Rabia Naz'ın ölümünde cinayet şüphesi: Tırnaklarında erkek DNA'sı çıktı

 

Geçen yıl Nisan ayında evinin önünde yaralı bulunanve hastanede ölen 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan'ın ölümünün ısrarla cinayet olduğunu öne süren baba Şaban Vatan'ın iddiaları son bulgularla daha da güçlendi.

08.11.2019
Yazı Boyutu:  
Rabia Naz Vatan 11 yaşındaydı... 12 Nisan 2018'de evinin önünde yaralı olarak bulundu. Kaldırıldığı Görele Devlet Hastanesi'nde yaşamını yitirdi...Kızının ölümünün, kendisine bir polis memurunun söylediği gibi atlayarak intihar sonucu meydana geldiğine ikna olmayan baba Şaban Vatan, hak mücadelesi ve adalet arayışı içine girdi. TBMM'de de olayla ilgili komisyon kuruldu... Bugün ise soruşturmanın seyrini değiştirecek yeni bir gelişme yaşandı. Sözcü'nın İHA'yı kaynak göstererek aktardığı detaylar şöyle:

Rabia Naz Vatan'ın ölümüyle ilgili Meclis Araştırma Komisyonunun da Eynesil’de bulunduğu bir günde ortaya çıkan detayda Rabia Naz'ın tırnaklarından erkek DNA'sı çıktığı tespit edildi. Bu gelişmenin soruşturmanın seyrini değiştirmesi bekleniyor.

EVİNİN ÖNÜNDE YARALI BULUNMUŞTU

Rabia Naz Vatan, 13 Nisan 2018’de, Eynesil ilçesine bağlı Gümüşçay Mahallesi’ndeki evlerinin önünde yaralı bulundu. İhbarla olay yerine gelen sağlık ekibince ambulansla hastaneye kaldırılan Rabia Naz, doktorların tüm müdahalelerine rağmen kurtarılamadı.

Küçük kızın ölüm nedeninin tespiti için Adli Tıp Kurumu’ndan istenilen 2 ayrı raporda, ölümün, genel beden travmasına bağlı kırık ve iç organ yaralanması sonucu meydana geldiği, yüksekten düşme ile uyumlu olduğu kaydedildi. Aile ise kızlarına otomobil çarptığını ve yaralı olarak evin önüne bırakıldığını iddia etti. 

Olayla ilgili soruşturmayı yürüten Giresun Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yapılan açıklamada ise iddia ve ihtimallerin titizlikle değerlendirildiği vurgulanarak, olayın trafik kazası olabileceği yönündeki görgüye dayanmayan iddiaların, elde edilen bulgularla doğrulanamadığı belirtilirken, soruşturmada, 60 kişinin de tanık olarak ifadesine başvurulduğu açıklanmıştı.

TRABZON ADLİ TIP’INDAN ÇARPICI DETAY

Gazete Duvar'ın haberine göre, yaşamını yitiren Rabia Naz Vatan başta olmak üzere şüpheli çocuk ölümlerinin araştırılması ve bu konuda alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi amacıyla TBMM’de kurulan Araştırma Komisyonu’nun, Rabia Naz Vatan’ın ailesi ile görüşüp incelemelerde bulunmak için Eynesil'de bulunduğu sırada Trabzon Adli Tıp'ın hazırladığı raporda çarpıcı detayın ortaya çıktığı öğrenildi.RABİA NAZ’IN TIRNAKLARINDA ERKEK DNA’SI ÇIKTI

Trabzon Adli Tıp Grup Başkanlığı Biyoloji İhtisas Dairesi’nin 12 Ekim 2018 tarihli raporunu inceleyen baba Şaban Vatan yapılan incelemede Rabia Naz’ın tırnaklarında, “En az biri erkek birden fazla şahsa ait olabilecek DNA profili” elde edildiğini gördü.

Söz konusu raporda, “Rabia Naz Vatan’a ait olduğu bildirilen sağ el 3 adet tırnak örneği ve sol el 1 adet tırnak örneğinden; örneklerin içerdiği DNA miktarının azlığı, oransızlığı veya bütünlüğünü kaybetmiş olmasından kaynaklanabilecek sebeplerden dolayı yalnızca yüksek oranda DNA içeren Rabia Naz Vatan’a ait DNA profili tespit edildi. Mütevvefa Rabia Naz Vatan’a ait olduğu bildirilen aşağıdaki örneklerden en az biri erkek birden fazla şahsa ait olabilecek DNA profili bir arada karışık elde edildi. Söz konusu karışık DNA profilinin Rabia Naz Vatan’a ait DNA profilini içerdiği tespit edildi” ifadelerine yer  verildi.

Baba Şaban Vatan, “Komisyon üyelerine bu belgeyi de göstereceğim. Rabia Naz’ın tırnağındaki DNA’yı komisyona soracağım. Buna rağmen nasıl soruşturma yapılmamış onu da soracağım” dedi.HEYET GİRESUN’DA ‘İLGİLERİ DİNLEDİ

Eynesil’de Vatan Ailesi’ni ziyaretin ardından komisyon üyeleri Giresun’a geçerek burada New Jasmin Giresun Oteli toplantı salonunda olaya ilişkin yetkilileri ve görgü tanıklarını dinledi.

Rabia Naz’ın anne ve babasının yanı sıra Giresun Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan Abdurrahim Alan, Eynesil İlçe Emniyet Müdürü, polis memuru Hüseyin Emir, Şaban Vatan’ın kardeşi Muhammet Vatan, hastanede ortopedik bulguları tespit eden Dr. Mustafa Kavak, ilk olay yeri incelemesi yaptırılan polis Selim Aktaş, Rabia Naz’ı bulan ve ambulansı arayan Mürsel Küçükal, taksici Ali Anıl, ambulans şoförü Mehmet Yetim, Rabia Naz’ın günlüğünü bulan Türkan Balcı, rehber öğretmen Selime Ötkün ve görgü tanıkları Seniye Demir ile Naciye Demir komisyon üyeleri tarafından dinlendi.

Şaban Vatan kızının ölümününün ısrarla cinayet olduğunu savunması üzerine gözaltına alınmış, akıl sağlığının yerinde olup olmadığının tespit edilmesi için hastaneye yatırılmıştı.

KOMİSYONDA HANGİ MİLLETVEKİLLERİ YER ALIYOR?

Beş siyasi partinin ortak önergesiyle kurulan komisyonun başkanlığını daha önce İçişleri Bakanlığı’nın merkez teşkilatında görev yapmış, eski vali AK Parti Aksaray Milletvekili Cengiz Aydoğdu yapıyor. AK Parti’den Bursa Milletvekili Osman Mesten, Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz, Kahramanmaraş Milletvekili Ahmet Özdemir, Mardin Milletvekili Cengiz Demirkaya ve Balıkesir Milletvekili Pakize Mutlu Aydemir de komisyonda bulunuyor.

Komisyonun üyeleri arasında CHP’den Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, Giresun Milletvekili Necati Tığlı, İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç’ın yanı sıra HDP’den Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu Demir, MHP’den Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt ile İYİ Parti’den İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu da bulunuyor.KOMİSYON BAŞKANI AYDOĞDU: ADALETİMİZE GÜVENİYORUZ

Vatan Ailesi’nin evindeki görüşmenin ardından Komisyon Başkanı AK Parti Aksaray Milletvekili Cengiz Aydoğdu yaptığı kısa değerlendirmede, “Ülkemizin kamuoyunu gündemini meşgul eden, vicdanları yaralayan acılı bir ölümün aydınlatılması için buradayız. Esasen konu yargıda ve soruşturma devam ediyor. Biz daha çok seyrini inceleyeceğiz” dedi.

“Biz adaletimize güveniyoruz” diyen Aydoğdu sürecin yargı aşamasında devam ettiğini ifade ederek, “Kesinlikle yargının işine karışmadan yasama yargı kuvvetler ayrılığındaki hassasiyete dikkat ederek milletin beklediği sorulara cevap vererek aydınlatacak, yargıya güveni tekrar pekiştirecek bir netice alacağımızı düşünüyorum. Ankara’da çalışmalara devam edeceğiz. Kafalarda istifham ve soru kalmaması için gerekli görülen bütün dinlemeleri yapacağız ve kanaatimiz oluşacak. Esasen bizim kanaatimiz konuyu aydınlatmayacak. Konuyu çözecek suçlu varsa bulacak yargı mekanizmasıdır. Konu adli mercilerde bizimki dışarıdan bir bakış” diye konuştu.

KOMİSYON RABİA NAZ’IN BULUNDUĞU YERDE

İki saatin üzerinde süren görüşmenin ardından komisyon üyeleri Rabia Naz’ın okulunun çevresinde ve yaralı şekilde bulunduğu evin önünde incelemelerde bulundu. Rabia Naz’ın babası Şaban Vatan kızını bulduğu yeri, olayın ardından ve keşif sürecinde yaşananları komisyona anlattı. Komisyon Rabia Naz’ın atladığı iddia edilen binanın çatısına da çıktı.


 
Üye OlÜye Girişi