Rize'de HES'lere geçit yok: HES yapma boşuna yıkacağız başına

 

Rize'de doğal sit alanı Arılı Vadisi'ne yapılmak istenen HES projesini protesto etti

12.03.2019
Yazı Boyutu:  
Rize’nin Fındıklı ilçesinde, doğal sit alanı Arılı Vadisi’nde yapılmak istenen hidroelektrik santral (HES) projesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu toplantısı yapıldığını belirten Fındıklı Dereleri Koruma Platformu üyeleri, protesto gösterisi düzenledi.
 
Fındıklı ilçesi Dörtyol kavşağında toplanan Fındıklı Dereleri Koruma Platformu üyeleri, doğal sit alanı Arılı Vadisi’nde yapılmak istenen hidroelektrik santral projesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda gerçekleştirildiği belirtilen İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu toplantısını protesto etti. ‘Fındıklı dereleri özgür akacak’ pankartı açan grup, ‘Dereler özgürdür, özgür akacak’ sloganları atarak, alkışla tempo tuttu.

Platform üyesi Avni Ertaş, Komisyon toplantısının tepkiler nedeniyle ilçede yapılamadığını belirterek, “Fındıklı’da, 12 yıldır süren bir HES mücadelesi var. Bugün ilk defa Fındıklı’da yapılamayan toplantıların Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda yapılacağını duyduk. Biz de o toplantıya bir tepki olarak, aynı zamanda Ankara’ya ses vermek amacıyla bir eylem yaptık. Bu şirket nasıl bu vadiye HES yapacak, anlamak güç” dedi.

‘DERELER ÖZGÜRDÜR’

Volkan Yılmaz ise “Dereler özgürdür, özgür akacak” ifadelerini kullandı. 75 yaşındaki Melahat Alişan ise “10 yıldır dere kenarında yattım kalktım. Bu seneye kadar dereyi bekliyorum. Ben derelerin annesiyim. Meclis’e buradan selam ediyorum, bakanlara, yöneticilere; bunun bir çaresine baksınlar” diye konuştu. (Birgün)

Üye OlÜye Girişi