Reina saldırısını IŞİD üstlendi

 

İstanbul'da yılbaşı gecesi gerçekleştirilen ve 39 kişinin hayatını kaybettiği silahlı saldırıyı IŞİD üstlendi.

02.01.2017
Yazı Boyutu:  
Yılbaşı gecesi İstanbul'un ünlü gece kulüplerinden Reina'ya düzenlenen silahlı saldırıyı radikal İslamcı IŞİD örgütü üstlendi. Pazartesi günü internette örgüt tarafından yayınlanan yazılı açıklamada, saldırının 'bir hilafet askeri' tarafından düzenlendiği belirtildi.

Uluslararası haber ajansıları AP ve Reuters, Ortaköy'deki ünlü gece kulübü Reina'ya düzenlenen silahlı saldırıyı IŞİD'in üstlendiğini duyurdu. Reuters'ın haberine göre, örgütten yapıldığı belirtilen açıklamada, "İslam Devleti'nin haçlıların koruyucusu Türkiye'ye karşı kutsal operasyonunun devamında, halifeliğin kahraman bir askeri Hristiyanların mürted bayramlarını kutladığı en ünlü gece kulüplerinden birine saldırdı" denildi. Yılbaşı gecesi düzenlenen saldırıda, en az 39 kişi ölmüş, 4'ü ağır olmak üzere 69 kişi de yaralanmıştı.

Silahını olay yerinde bırakarak kaçan saldırganı bulmak amacıyla başlatılan operasyon devam ediyor.

Hürriyet'in haberinde, operasyonların IŞİD bağlantılı Türk Cumhuriyeti vatandaşları noktasında yoğunlaştığı belirtildi. Habere göre, saldırganın Kırgız ve Özbek olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor.

(Ajanslar)


Üye OlÜye Girişi