumhuriyetimizin kurucusu Aziz Atatürk,
Ebediyete intikalinin 76'ıncı yıl dönümünde;
Seni bir kez daha sonsuz minnet, şükran ve rahmetle anmak üzere huzurundayız.
Büyük bir zaferle sonuçlandırdığın Kurtuluş Savaşıyla Türk Milletinin ebediyen bağımsız yaşama hakkına sahip olduğunu ve tarih sahnesinde ilelebet payidar kalacağını bütün dünyaya bir kez daha gösterdin.
İleri görüşlülüğünün bir tezahürü olan fikirlerinle ve eserlerinle modern dünyanın sunduğu tüm imkanlardan azami derecede yararlanmamızı sağladın.
Bu sayede eğitimden sağlığa sanayileşmeden al tapıya siyasetten ekonomiye her alanda gerçekleştiren büyük atılımlarla medeniyet yarışının tüm hızıyla devam ettiği günümüz dünyasının etkin bir üyesi olarak kararlılıkla ilerliyoruz.
Bağımsızlığımızdan ve kültürümüzden taviz vermeden emanet bıraktığın Türkiye Cumhuriyetini muasır medeniyet seviyesine üzerine çıkartarak ilelebet yaşatacağız.
Şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da ilke ve inkılapların ile mücadele azmin bizlere ilham kaynağı olmaya devam edecektir.
Sana minnettarız, ruhun şad olsun, mekanın cennet olsun."
 
 
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi