Regl'e hukuki düzenleme önerisi

 

Kadınların regl dönemlerinin iş ve çalışma yaşamlarını olumsuz etkileyerek giderilemeyecek sorunlara yol açması, hukukçuları harekete geçirdi.

2.07.2004
Yazı Boyutu:  
İzmirli bir avukat, Olimpiyat Komitesi Başkanlığından jinekoloji biliminde PSM olarak adlandırılan "Premenstruel Sendromu" karşısında kadın sporcuların haklarını koruyucu düzenleme yapılmasını istedi. Geçtiğimiz yıl bu tür başarısızlığı milli atletimiz Süreyya Ayhan'ın, Dünya Olimpiyat Şampiyonası'nda yaşamasını örnek gösteren ızmirli Avukat Atınç Gültekin, Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanlığı'na başvurarak, "sporcu kadınların regl döneminin yasal zemine oturtulmasını'' talep etti.
Gültekin, Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanlığı'na gönderdiği başvuru dilekçesinde, jinekoloji biliminde PSM olarak adlandırılan Premenstruel Sendromunu inceleyen bilim adamlarının ortak kanısı uyarınca, regl döneminde kadınların çeşitli şekillerde yaşadıkları fiziksel ve ruhsal sıkıntıların, hayatı her anlamda etkileyen sosyal bir gerçek olduğuna' dikkat çekti


<

Üye OlÜye Girişi