Regl yasağına karşın tapınağa giren kadına kaynana dayağı

 

Hindistan'da adet görme yaşındaki kadınların sokulmadığı tapınağa girerek tarihe geçen genç kadını, kayınvalidesi kalasla dövdü ve evden attı.

24.01.2019
Yazı Boyutu:  
Hindistan'da adet görme yaşındaki kadınların sokulmadığı tapınağa girerek tarihe geçen genç kadınının kayınvalidesi tarafından kalasla dövüldüğü ortaya çıktı. Evine sokulmayan kadın bir sığınma evinde kalıyor. Kanaka Durgan adlı kadının dün evine giremeyince bir sığınma evinde kalmaya başladığı belirtiliyor.
 
Hindistan’da protestolara karşın yüzyıllardır adet görme yaşındaki kadınların sokulmadığı Hindu tapınağına girerek tarihe geçen Kanaka Durga adlı kadının, kayınvalidesi tarafından kalasla dövüldüğü ve evine sokulmadığı ortaya çıktı.

Anne-babası ve kardeşleri tarafından da dışlanan ve geçen hafta hastaneye kaldırılan iki çocuk annesi Kanaka Durga’nın, dün evine giremeyince bir sığınma evinde kalmaya başladığı belirtiliyor.

39 yaşındaki Kanaka Durga ve 40 yaşındaki Bindu Ammini, adet görme dönemi olarak kabul edilen 10-50 yaş arasındaki kadınların Yüksek Mahkeme kararına rağmen alınmadığı Sabarimala Tapınağı’na, yeni yılın ilk gününde birkaç dakikalığına polis korumasında girebilmişti.
Kadınların bu eyleminden sonra tapınağın “kirletildiğini” savunan Hindular polisle çatışırken, aynı gün yaklaşık 5 milyon kadın, kadın-erkek eşitliğine vurgu yapmak için 620 kilometrelik bir insan zinciri oluşturmuştu.

REGL DÖNEMİNDE KADIN GİRDİ DİYE HİNDULAR POLİSLE ÇATIŞMIŞTI

Hindustan Times gazetesine göre, kadınların tapınaktan sonra nereye gittikleri bilinmiyordu. Kocasının ailesinin, “işlediği günahlar için nedamet getirmediği” sürece Kanakadurga’nın eve alınmayacağını söylediği belirtiliyor. Kardeşi de Kanaka Durga’yla ilişkilerini kestiklerini söyledi.

Ammini ve Kanaka Durga’nın eyleminden sonra tapınağın “kirletildiğini” savunan Hindular polisle çatışmıştı. Tapınağın bulunduğu Kerala eyaletindeki çatışmalarda bir kişi ölmüş 100’den fazla kişi de yaralanmıştı.

ÇOĞU TAPINAK REGL OLMADIKLARI SÜRECE KADINLARA AÇIK

Hindistan’da çoğu tapınak regl olmadıkları müddetçe kadınların ziyaretine izin veriyor. Sabarimala ise regl olma yaşındaki tüm kadınların girmesini yasaklayan nadir tapınaklardan.

Bir grup kadın, kadın-erkek eşitliğine aykırı buldukları bu yasağın kaldırılması için Yüksek Mahkeme’ye başvurmuştu. Yüksek Mahkeme Eylül’de yasağı kaldırmış, ancak protestolar nedeniyle hiçbir kadın tapınağa girememişti.

İktidardaki Hindu milliyetçisi Bharatiya Janata Partisi kadınların tapınağa girmesine izin verilmesinin Hindu değerlerine aykırı olduğunu (BJP) söylüyor.

Tapınak krizi, nisan ve mayıs aylarında yapılacak milletvekilliği seçimleri öncesinde ana gündem maddelerinden biri haline geldi. Karşıtları, Başbakan Narendra Modi’yi BJP’nin en büyük oy tabanını oluşturan Hinduların desteğini kazanabilmek için dinsel açıdan ayrıştırıcı bir siyaset gütmekle suçluyor. (BBC Türkçe)

Üye OlÜye Girişi