'Regl ve yeni doğum' sürgününe hapis ve para cezası

 

Eski bir Hinduizm inancına göre regl dönemindeki kadınların tecrit edilmesi uygulamasına son vermek için Nepal Parlamentosu özel yasa çakardı.

10.08.2017
Yazı Boyutu:  
Nepal parlamentosu Çarşamba günü  (dün) regl dönemi sırasında kadınları evden uzaklaştıran Hindu geleneğine hapis ve para cezası uygulama kararı aldı.Eski bir Hinduizm inancı olan 'chhaupadi'ye göre regl olan ya da yeni doğum yapmış kadınlar 'kirli' olarak görülüyor. Nepal'teki birçok topluluk, regl olan kadınların “saf olmadığını” düşünüyor ve kadınlar bu dönemlerde evden uzakta bir kulübe içinde uyumak zorunda kalıyorlar.

Yeni yasayla, kadınları bu geleneği izlemeye zorlayanlara üç ay hapis ya da para cezası verilecek.
15 YAŞINDAKİ KIZ ÇOCUĞU  KAPATILDIĞI BARAKADA ÖLMÜŞTÜ

2016 yılında ‘kirli’ denilerek bir barakaya kapatılan 15 yaşındaki kız çocuğu ısınmak için yaktığı ateş sonucunda çıkan dumanlar yüzünden hayatını kaybetmişti.

Nepal hükümeti 2005 yılında bu ibadeti yasaklamış olsa da ülkenin batısındaki kırsal kesimlerde hâlâ bu uygulamanın gerçekleştirildiği biliniyor.

Roshani Tiruwa adlı  15 yaşındaki kızın cesedi, babası tarafından başkent Katmandu'nun 440 kilometre batısındaki Achham bölgesinde yer alan bir köy olan Gajra'da taş ve çamurun arasında bulunmuştu.

BBC'nin haberine Bazı toplumlar regl olan kadınların tecrit edilmemesi halinde bir doğal afetin gerçekleşebileceğini düşünüyor. Kapatılan kadınlara yemek ve süt verilmiyor.

Çoğu zaman dışlanan kadınların bir barakayı paylaşmasına izin verilmiyor. Köyden uzağa kurulan barakalar, kışın dondurucu soğuklara, yazın ise çok sıcağa maruz kalabiliyor.

Bazı kadınların hayatlarının geri kalanında zihinsel ve fiziksel hastalıklardan muzdarip olduğu düşünülüyor.

Kadınların kimlerle görüşeceği, kime dokunabileceği ve nerede uyuyabileceğine sınırlamalar getiriliyor.

Nepal Hükümeti ise bu geleneğe karşı çıkmak için yeteri kadar çaba göstermemekle suçlanıyordu. Tpkiler karşısında hükümet, kadınları  barakaya kapatanlar hakkında daha ağır cezalar getirdi.

Üye OlÜye Girişi