Ramazan öncesi zam fırsatçılığı

 

Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Fikret Yavuz, ete zam sinyali verdi

13.05.2015
Yazı Boyutu:  
 
 
Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Fikret Yavuz, yaklaşan Ramazan Ayı öncesi et fiyatlarının zamlanabileceğini savundu.
 
 
Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Fikret Yavuz, et piyasasının durumunu değerlendirdi. Türkiye’de hayvancılığın çok sıkıntılı günler geçirdiğini savunan Yavuz, hayvan sayısının yeterli olmasına karşılık temel sorunun yem fiyatlarındaki artış olduğunu iddia etti.
 
’FİYATLAR YÜKSELEBİLİR’
 
Yem fiyatlarının besicinin belini büktüğü görüşünü savunan Yavuz, "Başta yem fiyatları olmakla birlikte üretim giderleri noktasında besicinin desteklenmesi gerekir. Afyon’da dana karkas kesim fiyatı 24 lira. İnek kesimi ise 20 ile 21 lira civarında fiyatla yapılıyor. Bu rakamlar kimseyi kurtarmıyor. Fiyatlar daha da yükselebilir. Ramazan Ayı da yaklaşıyor. Devletin yem fiyatlarına acil el atması gerektiğini düşünüyoruz" dedi.
 
’PASTIRMA ALTIN KADAR KIYMETLİ’
 
Afyonkarahisar’da kıyma ve kuşbaşı kilogramının 29- 30 lira arasında değiştiğini aktaran Fikret Yavuz, mevcut durumun devamı halinde Ramazan öncesi fiyat artışı beklediklerini anlattı. Ramazan başlangıcıyla birlikte birkaç liralık artışla kıyma ve kuşbaşı kilogramının 32- 33 lirayı bulabileceğini kaydeden Yavuz, "Pastırma fiyatı da pek çok insan için fazla. Zaten pastırmayı herkes evine götüremiyor. Çünkü altın kadar kıymetli halde. Dolayısıyla biz kıyma ve kuşbaşı etten söz ediyoruz. Sonrasında sucuk satışı geliyor" diye konuştu.
 
SORUNUN ÇÖZÜMÜ BAKANLIKTA
 
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ve bakanlık yetkilileriyle görüştüklerini de belirten Yavuz, şöyle dedi: "Tüketicilere söyleyecek bir şeyimiz yok. İnsanlarımız alım güçleri doğrultusunda et ürünü tüketebiliyor. Besicimiz de yetiştiriyor, emek veriyor ama para kazanamıyor. Besici de tüketici de iki taraf haklıdır. Bunun çözümü bakanlıkta. Bakanlığımız teşvik oranın da yapacağı ayarlamayla işi normale döndürmeli düşüncesindeyiz."
 
 

Üye OlÜye Girişi