RFC'den 7,5 yıl hapisleri istenen 3 hak savunucusu için kampanya

 

Kapatılan Özgür Gündem gazetesiyle dayanışma eylemine katılan Türkiye İnsan Hakları Vakfı Başkanı (TİHV) Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, yazar Ahmet Nesin ve gazeteci Erol Önderoğlu hakkında 7.5 yıla kadar hapis talep edildi.

27.02.2019
Yazı Boyutu:  
Özgür Gündem gazetesi ile dayanışma için başlatılan 'Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği' kampanyasına katılarak gazetenin 1 günlük yayın yönetmenliği görevini üstlendikleri gerekçesiyle Şebnem Korur Fincancı, Erol Önderoğlu ve Ahmet Aziz Nesin'in yargılandıkları davada savcı mütalaasını açıkladı. Savcı, sanıkların 1.5 yıldan 7.5 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Derneği (RFC) duruşmanın ardından üç isim için derhal tahliye kararı verilmesi çağrısıyla imza kampanyası başlattı. Kampanya15 Nisan'a kadar sürecek.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılan duruşmaya, tutuksuz yargılanan sanıklar Korur ile Önderoğlu katılırken, Nesin ise duruşmaya gelmedi.

Duruşmada savcısı Abdullah Gül, esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Savcı, 'Suç işlemeye tahrik', 'Suçu ve suçluyu övme', 'Örgüt propangadası' suçlarından Nesin, Fincancı ve Önderoğlu'nun 1 yıl 6 aydan 7.5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını talep etti.

Mahkeme heyeti, sanıklar ve avukatlarına savunmalarını hazırlamaları için süre vererek duruşmayı erteledi.

ÖZGÜR GÜNDEM DAVALARINDA 5 GAZETECİNİN HAPSİ KESİNLEŞMİŞTİ

Kapatılan Özgür Gündem gazetesi ile dayanışmak için başlatılan Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği kampanyasına katılan 5 gazeteciye 'terör örgütü propagandası yapmak' suçundan verilen hapis cezaları geçtiğimiz günlerde kesinleşmişti.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde Özgür Gündem gazetesinin 'Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği' kampanyasına destek verdikleri iddiasıyla yargılanan gazeteciler Ayşe Düzkan, Hüseyin Aykol, Memet Ali Çelebi, Hüseyin Bektaş ve Ragıp Duran hakkındaki dava, 16 Ocak 2018'de karara bağlanmıştı.

Özgür Gündem'e 1 günlük nöbetçi yayın yönetmenliği yapan Tuğrul Eryılmaz'a 1 yıl 3 ay hapis,'Terör örgütü propagandası yapmak' suçundan Hüseyin Aykol bir kereden fazla benzer suç işlediği gerekçesiyle 3 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılırken; diğer sanıklar Hüseyin Bektaş, Mehmet Ali Çelebi, Ayşe Düzkan ve Ragıp Duran'a ise ayrı ayrı 1 yıl 6'şar ay hapis cezası verilmişti.

Kararın ardından gazetecilerin avukatları, istinaf başvurusunda bulunmuş ancak başvuruyu değerlendiren İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi de yerel mahkemenin gazetecilere verdiği cezanın hukuka aykırılığının bulunmadığına karar vererek, başvuruyu geri çevirmişti.


SINIR TANIMAYAN GAZETECİLER KAMPANYA BAŞLATTI

Önderoğlu'nun Türkiye temsilciliğini yürüttüğü Sınır Tanımayan Gazeteciler Derneği, duruşmanın ardından üç isim için derhal tahliye kararı verilmesi çağrısıyla imza kampanyası başlattı.

Örgüt, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Suçları ne miydi? Zulmün kurbanı olan Özgür Gündem gazetesi ile dayanışma kampanyasına katılarak, 50 kadar tanınmış isimle birlikte sırayla gazetenin genel yayın yönetmenliğini üstlenmek... Erol gibi, Türkiye'de çoğulculuğu savunma cesareti gösterenler takdir edilmeyi hak ediyor cezalandırılmayı değil."

Son dönemlerde kapatılan medya organları, toplu yargılamalar ve gazetecilerin mahkum edilmesinin şoke edici boyutlara ulaştığını yazan RSF, Önderoğlu gibi uluslararası gazeteciliğin tanınan bir ismini mahkum ederek Türkiye'deki diğer gazetecilerin susturulmasının istendiği yorumunu yaptı.

RSF, imza kampanyasının nihai duruşmanın görüleceği 15 Nisan'a kadar süreceğini açıkladı. (EuroNews)

Üye OlÜye Girişi