'Regl olmak hastalıktır' diyen profesöre göre: Laiklik gericilik

 

Hakkında suç duyurusunda bulunulan DEÜ öğretim üyesi Prof.Dr. İbrahim Emiroğlu, 'Laiklikle ilgili sözlerinin arkasında olduğunu söyledi.

4.12.2018
Yazı Boyutu:  
Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) İlahiyat Fakültesi Felsefe ve Din Bilimleri Bölümü / Mantık Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İbrahim Emiroğlu, Güzelbahçe’de bir etkinlikte yaptığı skandal konuşmayı savundu. 

Emiroğlu, laiklik konusunda söylediği her cümlenin "altına imzasını atacağını" belirterek, "Söylediğimin arkasındayım. Her cümlemin altına imza atarım. Ama kaba saba laikliğe karşı savurma bize yakışmaz. Bunlar çamur at izi kalsın diye düşünüyorlar. Belki de kurumları yıpratıyorlar." diye konuştu. Emiroğlu, kadınların regl olmasının "hastalık olduğu" ifadelerini söylediğini ise reddetti ve "tamamen asparagas" iddiasında bulundu.

Güzelbahçe Müftülüğü tarafından Mevlid-i Nebi Etkinlikleri Haftası’nda öğrencilere verilen “Peygamberimiz ve Gençlik” adlı konferansta laikliğe ve kadınlara yönelik skandal ifadeler kullanıldı. Programa katılan Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Felsefe ve Din Bilimleri Bölümü / Mantık Anabilim Dalı Başkanı İbrahim Emiroğlu,çocukların evlenebileceğini, kadınların regli olmasının tedavi edilmesi gerektiğini, laikliğin de en büyük tehlike olduğunu savundu.

Eğitim-İş Sendikası, Güzelbahçe Müftülüğü tarafından Mevlid-i Nebi Etkinlikleri Haftası’nda öğrencilere verilen “Peygamberimiz ve Gençlik” adlı konferansın içeriği ile ilgili olarak İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ve 9 Eylül Üniversitesi Rektörlüğü’ne suç duyurusunda bulundu.

Sendika tarafından yapılan açıklamada, “22 Kasım 2018 tarihinde Güzelbahçe Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen ‘Peygamberimiz ve Gençlik” adlı konferansta İslam dini ile ilgisi olmayan, peygamberin ahlakı ile uyuşmayan, ortaçağ zihniyetini barındıran iddia ve söylemlerle ilgili olarak suç duyurusunda bulunduk. Dinle ilgisi olmayan ve gençlerimizi kindar yetiştirmeyi hedefleyen her türlü uygulamanın takipçisi olmaya devam edeceğiz” dendi.
 
İlçedeki ortaokullardan 7. ve 8. sınıflardan 30’ar, liselerden ise 40’ar öğrencinin, ikişer öğretmen eşliğinde katılımının istendiği belirtilen suç duyurusu dilekçesinde, konferansla ilgili şu bilgiler verildi:

“Etkinlikte konuşmacı Prof. Dr. İbrahim Emiroğlu (DEU İlahiyat Fakültesi Felsefe ve Din Bilimleri Bölümü / Mantık Anabilim Dalı Başkanı) tarafından yapılan anlatımlar, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve Temel Hak ve Özgürlükler kapsamında oldukça sıkıntılı olup din, felsefe ve cinsiyet üzerinden büyük ayrımcılık ve nefret söylemleri içermektedir. Prof. Emiroğlu tarafından;

  • 'Kızlar âdet olur, âdet olmak bir hastalıktır ve mutlaka tedavi olmaları gerekir. 15 yaşındaki kızlar evlenebilir. Kızlar tesettüre girsinler, edepli olsunlar.
  • 'LGBTİ masum gibi gösteriliyor, tedavi olmaları lazım.’
  • ‘Laiklik en büyük tehlikedir’ gibi ifadeler kullanılmıştır.
OKUL YÖNETİMİ: BİZİMLE İLGİSİ YOK

Çocuklarının bu etkinliğe zorla götürüldüğünü öğrenen velilere, şikâyet için gittikleri okul yöneticilerinden “Bizim ilgimiz yok, toplantıyı müftülük düzenledi” bilgisi verildiği öğrenildi.

Prof. Dr. Emiroğlu’nun müftülük tarafından Mevlid-i Nebi Etkinlikleri Haftası’nda öğrencilere verilen “Peygamberimiz ve Gençlik” adlı konferansta tepki çeken ifadeler kullandığı basına yansıdı.

Egedesonsöz'den Mehmet İşler'in haberine göre, ‘Kızlar âdet olur, âdet olmak bir hastalıktır ve mutlaka tedavi olmaları gerekir. 15 yaşındaki kızlar evlenebilir. Kızlar tesettüre girsinler, edepli olsunlar. LGBTİ masum gibi gösteriliyor, tedavi olmaları lazım. Laiklik en büyük tehlikedir’ gibi ifadeleri kullanan Emiroğlu hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

"HER CÜMLEMİN ALTINA İMZA ATARIM!"

Emiroğlu gelişmeler üzerine konuştu ve laiklik noktasındaki açıklamaları için, “Sekülerleşmeye vurgu yaptım. Mukaddesattan, kutsaldan, dini olandan uzaklaşma anlamında konuştum hatta deizm hakkında konuştum. Bak bunları söyledim. Söylediğimin arkasındayım. Her cümlemin altına imza atarım. Ama kaba saba laikliğe karşı savurma bize yakışmaz. Bunlar çamur at izi kalsın diye düşünüyorlar. Belki de kurumları yıpratıyorlar. Ahrete inanıyorsak bunlar kul hakkına giriyor. İnanmıyorsa hukuk ilgileniyor. Kaymakam beye durumu ilettim. O da gerekli soruşturma kovuşturmayı yapacak” dedi.

Emiroğlu basına yansıyan ve hakkında suç duyurusunda bulunulmasına yol açan diğer konulardaki açıklamalarına ilişkin de şunları söyledi:

BEN NE KONUŞTUĞUMU BİLİRİM!

Bunlar tamamen düzmece. Konuşmalarım tamamen zapt altındadır. Ben mantıklıyım. Nerede neyi ne zaman konuşacağımı bilirim. Tamamen asparagas. Merak eden giden konuşmalarımın metnine bakar. Bunlar çok üzücü. Ben ilim adamıyım. Nasıl konuştuğumu bilirim. Bunlar itibarsızlaştırıcı ya da siyasi mi, ideolojik mi, ne amaçla bu haberler yapılıyor, bunu da bilemiyorum ama ben de karşı atağa geçeceğim. Bunlar çok çirkin şeyler. Ben bir bilim adamı olarak ne konuştuğumu bilirim.

"BU CÜMLELERİ BEN 'NİYE, NASIL SÖYLEMİŞİM' DEDİM"

Konuşmalarımı tamamen çarpıtıyorlar. Bir de hiç alakası yok. Ben şaşırdım! Bu cümleleri ben niye nasıl söylemişim dedim. Çünkü kayıt da var. Zaten bunu kaymakam bey de inceledi. Onlar da şaşırdı. Niye böyle bir haber yapılıyor? Siyasi olup olmadığını bilmem ama ben bilim adamı olarak eğitim programına gittim.

"HERKES KARAKTERİNİN GEREĞİNİ YAPAR"

Gençlerle çok da güzel, olumlu tepkiler aldım. Kaymakam, garnizon komutan, milli eğitim müdürü, müftü, başhekim, CHP’nin, MHP’nin, AK Parti’nin parti temsilcileri, STK’lar katıldı. Burada bir şeyi cımbızlayıp hiç söylemediğim bir şeyi söylemek çok ayıp, çirkin şeyler. Herkes karakterinin gereğini yapar. Ben bilimsel faaliyet yaparım onlar da karalamasını yapar.

"KENDİMİ KÖTÜ HİSSETTİM!"

Haberleri görünce kendimi kötü hissettim. Söylesem tamam söyledim derim. Bir ilim adamı olarak bu kadar da ayağa düşmem. Benim de gelinim, çocuğum var. Niye böyle aşağılayayım? Akla, mantığa sığar mı?

'ÖĞRENCİLER İZİNSİZ GÖTÜRÜLDÜ'

DHA'ya konuşan Eğitim İş İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Adem Yıldırım, konferansa götürülen öğrencilerin ailelerine bilgi verilmediğini ileri sürerek, "Öğrenciler 28 Kasım’da yapılan konferansa çağrıldı. Çağrı esnasında öğrenci velilerine bilgi verilmedi. Onlardan izin dilekçesi istenmedi. Velilerin haberi yok. Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) İlahiyat Fakültesi’nden Prof. Dr. İbrahim Emiroğlu’nun konuşmacı olduğu konferansı izlemedim ama bazı iddialar var. Konferansın içerinde bazı öğrenciler, hatta bazı öğretmenler konferansı terk ediyor. Çünkü burada, Emiroğlu, kötü iddialar kullanıyor. Konferanstan çıkan öğrenciler durumu ailelerine söylüyor. Veliler okul müdürlerine giderek şikayetçi olmak istiyor, ama okul müdürleri öğrenci velilerinin şikayetlerini almak yerine kendilerini ilçeye yönlendiriyor" dedi.

DEÜ’YE DE BAŞVURDULAR

Burada bir ortaçağ zihniyetinin olduğunu söyleyen Adem Yıldırım, "Dinimiz ve Peygamberimiz’in güzel ahlakı ile ilgili uyuşmayan bir sürü söylem var. Dindar bir nesil yetiştirmek isterken, kindar bir nesil yetiştirme çabası içerisine girdiler" diye konuştu.

Prof. Dr. İbrahim Emiroğlu’nun sözleri üzerine Eğitim İş, savcılığa, "Görevi kötüye kullanma, nefret ve ayrımcılık, halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" iddiasıyla suç duyurusunda bulundu. Sendika ayrıca DEÜ Rektörlüğü ile İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün de Prof. Dr. İbrahim Emiroğlu hakkında soruşturma başlatması için dilekçeyle başvuruda bulundu.


Üye OlÜye Girişi