Pulitzer ödülleri sahiplerini buldu: Ençok ödül NYT'ye

 

Gazetecilik mesleğinin en prestijli ödülleri arasında sayılan Pulitzer Ödüllerinden beşini kazandı.New York Times gazetesi alırken, edebiyat dalında Pulitzer ödülünü kurgu yazarı Elizabeth Strout kazandı.

05.05.2020
Yazı Boyutu:  
ABD'deki en prestijli gazetecilik ödülleri sahiplerini buldu. Bu yıl salgın nedeniyle New York'taki ColumbiaÜniversitesi'nde ödül töreni yapılmadı. Kazanan isimleri, Pulitzer Ödülleri Yönetim Kurulu'nun idarecisi Dana Canedy, evinin oturma odasından yaptığı YouTube canlı yayınıyla açıkladı.

New York Columbia Üniversitesinde ''Pulitzer Gazetecilik, Edebiyat, Drama ve Müzik'' ödülleri üniversitenin Gazetecilik Okulu'nda yapılan basın toplantısında Pulitzer ödüllerinin yöneticisi Sig Gissler tarafından açıklandı.

Pulitzer ödüllerinin yöneticisi Sig Gissler, ödül töreninde yaptığı konuşmada, “kriz nedeniyle basın kurumlarının da zor bir dönemden geçtiğine” işaret etti. Gissler, ödüllerin, “mali sorunlara, yeniden yapılanmaya rağmen kaliteli ve araştırmacı gazetecilik yapanları cesaretlendirmeyi” amaçladığını söyledi.

NEW YORK TİMES BEŞ ÖDÜL BİRDEN KAZANDI

Pulitzer ödüllerine bu yıl gazetecilik dalında 5 ödül birden kazanan New York Times damgasını vurdu.

New York Times böylece ödüllerin üçte birini toplarken rakipleri Los Angeles Times ile The Washington Post birer ödülde kaldı. Washington Post gazetesi geçen yıl 6 ödül birden kazanmıştı.

1917 yılından beri bu yana verilen Pulitzer ödülleri ABD'de gazeteciliğin en şeçkin ödülü olarak kabul ediliyor.

Gazetecilik dalında dağıtılan ödüller

-Kamu Hizmeti: Las Vegas Sun (altın madalya ödülü kazandı).

-Flaş Habercilik: The New York Times gazetesi çalışanları

-Araştırmacı Gazetecilik: The New York Times gazetesinden David Barstow

-Açıklayıcı Habercilik: Los Angeles Times gazetesinden Bettina Boxall ve Julie Cart Amy Harmon

-Yerel Habercilik: Detroit Free Press gazetecileri ve East Valley Tribune gazetesinden Ryan Gabrielson ve Paul Giblin

-Ulusal Habercilik: St. Petersburg Times gazetecileri

-Uluslararası Habercilik: The New York Times gazetecileri

-Yazı: St Petersburg Times gazetesinden Lane DeGregory

-Yorum: The Washington Post gazetesinden Eugene Robinson

-Eleştiri: The New York Times gazetesinden Holland Cotter

-Baş Makale: The Post-Star'dan Mark Mahoney

-Karikatür: The San Diego Union-Tribune'den Steve Breen

-Flaş Haber Fotoğrafı: The Miami Herald'dan Patrick Farrell

-Haber Fotoğraf: The New York Times'dan Damon Winter

''Tarih'' ödülü Afrika asıllı Amerikalı yazara

Edebiyat sıralamasında ise ''kurgu'' dalında yazar Elizabeth Strout ''Olive Kitteridge'' hikaye kitabıyla ile Pulitzer ödülünü alırken ''drama'' dalında yazar Lynn Nottage Kongo'da geçen ''Ruined'' isimli oyunu ödüle layık görüldü.

''Tarih'' dalında ise ilk kez Afrika asıllı Amerikalı bir yazar ödül aldı. Annette Gordon-Reed ''The Hemingses of Monticello-An American Family'' isimli kitabıyla ''tarih'' alanında bu ödülü alan ilk Afrika asıllı Amerikalı yazar oldu.


''Biyografi'' dalında ise yazar Jon Meacham ''American Lion: Andrew Jackson in the White House'' kitabıyla ödülü aldı.


''Şiir'' dalında ise W.S. Merwin ''The Shadow of Sirius'' şiiriyle Pulitzer ödülünü aldı. Merwin'in 2. kez Pulitzer ödülü aldığı bildirildi.

''Roman-Kurgu Dışı'' kategorisinde ise Douglas A. Blackmon ''Slavery by Another Name: The Re-Enslavement of Black Americans from the Civil War to World War II'' kitabıyla ödülü aldı.


''Müzik'' dalında ise Pulitzer ödülü Steve Reich ''Double Sextet'' eserine verildi.


Pulitzer ödülünü kazananlar ayrıca 10 bin dolarlık para ödülünün de sahibi oluyorlar. Sadece gazetecilikte kamu hizmeti dalında ödül alan gazeteye altın madalya veriliyor.

Hiçbir online haber sitesi ödüle değer görülmedi

Bu yıl ilk kez sadece internet üzerinden habercilik yapan online haber sitelerine de Pulitzer ödülü elemelerine katılmalarına izin verildi. Ancak online gazetecileri bu yıl hiçbir ödül alamadı.

Pulitzer ödülü, Macar asıllı Amerikalı gazeteci Joseph (Jozsef) Pulitzer (10 Nisan 1847 - 29 Ekim 1911), Columbia Üniversitesi'ne bıraktığı mirasıyla oluşturuldu.  (DWTürkçe)

Üye OlÜye Girişi