'Rehabilitasyon merkezleri ve özel öğretim kursları tatil oluyor'

 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Özel öğretim kursları, rehabilitasyon merkezleri ve sürücü kursu gibi kurumlar da 16-30 Mart'ta tatil olacak." açıklamasını yaptı.

14.03.2020
Yazı Boyutu:  
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, özel yaygın eğitim kurumu olan çeşitli kurslar, özel öğretim kursları, rehabilitasyon merkezleri ve sürücü kursu gibi kurumların da tatil olacağını bildirdi.

Medyada yer alan AA mahreçli habere göre, Bakanlığın koronavirüs önlemleri kapsamında, bazı kararlar aldığını, resmi ve özel, örgün ve yaygın tüm eğitim kurumların, 16 Mart Pazartesi gününden 30 Mart Pazartesi gününe kadar iki hafta süreyle tatil edildiğini anımsattı.

Bakanlığın koronavirüs önlemleri kapsamında, bazı kararlar aldığını belirten Selçuk, özel öğrenci barınma hizmeti veren kurumların da 16-30 Mart'ta tatil edileceğini, ancak zorunlu olarak barınma hizmeti alması gereken öğrencilerin bulunması halinde, kurumda barınmalarına yönelik önlemlerin alınacağını belirtti.Özel öğretim kurslarıyla ilgili soru üzerine Bakan Selçuk, şunları ifade etti:

"Özel yaygın eğitim kurumu olan çeşitli kurslar, özel öğretim kursları, sosyal etkinlik merkezleri, özel ulaştırma hizmetleri mesleki eğitim ve geliştirme kursları, motorlu taşıt sürücüleri kursları, iş makineleri sürücü eğitim kursları, hizmet içi eğitim merkezleri, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri, mesleki eğitim merkezleri ile benzeri özel öğretim kurumları da yukarıda belirtilen süre içerisinde tatil edilecek. Ancak bu kurslarda eğitimini tamamlayıp işe girmek için belge almayı bekleyen kursiyerlerin mağdur edilmemesi için sınavlara girmeleri sağlanacak."

Bakan Selçuk, özel okula devam eden öğrencilerin de Eğitim Bilişim Ağı'na (EBA) her sınıf düzeyinde girip buradan eğitim alabileceklerini bildirdi.

Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinden destek eğitimi alan bireyler için 16-30 Mart'a kadar verilemeyen destek eğitimlerinin daha sonra MEB Özel Eğitim Kurumları Yönetmeliği doğrultusunda telafilerinin yapılacağını söyleyen Selçuk, "Dolayısıyla kimse mağdur olmayacak." değerlendirmesinde bulundu.

OKULLARIN TATİLİ İLE İLGİLİ BAKAN SELÇUK'TAN AÇIKLAMALAR

Öteyandan; Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyaya hızla yayılan yeni tip koronavirüse karşı Türkiye’de eğitim alanında alınan önlemleri dün açıklayan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ülke genelindeki bütün okulların 16 Mart Pazartesi'den itibaren 30 Mart Pazartesi'ne kadar 2 hafta süreyle tatil edilmesine ilişkin konuştu.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, "Bu mesele bir tatil meselesi değil. Küresel ölçekli bir probleme karşı alınması gereken tedbirlerle ilgili bir konu bu" ifadelerini kullandı.

Salgın kapsamında eğitime ara verilmesinin 'tatil' değil 'tedbir' olduğunu belirten Selçuk, uzaktan eğitim ile ilgili şunları söyledi:

"(Uzaktan eğitim) Gün boyunca yayın olacak, yayınların hangi saati hangi sınıf seviyesindeki öğrenciler için belirlendi.

Bizim tedbir olarak gördüğümüz eğitim içerikleri "eba.gov.tr" den her türlü ayrıntısıyla görülebilir. Ayrıca 444 0 632 no'lu telefonumuzdan da yine 24 saat erişip eğitimle ilgili, bu konularla ilgili her türlü sorularını sorabilirler."

Sıkça sorulan sorular listesi yaptık. Kamuoyundan bize gelen çok sayıda soru var. Bu soruların hepsinin cevaplarını da şu anda mevcut sitemizde görebilirler."

KORONAVİRÜSE İLİŞKİN SIKÇA SORULAN SORULARA ZİYA SELÇUK'TAN YANIT

Açıklanan 2 haftalık tatil uzayacak mı?

"Hastalığın yayılımı ve yayılıma bağlı olarak alınacan tedbirler konusunda Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu'nun tedbirleri çok önemli. Dolayısı ile bundan sonraki süreci de hep beraber izleyeceğiz. Ortaya çıkacak olan değerlendirmeler alacağımız kararlarda etkili olacaktır"

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon kurumları tatil kapsamında mı?

Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı tüm kurum ve kuruluşlar, Özel Eğitim kursaları, ana sınıfları hepsi... Hedeflediğimiz şey yayılımı azaltmak. Alınan karar hepsi için geçerlidir.

Üniversite sınavına hazırlanan öğrenciler ne olacak?

Bizim mevcut kaynaklarımızdan öğrencilerimizin yararlanması konusunda çalışmalarımız var. Hiç bir öğrencimiz mağdur olmayacak. Tüm hazırlıklarımızı yaptık.

Meslek Eğitim Merkezi'ndeki usta, kalfa ve çırak öğrenciler tatil kapsamında olacak mı?

Meslek Eğitim merkezindeki usta/çırak öğrencileri de tatil kapsamında olacaktır.

Kreşler hangi kapsamda olacak?

Aile Bakanlığımıza bağlı okulların durumu ile iligli Aile Bakanlığı tedbirleriyle birlikte bir açıklama yaptı. Benim açıklama yapmam doğru olmaz.

18 Mart'taki Öğretmen Atama Töreni iptal edildi mi?

Tören ile ilgili kısmi bir çalışma yapılacak. Her zaman yaptığımız gibi bir tören olmayacak. Mümkün olduğu kadar kapalı salonlardaki toplantıları yapmamak niyetindeyiz. Dolayısı ile bu tören için de sembolik bir çalışma olacak

Çalışan anneler babalar çocuklarını nereye bırakacak?

"Bu konuyla ilgili Cumhurbaşkanlığımızın yapacağı açıklamaları beklemekte yarar olacaktır.

Üniversite giriş sınavlarının tarihinde değişiklik olacak mı?

Bu konularla ilgili şu anda bir açıklama yapamam doğru değil. Şu haliyle bizim Pazar günü bir sınavımız var 50 bin civarında öğretmenimizin bir sınavı bu. Bu sınav yapılacak. Ancak ondan sonraki sınavlar için süreç doğrultusunda bir açıklama yapmış oluruz.

Öğretmenler ve idareciler de tatil kapsamında mı?

Elbette hepsi için geçerli. Bizim olağan olarak ara tatilde öğretmenlerimiz devam ediyorlardı. Ancak bu durum olağanüstü bir durum olduğu için, öğretmenlerimizin ve idarecilerimizin evlerinde olmasını istiyoruz. Öğretmenlerimiz ve yöneticilerimiz okula gitmeyecek. Bu durumda şehir dışına çıkmamalarını öneriyoruz.

Video Eğitim'e katılmayan öğrenci yok sayılacak mı?

Bizim niyetimiz eğitim yapmak. Öğrenmeyi güçlendirmek. Çocuklarımıza her ortamda imkan sağlamak niyetindeyiz. Çocuklarımız endişe etmesinler dinlensinler. Bu dönemde kitap okumalarını istiyoruz. O yüzden endişeye gerek yok. Videoları izleyip izlememeleri konusunda bir denetimimiz olmayacak.

Halk Eğitim merkezleri de tatil kapsamında mı?

Yetişkinlerin daha çok eğitim aldığı bu merkezlerde faaliyetlerimiz tatile girmiş durumdadır.

Anaokullarındaki süreç nasıl işleyecek?

6 televizyon kanalı oluşturduk ve bu 6 televizyon kanalının bir kısmı okul öncesi çocuklarımızın eğitimi için eğitsel içerikler olacak. Bu nedenle kimsenin endişelenmesine gerek yok. (KAZETE HABER MERKEZİ)

Üye OlÜye Girişi