Rekreasyon alanına 'Üç Fidan' adı

 

Konak belediye Meclisi'nin kararıyla Çınarlı'daki rekreasyon alanın adı değiştirildi

5.05.2015
Yazı Boyutu:  
 
 
İzmir  Çınarlı Rekreasyon Alanı’nın ismi, Konak Belediye Meclisi'nde AKP ve CHP'li meclis üyelerinin tartışmalı oturumunda alınan karar uyarınca “Üç Fidan Rekreasyon Alanı” olarak değiştirildi.
 
 
 
İzmir  Konak Belediye Meclisi Mayıs ayı olağan ilk oturumu Belediye Başkanı Sema Pekdaş idaresinde gerçekleştirildi.
 
 AK PARTİ'DEN DERSİM ÖZRÜ
 
Oturuma 6 Mayıs 1972’de idam edilen Deniz Geçmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın isminin Çınarlı’daki Rekreasyon Alanı’na verilmesine yönelik önerge nedeniyle çıkan tartışma damga vurdu.
 
 
Mecliste görüşülen isim değişikliği önerisine dair eleştirilerini dile getiren AK Parti Grup Başkanvekili Ömür Şanlı’nın “Hem asacaksınız, hem üzüleceksiniz” sözleri gerginliğe yol açtı.
 
HEM ASACAKSINIZ…
 
Oturumda söz alan Şanlı, “Hem asacaksanız, hem üzüleceksiniz…  CHP’nin mecliste iktidar olduğu dönemde 144 tane CHP’li milletvekilinden 97 tanesinin imzası ile o gençler asıldı. Bunların içinde İzmirli milletvekilleri de var. Bu gençler bizim ülkemizin evlatları. Bugün aynı şeyler Cumhurbaşkanımıza da yapılmaya çalışılıyor. Biz bu isim değişikliğine evet diyeceğiz ama özür dileyin. Bunu kabul edin. Bu çocuklar bizim çocuklarımızdı, özür bekliyoruz” ifadelerini kullandı.
 
AKP’NİN SİYASİ MİRASÇISI OLMAKLA ÖVÜNDÜĞÜ… 
 
Şanlı’nın sözlerine sert yanıt veren Başkan Pekdaş da “İyi ki bu ülkede Cumhuriyet Halk Partisi var. Darbelerden zarar görenler hep CHP olmuştur, solcular olmuştur. Asılanlar, işkence görenler, hapiste yatanlar, yargısız infazlara uğrayanlar onlar olmuştur. AKP’nin siyasi mirasçısı olmaktan övündüğü partiler ise infazlar ve darbelerle anılıyor. Bu önerge CHP’li meclis üyelerinin verdiği bir önergesidir. Türkiye idamlarla hesaplaşmış ve idam cezasını kaldırmıştır. Bugün idam cezası gelmelidir diye konuşan parti hangisidir? Dar ağacı gelmelidir diyen, ipleri atan parti hangi partidir? CHP değişmiştir. Hamaset yapmak için böyle söylemlerde bulunmayın. Çınarlı Rekreasyon Alanı’nın adının “Üç Fidan” ile anılmasını istiyoruz. 6 Mayıs tarihi Türkiye’nin kara bir lekesidir. O idamlardan en iyi özür dileme şekli budur. İdamlarla hesaplaşmanın en iyi yolu budur. Hukuk dışı idamlara karşı bir duruş göstermek, hem de idam edilen üç gencin adını yaşatmak adına isim değişikliği yapıyoruz. Umarım Türkiye bunun farkındadır. Bu gençlerin yargılanması hukuksuz yargılamadır. Bu bugün de devam etmektedir. Hukuksuzluk o günden başlamıştır ve bugün de devam etmektedir. Türkiye bugün de çok acı şeyler yaşıyor. Türkiye keşke bütün hukuk yanlışlıkları ile hesaplaşmalıdır. Yanlışları ile hesaplaşsa… Bundan sonra hukuk devletini yaşatan bir devlet olalım. Mücadelemiz demokrasi ve hukuk devleti için olsun” dedi.
 
YENİ ADI ÜÇ FİDAN 
 
Yaşanan tartışmalarına ardından meclisin onayına sunulan isim değişikliği AK Parti’li ve CHP’li meclis üyelerinin oybirliği ile kabul edildi.
 
Buna göre Çınarlı Rekreasyon Alanı’nın ismi, “Üç Fidan Rekreasyon Alanı” olarak değiştirildi.
 
 
 

Üye OlÜye Girişi