Psikiyatri Derneği'nden Covid-19 sürecinde kadına şiddet anketi

 

Türkiye Psikiyatri Derneği Kadın Ruh Sağlığı Çalışma Birimi “COVID-19 Pandemisinin Kadına Yönelik Yakın Partner şiddeti Üzerindeki Etkilerinin Değerlendirilmesi” isimli kapsamlı araştırma başlattı.

20.01.2021
Yazı Boyutu:  
Psikiyatri Derneği'nden yapılan açıklamada, anketin evli veya partneri/ sevgilisi olan kadınların, yeni koronavirüs pandemisinin başladığı 11 Mart 2020’den günümüze kadar olan süreç ile pandemi öncesinde (10 Mart 2020 ve daha öncesi) kadına yönelik şiddete ilişkin deneyimlerinin araştırılmasın planladığı belirtildi.

Anket sorularına verilecek yanıtların anonim olarak araştırmacılar tarafından saklanacağı üçüncü kişilerle paylaşılmayacağı ve yalnızca araştırma bulguları için kullanılacağı kaydedilen açıklamada, bu çalışmanın Abant İzzet Baysal Üniversitesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu tarafından onaylandığı hatırlatıldı. 

Psikiyatri Derneğ'nin açıklamasında anket çalışmasındaki kayıtların yasalar öngördüğü şekilde gizli tutulacağı, katılımcıların kimlik bilgilerinin hiçbir şekilde açıklanmayacağı da ifade edilerek araştırmanın sonuçlarının bilimsel amaçlarla kongre, toplantı ve makalelerde sunulabilir veya yayınlanabileği bildirildi.


Üye OlÜye Girişi