Rabia Naz'ın babası akıl hastanesine yatırılıyor

 

Evinin önünde yaralı bulunup kaldırıldığı hastanede ölen Rabia Naz Vatan'ın "31 Mart'da seçim kaybeden AKP'li belediye başkanının oğlunun kullandığı otomobilin çarpması sonucu öldüğü iddiasında ısrar eden babası Şaban Vatan mahkeme kararıyla akıl hastanesine yatırılıyor

10.04.2019
Yazı Boyutu:  
Giresun Sulh Ceza Hakimliği itirazı reddederek, Rabia Naz'ın babası Şaban Vatan'ın Samsun Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne yatırılmasına karar verdi.Giresun Eynesil’de 12 Nisan 2018 günü evinin önünde yaralı bulunup, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren Rabia Naz Vatan’ın babası Şaban Vatan, mahkeme kararıyla, üç hafta süreyle Samsun Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne yatırılacak.  Karar, Şaban Vatan’ın kardeşi Muhammet Vatan’ın başvurusu üzerine alındı.

Giresun Sulh Ceza Mahkemesi, kızı için adalet arayan Şaban Vatan’ın kardeşi Muhammet Vatan’ın ‘kardeşinin akıl sağlığının yerinde olmadığı’ yönündeki ifadesine dayanarak, akıl sağlığının yerinde olup olmadığını tespit edilmesini istedi.

Şaban Vatan, polis tarafından evinden alınarak Samsun Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’ne götürülecek. Kararın UYAP sistemine yansıdığı öğrenildi.

Baba Şaban Vatan, iddia edildiği gibi henüz 11 yaşındaki kızı Rabia Naz’ın intihar etmediğini, belediye başkanının oğlunun kullandığı arabanın çarpması sonucu yaşamını yitirdiğini söylüyor.

Bazı siyasilerin de olaya müdahil olmasıyla, kızının ölümünün intihar olarak kayıtlara geçirildiğini belirten baba Vatan’ın bugüne kadar yaptığı başvurular savcılık ve mahkeme kararlarına takıldı.RAİBA NAZ VATAN NASIL ÖLDÜRÜLDÜ?

Sözcü yazarı Çiğdem Toker, Raiba Naz Vatan'ın babasının gözaltına alındğı  tarihten birgün sonra 21 Mart'da 11 yaşındaki kızın ölümüne ilişkin  kapsamlı bir yazı  kaleme almıştı:

 Şaban Vatan dün gözaltına alındı. Kızını kuşkulu bir ölüm ile yitiren, olayı aydınlatmak için çırpınan eşi de gözaltına alınan Atika Vatan'ı aradım. Kendisine şunu sordum“Eşiniz, bir videosunda, kaldırıldığı hastanede kızınızı muayene eden doktorun ifadesinin hâlâ alınmadığını söylüyor. Hâlâ alınmadı mı?”, “Evet alınmadı. Ortopedi uzmanı, bu olayın bir trafik kazası olduğunu, kızımın ayağından bir kan boşalması gerektiğini, o kanın olmadığını ve yerinin ilaçlı suyla temizlendiğini söylemişti.”

Giresun’un Eynesil ilçesindeki evinin önünde geçen yıl Nisan ayında ölü olarak bulunan 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan’ın babası Şaban Vatan’ın dün gözaltına alındığı yönünde haberler çıktı. Resmi makamlar ise olayın bir ‘gözaltı’ olmadığı ve baba Vatan’ın ‘psikolojik durumu nedeniyle kontrol altına alındığı’ şeklinde açıklama yaptı. Kızının ölümünün örtbas edilmeye çalışıldığı yönünde açıklamalar yapan Şaban Vatan akşam saatlerinde serbest bırakıldı. Sözcü yazarı Çiğdem Toker bugün yayınlanan, “Rabia Naz nasıl öldü?” başlıklı yazısında olayı ve yaşananları anlattı. Toker’in yazısından bir bölüm şöyle:

Kızının ölümünün, kendisine bir polis memurunun söylediği gibi atlayarak intihar sonucu meydana geldiğine ikna olmayan baba Şaban Vatan, hak mücadelesi ve adalet arayışı içine girdi. Kişisel çaba ve olanaklarıyla ulaştığı bilgi ve bulguları sosyal medyadan paylaştı. Kızına siyah Doblo marka bir aracın çarptığını, hastaneye götüren ambulansın kamera kayıtlarının silindiğini, delillerin
karartıldığını, karartmada, çarpan kişinin Ankara’ya uzanan yerel çıkar ve siyasi ilişkiler ağının etkili olduğunu söylüyordu.

‘SÜRÜCÜ KAÇTI’DAN İNTİHARA

Vatan’ın çabasından önce zaten İHA ve DHA’nın geçtiği ilk haberlerde Rabia Naz’a bir aracın çarptığı duyurulmuştu. DHA haberinde “Kimliği belirlenemeyen sürücü kaçtı” cümlesi de yer alıyordu. Dahası Trabzon Adli Tıp Kurumu’nun verdiği ilk otopsi raporunun ardından ayrıntılı inceleme için Hacettepe Üniversitesi Adli Tıp Bölümü’ne yapılan başvuru üzerine çıkan raporda da “ölüm nedeninin trafik kazası olabileceği” kanaati yer aldı.

SORULAR SORULAR

Şaban Vatan şöyle diyordu: “Polise saat 17.00 sıralarında bir ihbar yapılmış. Eynesil’de bir kız çocuğuna siyah bir aracın çarptığı duyumunu aldım. Bu durumu savcılığa da belirttim. Savcılık. dosyasında şüpheli geçen ölümün nedeni gece saat 12:00’ye kadar trafik kazası, 12:00’den sabaha kadar düşme veya intihar, sabah 06:00’dan sonra ise soru işareti.”
Bulduğu altı tanığın isim ve telefonlarını adli makamlara vermesine karşın, tanıkların dinlenmediğini, “bir elin bu dosyayı kapatmak istediği”ni her yerde söyledi. Onun çığlıklarına, sosyal medya hesabı üzerinden yurttaş gazeteciliği sergileyen çevirmen Metin Cihan kulak verdi. Vatan’ın bilgi, bulgu ve sorularını paylaştı, olayın bilinirliğini çoğalttı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Vatan’ı Ankara’ya davet ederek görüştü, Vatan’ın mülkiye müfettişleriyle görüşmesini sağladı. Bu temasların ardından İçişleri Bakanlığı’nca müfettiş görevlendirilmesiyle birlikte olay yerinde -aylar aylar sonra- keşif yapıldı. Baba Şaban Vatan, bu keşiften sonra şöyle diyecekti:
“Keşifte kızımın intihar ettiği iddia edilen yerden iki polis yardımıyla yere kızımın ağırlığınca çuval atıldı. Çuval atılınca aşağıdaki yeri parçaladı ve çok yüksek bir şekilde ses çıkardı. Bu durum çocuğumun burada bir intihar girişiminde bulunmadığını ortaya çıkartmış oldu.”

‘AKLİ DENGEM YERİNDE DEĞİLMİŞ’

Şaban Vatan dün gözaltına alındı. Kızını kuşkulu bir ölüm ile yitiren, olayı aydınlatmak için çırpınan eşi de gözaltına alınan Atika Vatan’ı aradım. Eşiyle az önce Görele Adliyesi’ne getirilirken kapıda çok kısa görüşebildiğini, kendisine “Akli dengemin yerinde olmadığına dair raporlar hazırlanmış. Gitmediğim hastanelere gitmiş gibi, yatmadığım hastanelere yatmışım gibi gösterecekler” dediğini aktardı. Atika Vatan’a şunu sordum: “Eşiniz, bir videosunda, kaldırıldığı hastanede kızınızı muayene eden doktorun ifadesinin hâlâ alınmadığını söylüyor. Hâlâ alınmadı mı?”
“Evet alınmadı. Ortopedi uzmanı, bu olayın bir trafik kazası olduğunu, kızımın ayağından bir kan boşalması gerektiğini, o kanın olmadığını ve yerinin ilaçlı suyla temizlendiğini söylemişti.”
“Eşimi susturmak istiyorlar” diyen Atika Vatan. sözlerini “Onu sustursalar bile artık ben konuşacağım” diye bitirdi.
Soruyla bitirelim: Bir çocuğun ölümünün bu çağda, bir yıl geçmesine rağmen aydınlatılamaması ne anlama geliyor?Üye OlÜye Girişi