Prof. Dr. Beril Dedeoğlu hayatını kaybetti

 

Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu Üyesi Prof. Dr. Beril Dedeoğlu hayatını kaybetti.

13.03.2019
Yazı Boyutu:  
 Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu Üyesi Prof. Dr. Beril Dedeoğlu tedevi görmekte olduğu hastanede bugün yaşamını yitirdi.

Mart ayı başında geçirdiği beyin kanaması sonrası ameliyat edilen Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu ve Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Üyesi Prof. Dr. Beril Dedeoğlu'nun Şişli Florence Nightingale Hastanesi'nde bu sabaha karşı yaşamını yitirdiği  öğrenildi.

Şişli Florence Nightingale Hastanesi'nin bağlı olduğu Demiroğlu Bilim Üniversitesi'nden  geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada,  Dedeoğlu'nun hastanenin acil servisine getirildiği ve yapılan tetkikler sonucu baloncuk yırtılmasına bağlı beyin kanaması tanısı konulduğu belirtilmişti.

Dedeoğlu'nun operasyona alındığı ve kanamanın durdurulduğu aktarılan açıklamada, "Sayın Prof. Dr. Beril Dedeoğlu'nun operasyon sonrası yoğun bakım ünitemizde tıbbi tedavisi ve takibi halen sürmektedir. Yaşamsal fonksiyonlarına ait bulgular iyi olmakla birlikte, hayati riski devam etmektedir" denildi.BERİL DEDEOĞLU KİMDİR?

Türk akademisyen, yazar ve siyasetçi Beril Dedeoğlu tam adı ile Hatice Beril Dedeoğlu, 1961 yılında Ankara’da dünyaya geldi. 22 Eylül 2015-24 Kasım 2015 tarihleri arasında, Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki geçici seçim hükümetinde Avrupa Birliği Bakanı olarak görev aldı. Ayrıca, geçici bakanlar kurulunda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşen Gürcan ile birlikte iki kadın bakandan birisi oldu. Avrupa Birliği Bakanı olarak, aynı zamanda Avrupa Birliği üyelik müzakerilerinde Türkiye'yi başmüzakereci olarak temsil etti.

Doktora; İstanbul Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler Bölümü; 1988-1993
Doçent Unvanı, 1999 Yılı
Profesör Unvanı, 2005 Yılı

Üniversitelerde ve kamu kurumlarında aldığı akademik ve idari görevler

Galatasaray Üniversitesi, Stratejik Araştırmalar Merkezi Müdürlüğü; 1998-2002
Galatasaray Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanlığı; 2000-2002
Galatasaray Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanlığı; 2004-2015
Yüksek Öğretim Kurulu Üyesi ; 2011-Devam
T.C. Avrupa Birliği Bakanlığı; 2015

Başlıca 5 eseri (kitap)

Adım Adım Avrupa Birliği, 1996.
Uluslararası Güvenlik ve Strateji, 2003.
Dünden Bugüne Avrupa Birliği, (der), 2003.
L'Europe Puissance et la Turquie, (Der.) Beril Dedeoğlu ve Füsun Türkmen, 2006.
Uluslararası İlişkilerde Özel bir Alan: Bölgesel Bütünleşme, 2015.

(KAZETE HABER MERKEZİ)
Üye OlÜye Girişi