Putin'den Erdoğan'ı tedirgin eden mesaj

 

Rusya Devlet Başkanı Putin, Kürt halkının tüm siyasi süreçlere katılma hakkına sahip olduğunu söyledi.

03.04.2018
Yazı Boyutu:  
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, başkan seçildikten sonraki ilk yurt dışı ziyaretini Akkuyu Nükleer Santrali'nin temel atma töreni nedeniyle Türkiye'ye yaptı.  Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la düzenlediği basın toplantısında 'S400'lerin teslimat süresini kısaltmaya karar verdik. Kürt halkı Suriye toplumunun vazgeçilmez bir parçasıdır' mesajını verdi.

Putin ve beraberindeki heyeti Ankara'ya getiren uçak, saat 15.12'de Esenboğa Havalimanı'na indi. Putin'i havalimanında Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız ve Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov ve Rusya Büyükelçiliği yetkilileri ile Ankara Valisi Ercan Topaca ve Ankara Merkez Komutanı Tuğgeneral Mehmet Kip karşıladı.

Karşılamanın ardından Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na hareket eden Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından resmi törenle karşılandı. Ardından da Putin ve Erdoğan video konferans yoluyla Akkuyu Nükleer Santrali Temel Atma Töreni'ne katıldı.

PUTİN: AKKUYU ÇEVRE DOSTU OLACAK

Törende kısa bir konuşma yapan Putin, Akkuyu Nükleer Santrali'nin güvenli ve çevre dostu olacağını ileri sürdü ve  "Türkiye'de yeni bir sektör oluşturuyoruz" dedi. Putin, "Akkuyu NGS'yi 2023 yılında hizmete sunmayı amaçlıyoruz. Bu proje, Türk-Rus ilişkilerinin bir simgesi haline gelecek. Rusya'daki benzer santrallerde kullanılan en iyi ve modern teknolojileri Akkuyu'da da kullanacağız. İnşaat sürecinde öncü mühendislik kararları, ekonomik açıdan verimli ve güvenilir teknolojiler uygulanacak" şeklinde konuştu.

ERDOĞAN: TARİHİ BİR ANA TANIKLIK EDİYORUZ 

Putin'in ardından söz alan Tayyip Erdoğan da "Bugün gerek ülkemizin kalkınması gerekse Rusya Federasyonu ile enerji işbirliğimiz adına tarihi bir ana şahitlik ediyoruz. Rusya ile birlikte pek çok stratejik projeyi hayata geçiriyoruz. 2023'te en büyük 10 ekonomiden biri olmayı hedefliyoruz" dedi. Erdoğan sözlerini "Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin ilk reaktörünün 2023 yılında devreye alınmasıyla Türkiye de nükleer enerji kullanan ülkeler ailesine dahil olmuş olacaktır. Böylece Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100'üncü yılını enerji alanında da tarihi bir eserle taçlandırmış olacağız" şeklinde sürdürdü. 

Konuşmaların ardından iki lider nükleer santralin temelini birlikte attı. Törenin sonrasında Erdoğan ve Putin başbaşa görüştü. Görüşmenin ardından iki lider ortak basın toplantısı düzenledi. Putin Türkiye ile varılan savunma sanayi anlaşması uyarıca, S400'lerin teslimat süresini kısaltmaya karar verdik. Türkiye ile olan ilişkilerimiz çok yapıcı ve verimli" dedi. 

ERDOĞAN: S400 DEFTERİ KAPANDI, BİTTİ O İŞ

Erdoğan da "S400 ile ilgili konu tamamiyle Türkiye'nin kendi kararıdır. Tabii bu arada Rusya'nın bize olumlu yaklaşımı bu anlaşmayı yapmamızı kolaylaştırmıştır. Biz anlaşmayı yaptık, o defteri kapattık, bitti o iş. Rusya bize bu noktada samimiyetini göstermiştir.

Akkuyu ile biz enerji intiyacamızn yüzde 10'nunu karşılayacağız. Bu noktada Rusya'nın kolaylaştırıcı yaklaşımı bizim için böyle bir işbirliği ortamı yaratmıştır" diye konuştu.

SURİYE'DE YPG'NİN GELECEĞİ...

Putin; "Rusya Suriye'nin geleceği açısından PYG/YPG'nin yerini nerede görüyor" sorusuna şu yanıtı verdi:

"Bizim terörle mücedele tutumumuz şudur: Suriye meselesinin çözümü ile ilgilenen ülkelerle işbirliği yapıyoruz. Türkiye ile de bu doğrultuda işbirliği yapıyoruz ve yapacağız. Kürt halkı Suriye toplumunun vazgeçilmez bir parçasıdır. Tüm siyasi süreçlere katılma hakkına sahiptir. Tüm ilgili taraflar uyum içinde çalışmalı. Siysi sürece her halk katılmalı. Suriye'nin geleceğine suriye halkları karar vermelidir."

Putin yarın da Ankara'da düzenlenecek Suriye konulu Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi'ne katılacak. (ArtıGerçek)Üye OlÜye Girişi